Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Musíte nastavit ten požadovaný počítač, že patří do DMZ ... na tom D-linku, taky jsem se moh stavět na hlavu, nastavoval jsem firewall a forwardování na tom d-linku a nic, dokud jsem tam nenastavil DMZ ... tedy že je zařízení s tou IP adresou dostupné = a pak teprve rozhoduje, jaké porty forwardujete a povolíte zvenku.
Můžete sledovat provoz na interfejsu síťovky? Tedy zda něco přichází od modemu na portu 22 nebo kde máte ssh?
Jinak lezu zvenku k rodičům ssh VeřejnáIpAdresa
..., čili mělo by to jít s tou Vaší přidělenou.
Zkuste použít tcpdump
nebo wireshark
(dřív se jmenoval ethereal
).
Teďka jsem si to vyzkoušel, ve wiresharku jsem na jednom interfejsu bral vše a pak po skončení "capture" jsem viděll i ssh pakety. Mimo to lze dát tcpdump -i eth0 | grep ssh
.
To ovšem znamená, že na ten komp nic neprojde. V Mandrivě bych musel povolit na firewallu (je tu shorewall) přístup a spustit sshd. Vy se v konzoli na sebe přes ssh připojíte?
vybrano DHCP server Starting IP address 10.0.0.2 Ending IP address 10.0.0.17 (dejte si tam kolik chcete) DNS mode: auto
Potom nastavim aby mnou vybrane MAC adresy meli vzdy stejnou IP adresu: MAC Address IP Address Static IP1 00-f3-f3-84-45-f8 10.0.0.2a pripadne dalsi. Predpokladam, ze pocitac s mac adresou 00-f3... bude mit stale stejnou IP. Nastaveny DynamicDNS prozatim nenastavujte. To si odladte pozdeji.
Prejdeme k forwardovani portu. Zalozka Advanced (v radku vlevo nahore) - Virtual Server (ve sloupecku vlevo): Vyberte LAN IP: 10.0.0.2 Zvolte Cathegory: User Potom: Add Jakekoli jmeno do Rule name: SSH Protocol: TCP Port Start: 22 Port End: 22 Port map: 22 ApplyA mate nove pravidlo SSH, to uz pak jen pridate z Aviable Rules pomoci Add do Applied Rules. Apply, save reboot DLINK a je to! To je vse, co je nutne udelat, nic vic nic min. Pokud si nejste jisty co uz jste udelal a to uz si asi vse nepamatujete, restartujte ten D-Link do tovarniho nastaveni a provedte. Pak uz to jen otestovat, nejjednodussi cesta je se z domaciho pocitace prihlasit nekam ven a odtamtud zpatky na ten D-Link, jeho adresu si overte v zalozse
Status -> WAN -> IP address(to je aktualni pridelena IP adresa, ktera se nezmeni, dokud nerestartujete ten D-Link). Tod vse, snad jen to, ze vsechny tyto informace jsem prave natahal na dalku pres toto nastaveni. Jen na okraj, pokud mate nekde omezeni portu, muzete takto forwardovat napriklad jiny otevreny port na lokalni port 22. Vic uz neporadim, snad jen screenshots... :) Enjoy
Postup na tom D-linku. Takže ... 1) když DMZ, tak na pc nastavit statickou adresu (advanced/LAN). 2) Povolit filtr na port (adv/Filter). 3) Povolit DMZ a přiřadit IP. Plus možná má vliv nastavení vitrtual serveru, máme tam "remotely possible server" ... ještě koukam, tools/admin a remote web ... nechal bych si pro přístup, takhle to mam u rodičů ... nastavil jsem to snad před 4 měsíci.
A máme na tom D-linku fw V3.00B01T02.CM-A.20060621. Kdyby něco ...
Tiskni
Sdílej: