abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:00 | Zajímavý software

    V květnu bylo oznámeno, že dnes budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp. Stalo se tak (𝕏). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Nejedná se ale o svobodný a otevřený software (licence).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:55 | IT novinky

    Fiala navrhne odvolání Bartoše z postu vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ke 30. září. Důvodem je nezvládnutí digitalizace stavebního řízení, podle premiéra ji Bartoš není schopen dotáhnout do konce. „Po projednání analýzy digitálního stavebního řízení na vládě minulou středu a po dnešním ranním rozhovoru s panem vicepremiérem Ivanem Bartošem jsem bohužel nabyl jistoty, že není schopen tuto digitalizaci

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 12:33 | IT novinky

    Komunikační platforma Telegram začne po tlaku úřadů poskytovat vládám více informací o svých uživatelích. V pondělí to oznámil její zakladatel a generální ředitel Pavel Durov. Ten už několik týdnů ve Francii čelí obvinění, že nedělá dost pro to, aby platformu nevyužívaly i kriminální živly. To chce Durov nyní také změnit, informují tiskové agentury.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 12:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 145 (pdf) a Hello World 25 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:44 | Nová verze

    Programovací jazyk Hy (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po téměř dvanácti letech vývoje. Jedná se o dialekt programovacího jazyka LISP navržený pro interakci s programovacím jazykem Python.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.9. 20:00 | Zajímavý software

    Zen je webový prohlížeč vycházející z Firefoxu. Vývoj probíhá na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    23.9. 15:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 23 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.9. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 24.3 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.9. 12:11 | Pozvánky

    Ve čtvrtek 3. října se v Red Hat Labu (místnost Q305) na FIT VUT v Brně uskuteční další Fedora Installfest. Od 10 do 16 budou v labu připravení odborníci na Fedoru ze společnosti Red Hat, kteří vám můžou pomoct nejen s instalací, ale taky pomoct s dalšími problémy a dotazy ohledně Fedory. Akce je primárně zaměřená na studenty FIT VUT, ale vítáni jsou i lidé, kteří tuto školu nenavštěvují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 35
    23.9. 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.9 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Z novinek lze vypíchnout podporu hybridní post-kvantové výměny klíčů založené na FIPS 203 ML-KEM (Module-Lattice Key Enapsulation mechanism) v kombinaci s X25519 ECDH, tj. nový výchozí algoritmus "mlkem768x25519-sha256". Počátkem roku 2025 bude z OpenSSH odstraněna podpora DSA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    9.1.2003 08:15 Hlipa
    Rozbalit Rozbalit vše Problem s flashem(mozillou)
    Terminalovy pristup je super a LSTP zvlast, ale jeste do nedavna byl problem s Flashem v mozille, ktery vzdy mozillu bezpecne shodil. Nyni by to mela resit posledni verze flashe a mozilly. Z toho je videt, ze ne vsechny aplikace musi chodit korektne zvlaste ty spatne napsane jako je flash.
    9.1.2003 11:55 sova
    Rozbalit Rozbalit vše ine riesenie
    Pre par dnami som doriesil podobny problem - vykonny server a 10 starych masin. Nepouzil som nic z LTSP. Vsetko som riesil sam. Ale nepodarilo sa mi celkom dobre vyriesit problem s disketovymi mechanikami. Popis situacie: Stare masiny: Debian 2.2 (3.0) + XFree 3.3.6 (4.1) Server: Redhat 7.3 (Athlon XP 2G,1G RAM) - nieje velmi zatazeny. Je to urcene pre pocitacovo nijak nevzdelanych ludi. Moje riesenie spociva v tom, ze na kazdej masine je supermount + samba a na serveri je adresar s disketou smbmountnuty. NFS nechce fungovat a predsa ta samba sa mi nezda celkom idealne riesenie. nbd a enbd je takisto na disketove mechaniky nepouzitelne (mam odkusane, povodny zamer bol enbd na kazdej masine a supermount na serveri) A este dodavam, ze tie stare masiny su 486,16MB RAM, 100MB disk (nebootujem zo siete), 10MBit siet a slape to dobre, ovela lepsie ako s 95-kami :-)
    9.1.2003 16:18 Tomáš Kopeček | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše ine riesenie
    a jaky problem je s nbd?
    10.1.2003 16:10 sova
    Rozbalit Rozbalit vše ine riesenie
    Nevie sa spamatat, ked vitiahnete disketu. Supermount na klientskej strane to zvlada uplne super.
    10.1.2003 11:02 tvi | skóre: 3 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše floppiny na bezdisku, K12LTSP
    V systému LTSP řeší problém připojení disket a výměnných zařízení daemon floppyd. Na stránkách LTSP.org je na to HOWTO - http://www.ltsp.org/documentation/floppyd.html. Jistě existují i jiná řešení. Vaše řešení není čistý bezdisk, ale hlavní výhodu terminálového řešení zachovává. Systém LTSP umožňuje velmi variantní způsob realizace - od bootování ze sítě až po instalaci zobrazovacího aparátu (systém a X server) na klientském počítači. Máte-li hodně paměti, můžete některé aplikace používat i lokálně (dokonce např. Netscape) nebo pomocí clusterového řešení na (Open)MOSIX posilovat výkon serveru (vyžaduje propustnější síť). Jinak pokud byste hledali ucelenou distribuci Linuxu s integrací LTSP a nemáte averzi vůči RedHatu, zkuste se podívat na www.k12ltsp.org. Tato distribuce je primárně zaměřená na školství, ale je jistě použitelná i jinde. Systém K12LTSP také používáme v rámci našeho projektu Linux do škol. Otázkám LTSP se také docela dost věnujeme na našem webu Anti-Indoš (např. můj - pravda, poněkud starší - článek o počítačových učebnách na LTSP).
    Dobrej Indoš je jen mrtvej Indoš
    9.1.2003 12:46 Peter Bodnar
    Rozbalit Rozbalit vše Alternativa k LTSP
    U nas vo firme pouzivame linuxove terminaly vybudovane za pouzitia projektu PXES momentalne bezia 3, celkovo bude 8 terminalov, prevazne P-120 + 32MB RAM . Skusenosti aleukazuju, ze bude asi potrebny upgrade na 64, pretoze 16 MB zabera RAM disk. Vyhoda PXES klienta je ta, ze nepotrebuje NFS, ale bootuje pomocou PXE protokolu a initrd kernelu a cely system sa umiestni na RAM disk. Na stranke projektu je aj odkaz, ako spojazdnit pouzivanie lokalnych mechanik, zatial som to neodskusal (lezim doma chory). Nevyhoda - potrebna sietova karta podporujuca PXE bootovanie. Mne sa najviac osvedcil Intel EtherExpres 100 (ti to maju priamo v cipsete) alebo karty zalozene na cipe Realtek 8139, tie vo vacsine pripadov obsahuju paticu pre BootROM, na stranke realteku sa da stiahnut PXE boot ROM image do EEPROM. Instalacia je velmi jednoducha, staci pozorne citat dokumentaciu, keby mal niekto problemy, nech sa kludne ozve Inak ked to dokonim, urcite o tom napisem detailnejsi clanok aj s navodom, ako zahrnut vlastny kernel a podprou pre cestina a slovencinu
    9.1.2003 13:28 Ivo Prikryl | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Teminaly + win
    U nas ve firme jsme nasadili X-terminaly na asi 12 strojich + server s AMD na cc.1700MHz. Jelikoz hlavni skladový soft bezi pod VFP, museli jsme system doplnit o Netraverse NSEE (Win4lin) server, pod kterým na na dalku bezi W98. (Licence jsme nakoupili pred asi 5 lety a jinak bychom je museli vyhodit). Ve Win98 na Linuxu bezi pak VFP skladový software. Tyto windows pristupuji na tiskarny nabízené linuxem pomoci samby. Zbytek je cisty linux: Mozilla, open office, kmail, kaorganizer, SIM atd... Se serverem SUSE 8.0 (AMD 1700Mhz,80GB Raid, 1GB Ram + 100MB ethernet)se bezné "srotové" stanice s P75 + 64 MB pameti chovaji, jako by mel kazdy uzivatel PC sam pro sebe výkonné PC. Pri 10 uzivatelich, kazdy ma spustene vlastni W98 v linuxovem okne + dalsi programy, je dlouhodoba zatez systemu asi tak neco mezi 0.7 - 1.4. Usetrili jsme desitky tisic korun a administrace je naprosta pohoda.. Zadny problemy s viry a vsichni jsou happy... Vrele doporucuji !!!
    10.1.2003 09:42 Daniel Smolik
    Rozbalit Rozbalit vše Naroky terminalu
    Chtel bych jen trochu opravit uvadene naroky na HW. Zcela bezpecne X-terminal chodi na 486/DX2/66/16MB + root pres NFS.Samozrejme to predpoklada maly WM KDE1.0 Fvwm atp. S 8 MB to chodi take, ale obcas dojde pamet.Jinak na 10Mb siti jsme to provozovali cca 4 roky pro 6 lidi a celkem bez problemu. Spis mi prijde, ze zalezi na rychlosti X-teminalu je to proste distribuovany system :-).Dulezite je pustit je Xserver a ne nejakou spoustu nesmyslu.
    10.1.2003 20:29 Tomáš Kopeček | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Naroky terminalu
    Souhlasim, ze pri vhodne zvolenem programovem vybaveni postaci i slabsi hardware. Na druhou stranu ony vyssi pozadavky zaruci rozumnou funkcnost sytemu po dlouhou dobu s temer libovolnymi aplikacemi. Diky za zminku. Chtel jsem popsat pro uzivatele co nejjednodussi system, ted nekde u KDE 3.
    11.1.2003 10:43 jbohac | skóre: 19 | Praha 5
    Rozbalit Rozbalit vše Naroky terminalu
    Nezkousel nekdo rozchodit neco podobneho pres VNC? VNC je jeste mene narocny na klientske strane (prenase ji se zjednodusene receno jen bitmapy, narozdil od X, kde se na klientske strane nepriklad pracuje s fonty....) a navic je mnohem mene narocny na sit. Klienti existuji uplne pro vsechno, treba i pro DOS (tam sem mel problemy s ceskou klavesnici...), mam pocit ze 386/4M by mela stacit ;-) Problem je ze clovek musi pro kazdeho klienta na centralnim pocitaci spustit Xvnc server, a bylo by asi potreba mnozstvim skriptu a obezlicek docilit vzdaleneho prihlasovani vice uzivatelu. V {x,g,k}dm je toto vse jiz hotove. Nezkousel nekdo VNC takto nasadit?
    17.1.2003 07:31 Tonda
    Rozbalit Rozbalit vše multiuživatelské PC
    Zkoušel jste někdo postavit multiuživatelský stroj na Linuxu ? Hardwarově by to snad nebyl takový problém - další grafické karty se dají přidat do PCI a další klávesnice a myši lze připojit přes USB. Jádro OS je multiuživatelské od začátku. Proces init by se dal snad spustit ve více instancích - pro každou trojici grafika-klávesnice-myš, XWin a desktop taky. Využití přinejmenším stejné jako u terminálového serveru. Setkal jste se někdo s něčím takovým ?
    18.1.2003 02:32 Sutr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: multiuživatelské PC
    Mam pocit, ze tak nekdy v kvetnu/cervnu nekdo psal v lkml presne to, o cem mluvite. Dalsi grafika + USB mys a USB klavesnice. A mel jsem pocit, ze se to tomu cloveku nakonec podarilo rozjet. Ja uz se na to chystam dlouho, jen mi chybi USB klavesnice...
    20.1.2003 10:05 Ahmed
    Rozbalit Rozbalit vše multiuživatelské PC
    Tutoriál: http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/tutorials/3100/1/
    22.10.2005 13:24 paulusmaria
    Rozbalit Rozbalit vše Re: multiuživatelské PC

    HP malo na to riešenie až pre štyroch používateľov.
    vid.
    http://www.pcworld.com/news/article/0,aid,116899,00.asp
    http://h20247.www2.hp.com/PublicSector/cache/120038-0-0-195-121.html

    Kľúčové slová sú HP 441.

    2.4.2006 21:25 Suchar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux Terminal Server Project - I
    Narazil jsem na dve skutecnosti, ktere se v materialech kolem LTSP opakuji a ktere s tim, co jsem si vyzkousel, nesedi. Jednak 64MB pro terminal je malo. Dokud jsem jel s takovymto terminalem a vypnutym swapem, obcas to padalo, coz prestalo po nastaveni nejakeho nevelkeho swapu na serveru. A take nesouhlasim s tim, ze Pentium pro terminal je dost. V porovnani s nejakym Celeronem, ktery tam ted mam, byla sestava s P166Mhz nejak pomalejsi, proste to trochu hur reagovalo a celkove to dost zhorsovalo subjektivni pocit z prace. Ja vim, jsou to pitominy, ale obcasne pady nebo pomalejsi odezva preci jen cloveka nastve... Jinak je LTSP, podle mych zkusenosti, proste bajecne.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.