Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
irattach irda0 -sNyní mohu kopírovat soubory pomocí ircp, nebo obexftp. Toto funguje. Mě ale zajímá jaké zařízení ten IrDA adaptér je. /dev/ttyUSBx ani /dev/ircommx ani jiné /dev/*ir* zařízení neexistuje. Chci použít programy Gammu a Phone Manager 0.8, kde ale potřebuji zadat port, kde je IrDA připojeno. V Gammu, v souboru ~.gammurc potřebuji položku port = ?????. V Phone Manager, je třeba definovat port, ke kterému je telefon připojen. V nabídce je Bluetooth, které nemám, /dev/ttyS0, /dev/ttyS1 což jsou sériové porty, jenže já používám USB. /dev/ircomm což je zařízení které ale v PC nemám nebo jiný port, kam ale nepomáhá zapsat irda0. Snažil jsem se připjit zařízení jinam, nebo vytvořit /dev/ttyUSB0 ale to nefunguje.
# irattach /dev/ttyUSB0 -s Failed to open device /dev/ttyUSB0: No such file or directory # mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0 # irattach /dev/ttyUSB0 -s Failed to open device /dev/ttyUSB0: No such device or addressMůžete mi prosím poradit, jaké zařízení ten IrDA převodník je? Nebo co napsat jako volby do konfiguračního souboru Gammu? Irda zařízení je Delock SigmaTel, Inc. STIr4200 IrDA Bridge. Telefon SonyEricsson K300i. Díky.
irattach irda0 -s(nebo obdobný) vytvořil
/dev/ircomm0Jak toho dosáhnout? Které konfigurační soubory editovat? Jaký příkaz použít? SigmaTel, Inc. STIr4200 na USB, SE K300i, Ubuntu 6.10.
irattach
tenhle prikaz projde az po te, co je prislusny modul natazeny # modprobe irda-usb # lsmod | grep ir irda_usb 23300 0 stir4200 15236 0 irda 214332 2 irda_usb,stir4200 crc_ccitt 3200 1 irda usbcore 134912 7 irda_usb,stir4200,usblp,usbhid,ehci_hcd,uhci_hcd # ls /dev | grep ir #A prikaz irattach jinak funguje, bez nej
irdadump
nevypise nic. Po irattach irda0 -s
vidim normalni vystup z irdadump
a mohu napr. kopirovat soubory pomoci ircp nebo obexftp. Zarizeni v /dev ale nemam a diky tomu nelze/neumim pouzit program Gammu.
modprobe ircomm
ircommdo
/etc/modules
Příkaz irattach /dev/ircomm0 -s
ale nefunguje (irdadump
následně nic nevypíše). Funguje irattach irda0 -s
. Zprovoznit gammu to ale nepomohlo irattach irda0 -s
nepáči? Oživuješ interface, nie device. Funguje ako má, spojenie medzi mobilom a PC vytvorí, rozrhanie irda0
je aktívne, zariadenia /dev/ircommX
existujú a fungujú.zariadenia /dev/ircommX
existujú a fungujú.
Tím si právě nejsem tak úplně jist. Jako relativní nováček očekávám, že "všechno je soubor". A nejsem sám, viz např. tady. Programy jako gammu nebo nějaká GUI udělátka po mě chtějí port, něco jako /dev/ircomm. Očekávané chování je, že připojím USB-IrDA převodník, vytvoří se mi zařízení /dev/ircomm0, to zadám do těch (hloupých, když si to neumí zjistit sami) programů a voila, mohu pracovat s telefonem.
Tak dobře, samo to nefunguje, takže na to použiju program irattach. A například z tohoto vyrozumím, že se mi vytvoří /dev/ircomm0. Jenže ani to nefunguje. Takže ok, vytvořím to zařízení ručně, nebo nakonec automaticky zavádím modul ircomm, který /dev/ircomm0 vytvoří.
Z posledně zmiňovaného odkazu (ano, vím, že je to pro IrDA převodník na sériový port) nebo i jiných materiálů na internetu vyrozumím, že mám provést něco jako irattach /dev/ircomm0 -s. Jenže to nefunguje. Je tedy vůbec nějaká souvislost mezi irda0 rozhraním a /dev/ircomm0?
Poměrně obšírně jsem odpověděl na vaši otázku. A rád bych se zeptal. Jak zjistím, že /dev/ircomm0 funguje? Jaká je vlastně jeho funkce? Možná jsem nepochopil co irattach dělá, i když jsem během posledních dní jeho man stránku přečetl MNOHOkrát.
/dev/ircomm0
bolo v tomto prípade to konkrétne zariadenie na ktorom ten modem našiel, a mohol s ním komunikovať ako s normálnym modemom na sériovom porte a neriešiť to, ako je v skutočnosti modem ku pc pripojený. Poznámka: keď som dal do kppp zariadenie ircomm0, nefungovalo to poriadne, ale stačilo vytvoriť symlink /dev/modem -> /dev/ircomm0
a už to fungovalo bezchybne. irattach irda0 -s
je tým, že tento adaptér je FIR, tvári sa ako sieťové rozhranie, a nie ako sériové zariadenie. Ten postup celého (ak sa mýlim, opravte ma niekto) spojenia PC-IRDA-mobil prebehen takto: Do usb sa pichne irda adaptér, načítajú sa moduly, či už automaticky alebo ručne. Vznikne sieťové rozhranie irda0
. Priloží sa mobil so zapnutým infraportom, spustí sa irattach irda0 -s
a ten spáruje irda adaptér s mobilom prostredníctvom toho sieťového rozhrania. Po spárovaní sa "sériovému portu" /dev/ircomm0
priradí to prepojenie medzi mobilom a PC cez infrák, a dá sa s tým modemom komunikovať ako so štandardným modemom v sériovom porte. Snáď som to nezamotal ešte viac, dúfam.irda0
). Či funguje "sériový port" /dev/ircomm0
, zistíte napríklad cez minicom. irattach /dev/ircomm0
nema smysl, ani jsem to nikce doporucovano nevidel.
Ahoj. Mne po zasunuti STIr4200 do USB UDEV vytvori zariadenia /dev/ircomm0-30. Mam Slackware11. Ak to nespravi UDEV skus ich vytvorit rucne. Ako root: # cd /dev # mknod ircomm0 c 161 0 popripade aj dalsie... Ak nemas viac IRDA zariadeni, mal by stacit aj jeden. Zmenit prava: chmod 755 /dev/ircomm0 Podrobnejsie napr. na http://howto.pilot-link.org/irdasync/cb.html Dalej je potrebne pre spolahlivu komunikaciu s tymto zariadenim pridat do /etc/modprobe.conf riadky: alias irda0 stir4200 options stir4200 rx_sensitivity=6 qos_mtt_bits=1
Prajem vela stastia...
...prepac, prava zmenit na 666
ircomm
.
Na Ubuntu 6.10 nemám soubor /etc/modprobe.conf Nějaký nápad, kam zapsat tebou zmiňované volby?
# ls /etc/mod* /etc/modules /etc/modprobe.d: aliases blacklist-framebuffer blacklist-watchdog isapnp alsa-base blacklist-modem bluez lrm-video arch blacklist-oss ibm_acpi.modprobe nvidia-kernel-nkc arch-aliases blacklist-pata ipw3945 options blacklist blacklist-scanner irda-utils toshiba_acpi.modprobe /etc/modutils: apm bluez irda-utils nvidia-kernel-nkc setserial #
irattach
, v gammu
nebo jinde.
$ cat .gammurc [gammu] port = /dev/ircomm0 connection = at19200 model = auto $ gammu --identify Unknown model type string. Check config file. $ ~$ cat .gammurc [gammu] port = /dev/ircomm0 connection = irda mode $ gammu --identify No response in specified timeout. Probably phone not connected. $
Ahoj. S UBUNTU Ti neporadim, ale skus preluskat fora na:http://ubuntuforums.org/tags/index.php/irda/ Dufam ze to pomoze...
$ gammu textall --identify [Gammu - 1.07.00 built 10:26:01 Jul 3 2006 in gcc 4.1] [Connection - "irda"] [Model type - ""] [Device - "/dev/ircomm0"] [Run on - Linux, kernel 2.6.17-11-generic] [ERROR 14: No response in specified timeout. Probably phone not connected.] No response in specified timeout. Probably phone not connected. $Kopírovat soubory přes ircp a obexftp lze.
- Dostat kontakty z telefonu do pocitace - Vytocit cislo - Odeslat SMS - Zjistit stav baterieTo je dost malo. S telefonem jde komunikovat pres AT prikazy, ovsem zadny komfortni program, ktery by znal AT prikazy specificke pro tento telefon zatim neni. KMobileTools neprekrocil verzi 1.0 a podle toho to vypada. Pokud se rozhodnete jej pouzit, tak pozor, /dev/ircomm0 ma nastavena pristupova prava dost restriktivne, cili zkuste pustit KMobileTools jako root.
[gammu] port = /dev/ircomm0 connection = at
Tiskni
Sdílej: