abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Delka bootovani - vylepseni

    22.8.2006 20:34 PetrB
    Delka bootovani - vylepseni
    Přečteno: 504×
    Hezky den,

    mam na svem notebooku nainstalovanou FC5. Hned po instalaci bylo bootovani otazkou okamziku. Pak jsem si ale chtel fedoru trochu "vytunit", k cemuz jsem potreboval spoustu 'devel' balicku a jinych, po jejichz nainstalovani se bootovani znacne prodlouzilo.

    Zajimalo by me tedy, co se mohlo k devel balickum kde, qt apod. priinstalovat za veci, ktere tak prodlouzily bootovani.

    Mozne taky je, ze jsem nekde omylem zaskrtl neco nepotrebneho, co se ted pri bootovani spousti (a nesouvisi s temi devel balicky).

    Muzete mi tedy poradit, co (a kde) povypinat, aby se bootovani alespon trochu zkratilo.

    Diky

    Odpovědi

    kozzi avatar 22.8.2006 20:45 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    no to bude zpusebeno spostenim mnoha daemonu ti se daji povypinat ale musite vedet ktere. Da se to udelat pres menu jen zalezzi jestli mate gnome nebo kde. v kde je to neco jak ksysVinit ci nejak tak a v gnome to najdete nekde v prostredi a pak presne nevim myslimsi ze se to jmenuje sluzby
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    Heron avatar 22.8.2006 20:49 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni

    Nebo lépe pomocí ntsysv nebo chkconfig, tedy nástroji na to přímo určenými. Obecně by ale -devel balíčky neměli zasahovat do bootu. Instalují jen knihovny a hlavičkové soubory potřebné pro překlad.

    kozzi avatar 22.8.2006 20:55 kozzi | skóre: 55 | blog: vse_o_vsem | Pacman (Bratrušov)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    no to mas pravdu ale on psal že je možné že ěco po zapínal například třeba instaloval nějaký devel balíček který byl zavislý na něčem co má daemona a ten se automaticky nastavil tak ze se spusti pri startu
    Linux je jako mušketýři "jeden za všechny, všichni za jednoho"
    vdusek avatar 22.8.2006 21:28 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    Pošli sem aspoň výstup příkazu chkconfig --list, ať můžeme diskutovat, jaké služby pouštíš a zda je potřebuješ nebo ne
    vdusek avatar 22.8.2006 21:32 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    Ještě jsem si vzpoměl - znáš tento odkaz?
    22.8.2006 21:50 PetrB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    Vyzkousel sem ho a ze seznamu:

    * acpid

    * anacron

    * apmd

    * atd

    * autofs

    * avahi-daemon

    * bluetooth

    * cpuspeed

    * crond

    * cups

    * cups-config-daemon

    * firstboot

    * gpm

    * halddaemon

    * hidd

    * hplip

    * iptables

    * irqbalance

    * kudzu

    * lm_sensors

    * messagebus

    * netfs

    * network

    * nfslock

    * ntpd

    * portmap

    * readahead

    * readahead_early

    * rpcgssd

    * rpcidmapd

    * smartd

    * sshd

    * syslog

    * xfs

    sem udelal tohle:

    * acpid

    * anacron

    * atd

    * autofs

    * cpuspeed

    * crond

    * gpm

    * haldaemon

    * iptables

    * lm_sensors

    * messagebus

    * network

    * ntpd

    * readahead

    * readahead_early

    * smartd

    * syslog

    * xfs

    Je to znatelne rychlejsi.

    Ted nejvic casu zere: "Nastavuji jmeno pocitace" a "Startuji sit"
    vdusek avatar 22.8.2006 22:10 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    Ještě bych se zamyslel nad následujícími službami:
    • atd (jednorázové plánování procesů pro uživatele)
    • autofs (automatické připojování síťových filesystémů při startu)
    • cpuspeed (umí tvůj procesor měnit rychlost?)
    • gpm (používáš myš na konzoli?)
    • smartd (podporují to tvé disky, máš to nastavené?)
    Btw. - ssh pro přístup na svůj stroj nepotřebuješ?
    22.8.2006 22:19 PetrB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    atd - nevim o co jde

    autofs - z toho odkazu sem pochopil, ze je to demon, co hlida pripojovani usb zarizeni, ne ze je pripoji pri startu

    cpuspeed - jo umi

    gpm - no, myslel sem, ze se to muze hodit, ale kdyz o tom tak premyslim...

    smartd - to sem nechal jen tak pro jistotu, protoze tomu nerozumim (rucne sem to nenastavoval, nevim, jestli to nahodou nefunguje)

    ssh - no kdyztak ho zapnu az bude potreba

    diky za tipy (btw. proc tak dlouho trva nastaveni jmena pocitace?)
    Heron avatar 22.8.2006 22:36 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni

    ssh - no kdyztak ho zapnu az bude potreba

    Vzdáleně? ;-)

    Jinak, osobně vypínám i haldaemon a messagebus. Přiznám se, že jsem příliš nezkoumal k čemu jsou - resp v době, kdy mě to zajímalo jsem nenašel žádné info a vše funguje OK. Nevím, které programy spolu komunikují přes dbus (nebo co to vlastně messagebus dělá) zkrátka vše funguje stejně. (A překvapilo mně, že u těhle služeb bylo v tom článku důrazně doporučené jejich zapnutí. Nejedná se o mission critical službu (jako třeba network).)

    vdusek avatar 22.8.2006 22:49 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    haldaemon a messagebus bych zrovna nevypínal. Ale pokud ti to funguje bez nich OK, tak je měj vypnuté dál
    Heron avatar 22.8.2006 22:56 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni

    haldaemon a messagebus bych zrovna nevypínal.

    Proč? Pokud víš něco víc, co mají za úkol, rád se přiučím.

    vdusek avatar 23.8.2006 06:46 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    Nevím nic víc, nestudoval jsem to, ale:
    The HAL daemon detects devices present in the system and provides the
    org.freedesktop.Hal service through the system-wide message bus provided
    by D-BUS.
    
    For more information visit http://freedesktop.org/Software/hal
    
    vdusek avatar 22.8.2006 22:38 vdusek | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Delka bootovani - vylepseni
    1/ atd asi opravdu nepotřebuješ a bez smartd se dá žít

    2/ zkontroluj soubory /etc/resolv.conf
    domain TVOJEDOMENA.cz
    nameserver DNS_IP1
    nameserver DNS_IP2
    /etc/hosts
    127.0.0.1       localhost.localdomain localhost
    TVOJEIP         jmeno.TVOJEDOMENA.cz jmeno
    
    /etc/sysconfig/network
    NETWORKING=yes
    HOSTNAME=jmeno.TVOJEDOMENA.cz
    GATEWAY=IP_gateway
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.