V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Nebo lépe pomocí ntsysv
nebo chkconfig
, tedy nástroji na to přímo určenými. Obecně by ale -devel balíčky neměli zasahovat do bootu. Instalují jen knihovny a hlavičkové soubory potřebné pro překlad.
chkconfig --list
, ať můžeme diskutovat, jaké služby pouštíš a zda je potřebuješ nebo ne
ssh - no kdyztak ho zapnu az bude potreba
Vzdáleně?
Jinak, osobně vypínám i haldaemon
a messagebus
. Přiznám se, že jsem příliš nezkoumal k čemu jsou - resp v době, kdy mě to zajímalo jsem nenašel žádné info a vše funguje OK. Nevím, které programy spolu komunikují přes dbus
(nebo co to vlastně messagebus
dělá) zkrátka vše funguje stejně. (A překvapilo mně, že u těhle služeb bylo v tom článku důrazně doporučené jejich zapnutí. Nejedná se o mission critical službu (jako třeba network).)
haldaemon
a messagebus
bych zrovna nevypínal. Ale pokud ti to funguje bez nich OK, tak je měj vypnuté dál
haldaemon a messagebus bych zrovna nevypínal.
Proč? Pokud víš něco víc, co mají za úkol, rád se přiučím.
The HAL daemon detects devices present in the system and provides the org.freedesktop.Hal service through the system-wide message bus provided by D-BUS. For more information visit http://freedesktop.org/Software/hal
domain TVOJEDOMENA.cz nameserver DNS_IP1 nameserver DNS_IP2/etc/hosts
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost TVOJEIP jmeno.TVOJEDOMENA.cz jmeno/etc/sysconfig/network
NETWORKING=yes HOSTNAME=jmeno.TVOJEDOMENA.cz GATEWAY=IP_gateway
Tiskni
Sdílej: