3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Nebo lépe pomocí ntsysv
nebo chkconfig
, tedy nástroji na to přímo určenými. Obecně by ale -devel balíčky neměli zasahovat do bootu. Instalují jen knihovny a hlavičkové soubory potřebné pro překlad.
chkconfig --list
, ať můžeme diskutovat, jaké služby pouštíš a zda je potřebuješ nebo ne
ssh - no kdyztak ho zapnu az bude potreba
Vzdáleně?
Jinak, osobně vypínám i haldaemon
a messagebus
. Přiznám se, že jsem příliš nezkoumal k čemu jsou - resp v době, kdy mě to zajímalo jsem nenašel žádné info a vše funguje OK. Nevím, které programy spolu komunikují přes dbus
(nebo co to vlastně messagebus
dělá) zkrátka vše funguje stejně. (A překvapilo mně, že u těhle služeb bylo v tom článku důrazně doporučené jejich zapnutí. Nejedná se o mission critical službu (jako třeba network).)
haldaemon
a messagebus
bych zrovna nevypínal. Ale pokud ti to funguje bez nich OK, tak je měj vypnuté dál
haldaemon a messagebus bych zrovna nevypínal.
Proč? Pokud víš něco víc, co mají za úkol, rád se přiučím.
The HAL daemon detects devices present in the system and provides the org.freedesktop.Hal service through the system-wide message bus provided by D-BUS. For more information visit http://freedesktop.org/Software/hal
domain TVOJEDOMENA.cz nameserver DNS_IP1 nameserver DNS_IP2/etc/hosts
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost TVOJEIP jmeno.TVOJEDOMENA.cz jmeno/etc/sysconfig/network
NETWORKING=yes HOSTNAME=jmeno.TVOJEDOMENA.cz GATEWAY=IP_gateway
Tiskni
Sdílej: