abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | Zajímavý software

    WLED je open-source firmware pro ESP8266/ESP32, který umožňuje Wi-Fi ovládání adresovatelných LED pásků se stovkami efektů, synchronizací, audioreaktivním módem a Home-Assistant integrací. Je založen na Arduino frameworku.

    Indiánský lotr | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.8.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:22 | IT novinky

    Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Operátor O2 má opět problémy. Jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb dal všem zákazníkům poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 05:55 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 17:33 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.8. 16:55 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 16:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 12:22 | IT novinky

    Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (47%)
     (21%)
     (4%)
     (5%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (18%)
    Celkem 315 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Dotaz: Závislosti při kompilaci jádra

    24.11.2006 11:59 l_n | skóre: 15 | Bednárec
    Závislosti při kompilaci jádra
    Přečteno: 123×

    Distribuce Debian Etch

    Jádro 2.6.18

    Ke konfiguraci používám menuconfig

    Před týdnem jsem si kompiloval jádro, bojuju pořád s DNOTIFY/INOTIFY. Teď jsem tam chtěl něco zase přepnout a zjistil jsem, že jsou při configu změněné závislosti. Verzi jádra mám pořád stejnou, ten samý *.tar.bz. Díval jsem se do minulého configu, a mám tam zakompilované

    # CONFIG_EMBEDDED is not set
    CONFIG_DNOTIFY=yes

    Teď mi menuconfig hlásí, že DNOTIFY je na EMBEDDED závislé. Nechci tady řešit tenhle konkrétní problém, spíš by mě zajímalo, jak je možné, že se změnily závislosti. Samy od sebe asi těžko. Napadá mě jediné: automatická aktualizace balíčku linux-kernel-headers? Já ale nechci, aby se mi debian do jádra vůbec hrabal, a s distribučním jádrem ani neneabootuju počítač. Ale balíček kernel-headers odinstalovat nemůžu kvůli libncurses-dev a dalším knihovnám. Nějak mi uniká jeho význam, když kompiluju jádro z vlastního kernel-source.

    A ještě jeden poddotaz. U menuconfigu mi trochu vadí, že když někde nějakou volbu zapnu/vypnu, nevaruje mě, že tím zároveň (třeba v úplně jiné sekci) provedu nějakou změnu. Vím, že v helpu k jednotlivým položkám jsou závislosti uvedené, ale je docela náročné to všechno proběhnout, když nejsou vypsané volby závisející na položce. Takže když vypínám EMBEDDED, nemám šanci zjistit, že je na něm závislé DNOTIFY, když ještě před týdnem nebylo. Ideální by bylo něco na způsob aptitude: vypínáš EMBEDDED, bacha! musíš vypnout i DNOTIFY.

    Odpovědi

    24.11.2006 16:03 l_n | skóre: 15 | Bednárec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Závislosti při kompilaci jádra
    Tak v tom mám nějaký chaos. Teď, když zkusím spustit make menuconfig nebo make config, tak dostanu tuto hlášku:
      HOSTCC  scripts/basic/fixdep
    /bin/sh: scripts/basic/fixdep: Přístup odmítnut
    make[1]: *** [scripts/basic/fixdep] Error 1
    make: *** [scripts_basic] Error 2
    

    Skutečně mi v tom asi udělaly binec ty linux-kernel-headers. I starší jádro si už neskompiluju, vypíše se totéž.

    24.11.2006 17:18 l_n | skóre: 15 | Bednárec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Závislosti při kompilaci jádra
    Tak tenhle problém už je vyřešen. Vždycky jsem kompiloval jádro na přimountovaném disku, teď to náhle nešlo. Tak jsem musel celý zdroják přesunout na kořenový oddíl a tam to rozbalit a začít s čistým adresářem. Takže zbývá pořád jen ta první otázka:

    Existuje nějaký přehlednější program na kompilaci jádra než menuconfig?

    Četl jsem o xconfigu, poskytuje nějaké možnosti navíc? Nechce se mi kvůli tomu instalovat půlku kde, jen abych to zkusil, a z dvd Knoppixu mi spustit nejde.
    24.11.2006 18:13 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Závislosti při kompilaci jádra
    xconfig mi připadá stejně přehledný jako menuconfig.
    4.12.2006 12:08 l_n | skóre: 15 | Bednárec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Závislosti při kompilaci jádra
    Vyzkoušel jsem gconfig (dost blbě se zjišťuje, jaké potřebuje knihovny, není na to debianní balíček) a lepší není, na jednu stranu ukazuje i nedostupné volby a jejich helpy, ale zase se tam nedá zjistit, na čem je dotyčná nedostupná volba závislá, takže to k ničemu není. Celkově je spíš ještě méně přehledný.

    Teď zkouším někde najít alespoň nějakou širší a ucelenou nápovědu k jednotlivým položkám, protože pro něco (zdaleka ne pro všechno) je dotyčná nápověda dodávaná s jádrem i informace v dokumentaci dost ubohá. Nemá někdo tip?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.