Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
moze mi niekto jednou vetou vysvetlit rozdiel?
nepotrebujem fact-sheets o CPU, hladam prakticky nazor:
ja to chapem nasledovne:
distro urobene pre i386 je "hnoj"., resp.je vhodne iba pre stare PC a nie pre napr.Celerony(Semprony, Athlony,...).
a preco kompiluju distra pre i386, ked 95% ludi ma i686? moj osobny dojem je ze distribucie kompilovane pre i686 idu na Celerone/Durone "lepsie" ako distra kompilovane pre i386.
ale to je iba moj dojem. Ja si totizto niekedy mylim pojmy a dojmy.
ide o to, z chcem teraz v noci stiahnut nejaky novy linux len tak na skusku a freespire je i386 a MEPIS je i586.
dakujem.
A to, ze 95% lidi, co zname ve svem okoli, ma na desktopu min. i686 neznamena, ze spousta pocitacu v oblasti serveru a routeru je na tom stejne. Na router a firewall bohate staci stara 486ka. A kolik jich zajistuje napr. fungovani internetu bych pocitat nechtel :)
Jinak, to i386 dsitro spustis na vsech vyssich architekturach(pentium pro, athlon xp...), ale distro pro i686 na 486ce nepustis.
Tak asi tak...
uz sosam SimlpyMEPIS6.0_i386 - som zvedavy ako sa bude pacit mojmu Celeronu-M.
MEPIS bude "tenkrat poprve". som zvedavy.
zajtra vecer mozem poslat prve dojmy z pouzivania - ak to niekto bude potrebovat.
nemam blog, takze ak to niekoho bude zaujimat nech hodi otazku do diskusie a poslem mu info o pouzivani MEPISU mailom, alebo ICQ.
btw.pochvala pre adminov a diskutujucich - tato diskusia je asi najuzitocnejsia diskusia o linuxe na CZ+SK nete.
ak mate konto tak tuto otazku odkliknite ze bola vyriesena. dik.
prajem pekny den.
$ rpm bash: rpm: command not foundno neviem
? U Mandrivy 2006 ok:
$ which rpm /bin/rpm $ ls -l /bin/rpm -rwxr-xr-x 1 rpm rpm 81784 zář 15 2005 /bin/rpm $ rpm RPM verze 4.4.2 Copyright (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc. This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL Použití: rpm [-aKfgpWHqV] ...
Tiskni
Sdílej: