Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Distribuce Debian Etch
Jádro 2.6.18
Ke konfiguraci používám menuconfig
Před týdnem jsem si kompiloval jádro, bojuju pořád s DNOTIFY/INOTIFY. Teď jsem tam chtěl něco zase přepnout a zjistil jsem, že jsou při configu změněné závislosti. Verzi jádra mám pořád stejnou, ten samý *.tar.bz. Díval jsem se do minulého configu, a mám tam zakompilované# CONFIG_EMBEDDED is not set
CONFIG_DNOTIFY=yes
Teď mi menuconfig
hlásí, že DNOTIFY je na EMBEDDED závislé. Nechci tady řešit tenhle konkrétní problém, spíš by mě zajímalo, jak je možné, že se změnily závislosti. Samy od sebe asi těžko. Napadá mě jediné: automatická aktualizace balíčku linux-kernel-headers? Já ale nechci, aby se mi debian do jádra vůbec hrabal, a s distribučním jádrem ani neneabootuju počítač. Ale balíček kernel-headers odinstalovat nemůžu kvůli libncurses-dev a dalším knihovnám. Nějak mi uniká jeho význam, když kompiluju jádro z vlastního kernel-source.
A ještě jeden poddotaz. U menuconfigu
mi trochu vadí, že když někde nějakou volbu zapnu/vypnu, nevaruje mě, že tím zároveň (třeba v úplně jiné sekci) provedu nějakou změnu. Vím, že v helpu k jednotlivým položkám jsou závislosti uvedené, ale je docela náročné to všechno proběhnout, když nejsou vypsané volby závisející na položce. Takže když vypínám EMBEDDED, nemám šanci zjistit, že je na něm závislé DNOTIFY, když ještě před týdnem nebylo. Ideální by bylo něco na způsob aptitude: vypínáš EMBEDDED, bacha! musíš vypnout i DNOTIFY.
make menuconfig
nebo make config
, tak dostanu tuto hlášku:
HOSTCC scripts/basic/fixdep /bin/sh: scripts/basic/fixdep: Přístup odmítnut make[1]: *** [scripts/basic/fixdep] Error 1 make: *** [scripts_basic] Error 2
Skutečně mi v tom asi udělaly binec ty linux-kernel-headers. I starší jádro si už neskompiluju, vypíše se totéž.
Existuje nějaký přehlednější program na kompilaci jádra než menuconfig?
Četl jsem oxconfigu
, poskytuje nějaké možnosti navíc? Nechce se mi kvůli tomu instalovat půlku kde, jen abych to zkusil, a z dvd Knoppixu mi spustit nejde.
Teď zkouším někde najít alespoň nějakou širší a ucelenou nápovědu k jednotlivým položkám, protože pro něco (zdaleka ne pro všechno) je dotyčná nápověda dodávaná s jádrem i informace v dokumentaci dost ubohá. Nemá někdo tip?
Tiskni
Sdílej: