Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Distribuce Debian Etch
Jádro 2.6.18
Ke konfiguraci používám menuconfig
Před týdnem jsem si kompiloval jádro, bojuju pořád s DNOTIFY/INOTIFY. Teď jsem tam chtěl něco zase přepnout a zjistil jsem, že jsou při configu změněné závislosti. Verzi jádra mám pořád stejnou, ten samý *.tar.bz. Díval jsem se do minulého configu, a mám tam zakompilované# CONFIG_EMBEDDED is not set
CONFIG_DNOTIFY=yes
Teď mi menuconfig
hlásí, že DNOTIFY je na EMBEDDED závislé. Nechci tady řešit tenhle konkrétní problém, spíš by mě zajímalo, jak je možné, že se změnily závislosti. Samy od sebe asi těžko. Napadá mě jediné: automatická aktualizace balíčku linux-kernel-headers? Já ale nechci, aby se mi debian do jádra vůbec hrabal, a s distribučním jádrem ani neneabootuju počítač. Ale balíček kernel-headers odinstalovat nemůžu kvůli libncurses-dev a dalším knihovnám. Nějak mi uniká jeho význam, když kompiluju jádro z vlastního kernel-source.
A ještě jeden poddotaz. U menuconfigu
mi trochu vadí, že když někde nějakou volbu zapnu/vypnu, nevaruje mě, že tím zároveň (třeba v úplně jiné sekci) provedu nějakou změnu. Vím, že v helpu k jednotlivým položkám jsou závislosti uvedené, ale je docela náročné to všechno proběhnout, když nejsou vypsané volby závisející na položce. Takže když vypínám EMBEDDED, nemám šanci zjistit, že je na něm závislé DNOTIFY, když ještě před týdnem nebylo. Ideální by bylo něco na způsob aptitude: vypínáš EMBEDDED, bacha! musíš vypnout i DNOTIFY.
make menuconfig
nebo make config
, tak dostanu tuto hlášku:
HOSTCC scripts/basic/fixdep /bin/sh: scripts/basic/fixdep: Přístup odmítnut make[1]: *** [scripts/basic/fixdep] Error 1 make: *** [scripts_basic] Error 2
Skutečně mi v tom asi udělaly binec ty linux-kernel-headers. I starší jádro si už neskompiluju, vypíše se totéž.
Existuje nějaký přehlednější program na kompilaci jádra než menuconfig?
Četl jsem oxconfigu
, poskytuje nějaké možnosti navíc? Nechce se mi kvůli tomu instalovat půlku kde, jen abych to zkusil, a z dvd Knoppixu mi spustit nejde.
Teď zkouším někde najít alespoň nějakou širší a ucelenou nápovědu k jednotlivým položkám, protože pro něco (zdaleka ne pro všechno) je dotyčná nápověda dodávaná s jádrem i informace v dokumentaci dost ubohá. Nemá někdo tip?
Tiskni Sdílej: