Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Nebo lépe pomocí ntsysv
nebo chkconfig
, tedy nástroji na to přímo určenými. Obecně by ale -devel balíčky neměli zasahovat do bootu. Instalují jen knihovny a hlavičkové soubory potřebné pro překlad.
chkconfig --list
, ať můžeme diskutovat, jaké služby pouštíš a zda je potřebuješ nebo ne
ssh - no kdyztak ho zapnu az bude potreba
Vzdáleně?
Jinak, osobně vypínám i haldaemon
a messagebus
. Přiznám se, že jsem příliš nezkoumal k čemu jsou - resp v době, kdy mě to zajímalo jsem nenašel žádné info a vše funguje OK. Nevím, které programy spolu komunikují přes dbus
(nebo co to vlastně messagebus
dělá) zkrátka vše funguje stejně. (A překvapilo mně, že u těhle služeb bylo v tom článku důrazně doporučené jejich zapnutí. Nejedná se o mission critical službu (jako třeba network).)
haldaemon
a messagebus
bych zrovna nevypínal. Ale pokud ti to funguje bez nich OK, tak je měj vypnuté dál
haldaemon a messagebus bych zrovna nevypínal.
Proč? Pokud víš něco víc, co mají za úkol, rád se přiučím.
The HAL daemon detects devices present in the system and provides the org.freedesktop.Hal service through the system-wide message bus provided by D-BUS. For more information visit http://freedesktop.org/Software/hal
domain TVOJEDOMENA.cz nameserver DNS_IP1 nameserver DNS_IP2/etc/hosts
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost TVOJEIP jmeno.TVOJEDOMENA.cz jmeno/etc/sysconfig/network
NETWORKING=yes HOSTNAME=jmeno.TVOJEDOMENA.cz GATEWAY=IP_gateway
Tiskni
Sdílej: