V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Uz nejaku dobu riesim problem s AP Ovislink 1120. Situacia je nasledovna. Kupil som toto AP od providera a nejaku dobu cez neho fungoval. Sice to nebolo idealne, ale vedel som sa zariadit. Nie ze by bolo AP vadne, ale provider do neho urobil zasahy a teda po kazdom vypnuti/restartovani mi zmizlo moje nastavenie, ktore som nevedel ulozit na flashku. Vychodzie nastavenie, ktore je aktivne aj po tvrdom resete nastavi AP do modu router s IP 192.168.100.252 (ako by clovek ocakaval), zrada ale je, ze je defaultne nastaveny prapodivny firewall, ktory povoli pristup iba z adresy 192.168.100.254 (plus povoli plny pristup z niektorych adries ;), ktore nepoznam )!
Momentalny provider ale chce mat nad AP kontrolu (zaheslovany web) a moznost robit zasahy z vonku (cez web). To ale znamena, ze po kazdej zmene (ktora vedie k warm resetu), sa obnovi nastavenie daneho firewallu a teda sa z adresy, ktoru mam nastavenu na pocitaci nedostanem nikam!
Neviete mi niekto poradit, co s tym (aky pouzit firmware, co a kde mam nastavit)? Docasne nastavenie, ktore si neviem ulozit je plne funkcne (bezi tam NAT, port forwarding, iptables firewall). Chcel by som uz len, aby bezalo aj po restarte/vypnuti zariadenia.
Vopred dakujem za kazdu radu.
Co vsetko v sebe fw obsahuje? Ake subory zameni, ktore naopak necha tak? Zmeni obsah filesystemu uplne?
Pouzil som fw od cipis-a (uploadoval som ho cez web). Po restarte som nahral svoj /etc/ini.t/net.sh, ktory nastavi ifconfig, iptables (firewall, NAT, port forwarding). Pouzil som save_config (alebo tak nejak sa vola ten script, ktory by to mal ulozit do flashky cely /etc). Po spusteni net.sh (rucne), som mal nastavenie, ako ho potrebujem (IP AP 192.168.1.1 - IP compu 192.168.1.100). Po restarte som nebol schopny sa pingnut a 192.168.1.1 sa tvari ze ma vsetky porty filtrovane (tento stav pred restartom nenastal)!
V com robim chybu?
Kazdopadne mi nie je stale jasne, co presne sa stane, ked dam uploadovat novy firmware. Co sa stane s tym, co je momentalne na AP ulozene? Nahradi sa to kompletne tym, co uploadujem? Co je schovane v subore, ktory uploadujem. Je to nejaky image, ktory ide namountovat a pozriet sa , co v nom je?
Skusim, dakujem za typ.
Trosku ma ale mrzi, ze je uzivatel jednotny pre webove rozhranie a prihlasenie pomocou telnetu a ssh. Neviete mi poradit ako pridam dalsieho uzivatela? Rucna editacia /etc/passwd samozrejme funguje, ale neviem ako to ulozit na flash, aby si to pametal aj po restarte?
Tiskni
Sdílej: