Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »
Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
. Jinak pokud s linuxem zacinas tak to bude trosku obtiznejsi ale myslim ze to zvladnes. nekde tady na abclinuxu byl clanek o archu a jeho instalaci a dobrej clanek byl na linuxsoft.cz jinak pokud se budes drzet pokynu co jsou v instalacni prirucce k archu ta je na webu i na cd tak to celkem jde. Kdyz si nebudes vedet rady tak s optej tady na abclinuxu
K aktualizaci jsem pouzil defaultni nastaveni "ftp zdroju" v pacmanovi, tak doufam ze to nebude dlouho trvat
Tak uvidime.....
Diky vsem za rady a odkazy David
David
# Boot oddíl je /dev/hda1 (hd0,0) # Root oddíl je /dev/hda2 title Arch Linux root (hd0,0) kernel /vmlinuz26 root=/dev/hda2 ro devfs=nomount vga=792 console=tty1 quiet initrd /kernel26.img # Boot oddíl i root oddíl jsou /dev/hda1 (hd0,0) title Arch Linux root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz26 root=/dev/hda1 ro devfs=nomount vga=792 console=tty1 quiet initrd /boot/kernel26.img
initrd /boot/kernel26.img proste je vhodne precist si co probehlo pri upgrade, pripadne co mas jeste udelat (dulezite veci jsou jeste v ramecku)
dmesg by nestacilo?
/var/log/messages?
# lo="lo 127.0.0.1" eth0="dhcp" #eth0="eth0 192.168.0.2 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255" INTERFACES=(lo eth0) # # Routes to start at boot-up (in this order) # Declare each route then list in ROUTES # - prefix an entry in ROUTES with a ! to disable it # gateway="default gw 192.168.0.1" ROUTES=(!gateway) #
) pusobi velice pozitivne.
Moc se mi libi, ze pouziva opravdu posledni verze softwaru.
Je opravdu rychly, pripadny restart je otazkou chvilky.
Mel jsem obavu z instalace, ale nakonec mi prisla velmi prehledna a logicka.
Takze zatim velmi kladny dojem, jelikoz uz delsi dobu hledam vhodnou distribuci, tak doufam, ze u tehle zustanu.
Zatim arch zkousim na "desktopu", ale az do nej trochu vice proniknu, chci ho nasadit na server.
Az doted jsem vydrzel v text, ale jdu si nainstalovat Xka a asi windowmaker, tak doufam ze to probehne ok.
Mejte se a uzivejte sve linuxy
David
xhost +localhost.
Ktery X server nainstalovat? To nejak nechapu? Xka jsou snad jen jedny ne? Melo by stacit snad nainstalovat balik xorg se vsemi zavisloostmi a pak startx. Mozna jestli ten xhost nebude fungovat, tak jsi jen nemel pusteny Xka
[Desktop Entry] Encoding=UTF-8 Type=XSession Exec=/usr/bin/wmaker TryExec=/usr/bin/wmaker Name=Windowmakerakorat ten spousteci soubor je mozna jinde a jinak ale to uz snad najdes
cat /home/lukas/.xinitrc
#!/bin/sh
# $XConsortium: xinitrc.cpp,v 1.4 91/08/22 11:41:34 rws Exp $
userresources=$HOME/.Xresources
usermodmap=$HOME/.Xmodmap
sysresources=/usr/X11R6/lib/X11/xinit/.Xresources
sysmodmap=/usr/X11R6/lib/X11/xinit/.Xmodmap
# merge in defaults and keymaps
if [ -f $sysresources ]; then
xrdb -merge $sysresources
fi
if [ -f $sysmodmap ]; then
xmodmap $sysmodmap
fi
if [ -f $userresources ]; then
xrdb -merge $userresources
fi
if [ -f $usermodmap ]; then
xmodmap $usermodmap
fi
# Start the window manager:
exec xscreensaver -no-splash&
/usr/bin/rox --pinboard=LukasPin &
exec ssh-agent /usr/bin/icewm-session
Tiskni
Sdílej: