Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
touch
vytvaret (vytvori se soubor o nulove delce). Vyslednou hromadu prazdnych souboru pak muzes zabalit tarem.
/home/ferda/mp3/VVV/sf.mp3
/home/ferda/mp3/VVV/ssf.mp3
/home/ferda/mp3/VVV/rsaf.mp3
/home/ferda/mp3/RSF/ad.mp3
.....
isteve@silver:~$ tar -cf test1.tar ./junk/ isteve@silver:~$ tar -tf test1.tar ./junk/ ./junk/file1 ./junk/file2 ./junk/file3 a
isteve@silver:~$ find ./junk ./junk ./junk/file1 ./junk/file2 ./junk/file3
# seznam souborů do souboru find adresar -type -f -printf "%P\n" > seznam # pripadne zatarovat tar -cf seznam.tar seznam # nebo radeji primo gzipnout find adresar -type -f -printf "%P\n" | gzip > seznam.gz # jde prohlizet pomoci zcat, zless, prohledavat pres zgrep, ... zless seznam.gz
#!/usr/bin/env python import os, sys srcdir = os.path.realpath(sys.argv[1]) destdir = sys.argv[2] srchead, srctail = os.path.split(srcdir) srcheadlen = len(srchead) newdir = os.path.join(destdir, srctail) print 'creating root dir', newdir os.mkdir(newdir) for root, dirs, files in os.walk(srcdir): relroot = root[srcheadlen + 1:] for dirname in dirs: newdir = os.path.join(destdir, relroot, dirname) print 'creating dir ', newdir os.mkdir(newdir) for filename in sorted(files): newfile = os.path.join(destdir, relroot, filename) print 'creating file', newfileProgramu se zadávají dva parametry: cesta k originálnímu adresáři a cesta k adresáři, v němž se má udělat ta prázdná kopie.
#!/usr/bin/env python import tarfile, os, sys tarname = sys.argv[1] srcdir = os.path.realpath(sys.argv[2]) srchead, srctail = os.path.split(srcdir) srcheadlen = len(srchead) tar = tarfile.open(tarname + '.tar.bz2', 'w:bz2') for root, dirs, files in os.walk(srcdir): relroot = root[srcheadlen + 1:] for item in dirs + files: fullpath = os.path.join(root, item) relpath = os.path.join(relroot, item) print fullpath, relpath tarinfo = tar.gettarinfo(fullpath, relpath) tarinfo.size = 0 tar.addfile(tarinfo) tar.close()Skriptu se zadají dva parametry: název archivu (bez koncovky) a cesta k adresáři pro archivaci. Vytvoří se soubor s koncovkou tar.bz2. A co mě úplně dostalo je to, že po rozbalení vznikne textový soubor, který připomíná výstup 'ls -l'. To jsem fakt nevěděl.
cd /archive
mkdir -p `cd /home/ferda/mp3; find . -type d -print`
cd /home/ferda/mp3
find . -type f -exec touch /archive/{} \;
?
Traceback (most recent call last):
File "All2tar.py", line 17, in ?
tar.addfile(tarinfo)
File "/usr/lib/python2.3/tarfile.py", line 1270, in addfile
raise ValueError, "name is too long (>%d)" \
ValueError: name is too long (>100)
#!/usr/bin/env python import tarfile, os, sys tarname = sys.argv[1] srcdir = os.path.realpath(sys.argv[2]) srchead, srctail = os.path.split(srcdir) srcheadlen = len(srchead) tar = tarfile.open(tarname + '.tar.bz2', 'w:bz2') tar.posix = False for root, dirs, files in os.walk(srcdir): relroot = root[srcheadlen + 1:] for item in dirs + files: fullpath = os.path.join(root, item) relpath = os.path.join(relroot, item) print fullpath, relpath tarinfo = tar.gettarinfo(fullpath, relpath) tarinfo.size = 0 tar.addfile(tarinfo) tar.close()Bude to fungovat teď? To jsem sám zvědav.
Tiskni
Sdílej: