V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
moze mi niekto jednou vetou vysvetlit rozdiel?
nepotrebujem fact-sheets o CPU, hladam prakticky nazor:
ja to chapem nasledovne:
distro urobene pre i386 je "hnoj"., resp.je vhodne iba pre stare PC a nie pre napr.Celerony(Semprony, Athlony,...).
a preco kompiluju distra pre i386, ked 95% ludi ma i686? moj osobny dojem je ze distribucie kompilovane pre i686 idu na Celerone/Durone "lepsie" ako distra kompilovane pre i386.
ale to je iba moj dojem. Ja si totizto niekedy mylim pojmy a dojmy.
ide o to, z chcem teraz v noci stiahnut nejaky novy linux len tak na skusku a freespire je i386 a MEPIS je i586.
dakujem.
A to, ze 95% lidi, co zname ve svem okoli, ma na desktopu min. i686 neznamena, ze spousta pocitacu v oblasti serveru a routeru je na tom stejne. Na router a firewall bohate staci stara 486ka. A kolik jich zajistuje napr. fungovani internetu bych pocitat nechtel :)
Jinak, to i386 dsitro spustis na vsech vyssich architekturach(pentium pro, athlon xp...), ale distro pro i686 na 486ce nepustis.
Tak asi tak...
uz sosam SimlpyMEPIS6.0_i386 - som zvedavy ako sa bude pacit mojmu Celeronu-M.
MEPIS bude "tenkrat poprve". som zvedavy.
zajtra vecer mozem poslat prve dojmy z pouzivania - ak to niekto bude potrebovat.
nemam blog, takze ak to niekoho bude zaujimat nech hodi otazku do diskusie a poslem mu info o pouzivani MEPISU mailom, alebo ICQ.
btw.pochvala pre adminov a diskutujucich - tato diskusia je asi najuzitocnejsia diskusia o linuxe na CZ+SK nete.
ak mate konto tak tuto otazku odkliknite ze bola vyriesena. dik.
prajem pekny den.
$ rpm bash: rpm: command not foundno neviem
? U Mandrivy 2006 ok:
$ which rpm /bin/rpm $ ls -l /bin/rpm -rwxr-xr-x 1 rpm rpm 81784 zář 15 2005 /bin/rpm $ rpm RPM verze 4.4.2 Copyright (C) 1998-2002 - Red Hat, Inc. This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL Použití: rpm [-aKfgpWHqV] ...
Tiskni
Sdílej: