abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Editor kódů Zed (Wikipedie) po macOS a Linuxu s verzí 0.208.4běží také ve Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | IT novinky

    Apple dnes představil 14palcový MacBook Pro, iPad Pro a Apple Vision Pro s novým čipem M5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 13:55 | Nová verze

    Debian pro mobilní zařízení Mobian (Wikipedie) byl vydán ve verzi 13 Trixie. Nová stabilní verze je k dispozici pro PINE64 PinePhone, PinePhone Pro a PineTab, Purism Librem 5, Google Pixel 3a a 3a XL, OnePlus 6 a 6T a Xiaomi Pocophone F1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:11 | IT novinky

    Operátor O2 představil tarif Datamanie 1200 GB . Nový tarif přináší 1200 GB dat s neomezenou 5G rychlostí, a také možnost neomezeného volání do všech sítí za 15 Kč na den. Při roční variantě předplatného zákazníci získají po provedení jednorázové platby celou porci dat najednou a mohou je bezstarostně čerpat kdykoli během roku. Do 13. listopadu jej O2 nabízí za zvýhodněných 2 988 Kč. Při průměrné spotřebě tak 100 GB dat vychází na 249 Kč měsíčně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o útoku na zařízení s Androidem pojmenovaném Pixnapping Attack (CVE-2025-48561). Aplikace může číst citlivá data zobrazovaná jinou aplikací. V demonstračním videu aplikace čte 2FA kódy z Google Authenticatoru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 07:11 | Zajímavý projekt

    Free Software Foundation (FSF) spustila projekt Librephone, jehož cílem je vytvoření svobodného operačního systému pro mobilní telefony. Bez binárních blobů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    14.10. 16:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 7 s kódovým název Gigi linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.10. 16:33 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 144.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Vypíchnout lze lepší správu profilů. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 144 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.10. 14:55 | Bezpečnostní upozornění

    Discord potvrdil únik osobních údajů přibližně 70 000 uživatelů. Incident se týká uživatelů po celém světě, především těch, kteří v rámci ověřování svého věku nahráli do aplikace doklad totožnosti. Únik informací se netýkal systémů samotné platformy, ale došlo k němu přes kompromitovaný účet pracovníka zákaznické podpory u externího poskytovatele služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.10. 14:44 | IT novinky

    Americká společnost OpenAI, která provozuje chatbota ChatGPT, kvůli výrobě vlastních procesorů pro umělou inteligenci (AI) spojí síly s firmou Broadcom. Firmy o tom informovaly (en) ve svém včerejším sdělení. OpenAI se snaží zajistit si výpočetní výkon potřebný k uspokojení rostoucí poptávky po svých službách. Akcie Broadcomu po zprávě výrazně zpevnily.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (38%)
     (46%)
     (19%)
     (20%)
     (23%)
     (18%)
     (20%)
     (18%)
     (18%)
    Celkem 226 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 14.10. 09:04
    Rozcestník

    Dotaz: PTP - fotak - webkamera

    10.10.2006 15:30 cvp | skóre: 18
    PTP - fotak - webkamera
    Přečteno: 1656×
    Chtel bych si umistit ven pod strechu webcameru a porizovat s ni fotky.

    Proto budu volit digitalni fotoaparat s podporou PTP.

    Mate Vy nejake zkusenosti?

    Jde me o to vybrat dobry fotak, ktery pojede dobre na podpore PTP, fotak bude levny a venkovni kryt pujde pouzit.

    Odpovědi

    19.10.2006 13:01 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Tak se me poradilo sehnat fotak HP 635 s podporou PTP.

    Nyni vsak zustavam na miste a dal se nehnu. Potreboval bych nyni udelat ovladaci script, ktery by dokazal fotit a ukladat.

    Na serveru pouzivat xubuntu a fotak je na USB. Server bohuzel ma jen 20Gb hardisk, tak ze bude nejlepsi fotografie ukladat pres FTP na server, ktery mam u firmy superhosting a kde take mam webovou stranku.

    Nejaky script se me podarilo zjistit a to Jaroslava Pavlicka, kteremu moc dekuji. Bohuzel se v tom vsak nevyznam. Jsem zacatecnik :(

    Script:

    #!/bin/tcsh

    #

    # program pro obsluhu kamery na Zbraslavi

    #

    set work=/server/kamera

    set archiv=${work}/archiv

    set fname=`date "+kam%y%m%d%H%M"`.jpg

    set dir=`date "+%y%m/%y%m%d"`

    set pidfile=/var/run/kamera.pid

    set mail=kamera

    cd $work

    # podivam se, jestli jsem minule dobehl OK

    if ( -f $pidfile ) then

    date "+%y-%m-%d %H:%M:%S kamera: Posledni update nebyl dokoncen, zabijim proces" | mail -s "Info: pid file"

    $mail

    kill -KILL `cat $pidfile`

    # pro jistotu prepnu kameru to rezimu fotak

    ./ppc 0

    sleep 15

    endif

    # zapisu se, ze bezim

    echo $$ > $pidfile

    # provedu foceni

    # pridrzet

    ./ppc 2

    sleep 3

    # spoust

    ./ppc 3

    sleep 1

    # prepnout na USB

    ./ppc 4

    sleep 15

    # pripojim fs

    mount /cam

    if ( $? != 0 ) then

    date "+%y-%m-%d %H:%M:%S kamera: Nepovedlo se pripojit USB fs" | mail -s "Error: mount problem" $mail

    # sem se mozna da restart stroje :)

    # /sbin/reboot

    endif

    # kontrola existence souboru

    if ( ! -f /cam/dcim/100v1310/dsci0001.jpg ) then

    date "+%y-%m-%d %H:%M:%S kamera: Neni vyfoceny soubor" | mail -s "Error: file not found" $mail

    umount /cam

    rm $pidfile

    exit 1

    endif

    # soubor do archivu

    mv /cam/dcim/100v1310/dsci0001.jpg big.jpg

    mkdir -p $archiv/$dir

    cp big.jpg $archiv/$dir/$fname

    rm /cam/dcim/100v1310/* >& /dev/null

    # odpojim USB

    sync

    umount /cam

    sleep 5

    ./ppc 0

    # zpracuji snimek

    ./resize.pl

    ping -c 1 daniel >& /dev/null

    if ( $? == 0 ) then

    scp -q kamera.jpg kamera320.jpg kamera240.jpg kamera@daniel:

    ssh kamera@daniel "mkdir -p archiv/$dir; cp kamera.jpg archiv/$dir/$fname" >& /dev/null

    endif

    # smazu pid soubor

    rm $pidfile
    23.10.2006 18:48 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Prosííííííííííím
    23.10.2006 19:33 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Skript ti asi nikdo fakt neudela, mozna se to budes muset naucit :) Zkus tomu venovat jeden, dva vecery, urcite se ti to bohate vrati.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    23.10.2006 21:56 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    A kde mam hledat informace? Bohuzel co se tyce PTP nebo neco podobneho jsem tedy nic nenasel...bud neumim hledat a nebo to nikdo nechce uverejnit.
    23.10.2006 22:20 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Ja myslel na ten skript, protoze v nem nic s PTP neni. Jinak o PTP viz. nize (gphoto2).
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    23.10.2006 20:07 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Pochopit ten váš skript není složité. Co jsem se tak zběžně díval, tak vyžaduje nějakou ppc utilitu (která by měla být v adresáři se skriptem), která dokáže ovládat připojený fotoaparát. Skript pak přes tu utilitu vyfotí fotku, poté se pokusí připojit foťák do přípojného bodu (/cam, tzn. tento adresář musí existovat), což předpokládá, že máte dotyčný řádek v fstab (nebo nějak jinak nastaveno, kam se má foťák připojit při zavolání "mount /cam"). Pak následuje kontrola, zda se v paměti foťáku nalézá daná fotka, pokud ne, dojde k vypsání varování a odpojení fotoaparátu a smazání pid souboru. V opačném případě (došlo k vyfocení a uložení fotografie do fotoaparátu) se fotka přesune, uloží do adresáře určeného těmi proměnnými ($adresar, $dir / $dir je aktuální datum). Poté dojde ke smazání všech fotek ve foťáku, aby se příště číslovalo zase od jedničky (toto je nutné nastavit i ve foťáku, třeba já mám nastaveno aby čísloval furt pryč, ale nevim jak je to ve vasem). Pak pouzije sync a odpoji fotak, ale tusim, ze by misto sync stacilo i obycejne "umount /cam" aby se zapsaly změny.

    Pak už jen zavolá jiný skript, ve kterém provede třeba konverzi obrázku, změnu rozlišení ... a nakonec si přes scp přesune soubor na jiný počítač. Stačí si to projít s man stránkami, je to jen obyčejná sekvence příkazů, žádné složité konstrukce.
    23.10.2006 21:44 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Aha, tak ze staci jen udelat PPC utilitka, ktera dokaze ovladat fotak. Hmm a kde takohou utilitku sezenu?
    23.10.2006 21:47 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Přijde student na studijní a ptá se: "Kdy začíná semestr?" Úřednice odpoví: "Nevím! Vy jste student, zjistěte si to."

    Nevím, zkuste se zeptat autora toho skriptu.
    23.10.2006 21:53 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Zkus hledat u gphoto2.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    23.10.2006 22:34 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Jen jeste dotaz, zkousel jsi ten fotak s tak dlouhym USB kabelem jaky bude pouzit ve skutecnosti? Ono by to totiz nakonec nemuselo vubec chodit, prave kvuli moc dlouhemu kabelu.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    24.10.2006 10:44 Jirka | skóre: 36
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Pokud to bude kaskádovat s pomocí aktivních (napájení) USB Hubů, tak by neměl být problém. Jinak max. 5m kabel, pak musí jít switch.
    24.10.2006 09:16 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Pro upresneni....budu moct ovladat linuxem fotak, kdyz fotak umoznuje protokol PTP?

    Co se tyce ovladani, tak mam namysli: - vyfotit - poslat do PC - smazat foto ve fotaku
    24.10.2006 09:22 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Jestli jde o to, myslim ze to neni problem. Horsi by to bylo s ostrenim, stavenim clony a podobne.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    24.10.2006 11:43 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Nejdulezitejsi vubec bude asi sestavit scripty, ktere se napoji na fotak a prikazem provedou vyfoceni. Co se tyce ostreni, tak to nemusi byt myslim problem. Fotak ma nastaveni sve, tak ze ostreni, ISO atd. tam mohu nastavit na automatiku.

    Pak uz je jen dulezite udelat ten script a ja na nic zatim nenarazil. Googloval jsem az do dvou do rana :-)
    24.10.2006 11:50 myšák | skóre: 26 | blog: EmentuX | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera

    No, předně si najdi např. tady nějaký SW, který se s tím foťákem přes to PTP domluví. Pak si to vyzkoušej ručně a napsat pak skript, když víš jak donutit foťák udělat nějaký úkon, je otázka chvilky...

    Je nesmírně těžké být idiotem, konkurence je obrovská...
    24.10.2006 14:22 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Tam na ten odkaz jsem narazil take, ale nejsem z toho moc moudry. Pouzivat ubuntu, tedy DEB a tam jsou jine soubory, tak ze vubec netusim jak to nainstalovat.
    24.10.2006 14:30 LesTR | skóre: 17 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Nevim tedy jak ubuntu, ale muj debian na query : apt-cache search gphoto
    vrati relevantni vysledky :)
    Co si zkusit najit dane programy ve vasich repository? Divil bych se kdyby tam nebyly.
    Save The World - http://www.worldcommunitygrid.org/ LesTR
    24.10.2006 15:16 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    V Synapticu jsem nasel gphoto2 a take libghoto2.
    24.10.2006 15:20 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Zkusil jsem prikaz gphoto2 --summary nebo take gphoto2 --capture-image Tedy zkousim prikazy, ktere jsou zde ve foru na me tema...ale vzdy to vypise command not found.

    Zadavam to do konzole
    24.10.2006 15:25 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Tak to asi nemas nainstalovane.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    24.10.2006 15:33 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Joo no. Ale v synapticu mam nainstalovan libgphoto2-2 a kdyz dam vlastnosti -> instalovane soubory, tak se tam vyskytuje slozka gphoto2.
    24.10.2006 16:05 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Kdyz v synapticu hledam gphoto(2) tak to nic nenajde. Tak ze je asi pravdepodobne, ze to nebude nainstalovane.

    Jak gphoto2 nainstaluji?
    24.10.2006 14:15 pard | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    S gphoto2 foceni vubec neni problem gphoto2 --capture-image
    Jen nevim, jestli HP fotaky tuto funkci podporuji, ja mam R707 a ten capture nepodporuje

    gphoto2 --summary
    Shrnutí fotoaparátu:
    Model: hp photosmart R707
      device version: 2.00.24
      serial number:  TCN466P4368
    Vendor extension ID: 0x00000000
    Vendor extension description: (null)
    
    Capture Formats: JPEG MPEG
    Display Formats: JPEG, MPEG
    
    Device Capabilities:
            File Download, File Deletion, File Upload
            No Image Capture, No Open Capture, No vendor specific capture
    
    Storage Devices Summary:
    store_00420001:
            StorageDescription: None
            VolumeLabel: None
            Storage Type: Removable RAM (memory card)
            Filesystemtype: Digital Camera Layout (DCIM)
            Access Capability: Read-Write
            Maximum Capability: 18446744073709551615 (4294967295 MB)
            Free Space (Bytes): 18446744073709551615 (4294967295 MB)
            Free Space (Images): -1
    
    Device Property Summary:
    Date Time(0x5011):(readwrite) (type=0xffff) '20061024T141518'
    Battery Level(0x5001):(read only) (type=0x2) Enumeration [0,33,66,100] value: 100
    
    24.10.2006 17:27 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Tak to vypada, ze jsem v pr*eli. Konecne se me sice poradilo nainstalovat gphoto2, ale kdyz dam prikaz pro vyfoceni, tak to vypise Chyba (-6: "Nepodporovaná operace").

    Tak ze ted nevim co delat :-(
    24.10.2006 18:07 pard | skóre: 17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    zkusit gphoto2 --summary a podivat se do sekce Device Capabilities, ale myslim, ze plati to co jsem psal, ze u HP fotoaparatu neni funkce capture podporovana
    24.10.2006 21:24 cvp | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: PTP - fotak - webkamera
    Napadlo me fotak ovladat pres PTP tak, ze linux bude prijimat obrazky a nasledne obrazky z fotaku mazat.

    Nyni vsak zustava problem, jak to udelat s focenim. Existuje moznost udelat rele ovladane linuxem a nebo primo udelat casove rele bez nejakeho ovladani.

    Muzete neco doporucit?

    Ovladani bych asi udelal pres paralelni port, ktery mam na PC volny. Seriove porty jsou plne :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.