Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
irattach irda0 -sNyní mohu kopírovat soubory pomocí ircp, nebo obexftp. Toto funguje. Mě ale zajímá jaké zařízení ten IrDA adaptér je. /dev/ttyUSBx ani /dev/ircommx ani jiné /dev/*ir* zařízení neexistuje. Chci použít programy Gammu a Phone Manager 0.8, kde ale potřebuji zadat port, kde je IrDA připojeno. V Gammu, v souboru ~.gammurc potřebuji položku port = ?????. V Phone Manager, je třeba definovat port, ke kterému je telefon připojen. V nabídce je Bluetooth, které nemám, /dev/ttyS0, /dev/ttyS1 což jsou sériové porty, jenže já používám USB. /dev/ircomm což je zařízení které ale v PC nemám nebo jiný port, kam ale nepomáhá zapsat irda0. Snažil jsem se připjit zařízení jinam, nebo vytvořit /dev/ttyUSB0 ale to nefunguje.
# irattach /dev/ttyUSB0 -s Failed to open device /dev/ttyUSB0: No such file or directory # mknod /dev/ttyUSB0 c 188 0 # irattach /dev/ttyUSB0 -s Failed to open device /dev/ttyUSB0: No such device or addressMůžete mi prosím poradit, jaké zařízení ten IrDA převodník je? Nebo co napsat jako volby do konfiguračního souboru Gammu? Irda zařízení je Delock SigmaTel, Inc. STIr4200 IrDA Bridge. Telefon SonyEricsson K300i. Díky.
irattach irda0 -s(nebo obdobný) vytvořil
/dev/ircomm0Jak toho dosáhnout? Které konfigurační soubory editovat? Jaký příkaz použít? SigmaTel, Inc. STIr4200 na USB, SE K300i, Ubuntu 6.10.
irattach
tenhle prikaz projde az po te, co je prislusny modul natazeny
# modprobe irda-usb # lsmod | grep ir irda_usb 23300 0 stir4200 15236 0 irda 214332 2 irda_usb,stir4200 crc_ccitt 3200 1 irda usbcore 134912 7 irda_usb,stir4200,usblp,usbhid,ehci_hcd,uhci_hcd # ls /dev | grep ir #A prikaz irattach jinak funguje, bez nej
irdadump
nevypise nic. Po irattach irda0 -s
vidim normalni vystup z irdadump
a mohu napr. kopirovat soubory pomoci ircp nebo obexftp. Zarizeni v /dev ale nemam a diky tomu nelze/neumim pouzit program Gammu.
modprobe ircomm
ircommdo
/etc/modules
Příkaz irattach /dev/ircomm0 -s
ale nefunguje (irdadump
následně nic nevypíše). Funguje irattach irda0 -s
. Zprovoznit gammu to ale nepomohlo
irattach irda0 -s
nepáči? Oživuješ interface, nie device. Funguje ako má, spojenie medzi mobilom a PC vytvorí, rozrhanie irda0
je aktívne, zariadenia /dev/ircommX
existujú a fungujú.zariadenia /dev/ircommX
existujú a fungujú.
Tím si právě nejsem tak úplně jist. Jako relativní nováček očekávám, že "všechno je soubor". A nejsem sám, viz např. tady. Programy jako gammu nebo nějaká GUI udělátka po mě chtějí port, něco jako /dev/ircomm. Očekávané chování je, že připojím USB-IrDA převodník, vytvoří se mi zařízení /dev/ircomm0, to zadám do těch (hloupých, když si to neumí zjistit sami) programů a voila, mohu pracovat s telefonem.
Tak dobře, samo to nefunguje, takže na to použiju program irattach. A například z tohoto vyrozumím, že se mi vytvoří /dev/ircomm0. Jenže ani to nefunguje. Takže ok, vytvořím to zařízení ručně, nebo nakonec automaticky zavádím modul ircomm, který /dev/ircomm0 vytvoří.
Z posledně zmiňovaného odkazu (ano, vím, že je to pro IrDA převodník na sériový port) nebo i jiných materiálů na internetu vyrozumím, že mám provést něco jako irattach /dev/ircomm0 -s. Jenže to nefunguje. Je tedy vůbec nějaká souvislost mezi irda0 rozhraním a /dev/ircomm0?
Poměrně obšírně jsem odpověděl na vaši otázku. A rád bych se zeptal. Jak zjistím, že /dev/ircomm0 funguje? Jaká je vlastně jeho funkce? Možná jsem nepochopil co irattach dělá, i když jsem během posledních dní jeho man stránku přečetl MNOHOkrát.
/dev/ircomm0
bolo v tomto prípade to konkrétne zariadenie na ktorom ten modem našiel, a mohol s ním komunikovať ako s normálnym modemom na sériovom porte a neriešiť to, ako je v skutočnosti modem ku pc pripojený. Poznámka: keď som dal do kppp zariadenie ircomm0, nefungovalo to poriadne, ale stačilo vytvoriť symlink /dev/modem -> /dev/ircomm0
a už to fungovalo bezchybne. irattach irda0 -s
je tým, že tento adaptér je FIR, tvári sa ako sieťové rozhranie, a nie ako sériové zariadenie. Ten postup celého (ak sa mýlim, opravte ma niekto) spojenia PC-IRDA-mobil prebehen takto: Do usb sa pichne irda adaptér, načítajú sa moduly, či už automaticky alebo ručne. Vznikne sieťové rozhranie irda0
. Priloží sa mobil so zapnutým infraportom, spustí sa irattach irda0 -s
a ten spáruje irda adaptér s mobilom prostredníctvom toho sieťového rozhrania. Po spárovaní sa "sériovému portu" /dev/ircomm0
priradí to prepojenie medzi mobilom a PC cez infrák, a dá sa s tým modemom komunikovať ako so štandardným modemom v sériovom porte. Snáď som to nezamotal ešte viac, dúfam.irda0
). Či funguje "sériový port" /dev/ircomm0
, zistíte napríklad cez minicom. irattach /dev/ircomm0
nema smysl, ani jsem to nikce doporucovano nevidel.
Ahoj. Mne po zasunuti STIr4200 do USB UDEV vytvori zariadenia /dev/ircomm0-30. Mam Slackware11. Ak to nespravi UDEV skus ich vytvorit rucne. Ako root: # cd /dev # mknod ircomm0 c 161 0 popripade aj dalsie... Ak nemas viac IRDA zariadeni, mal by stacit aj jeden. Zmenit prava: chmod 755 /dev/ircomm0 Podrobnejsie napr. na http://howto.pilot-link.org/irdasync/cb.html Dalej je potrebne pre spolahlivu komunikaciu s tymto zariadenim pridat do /etc/modprobe.conf riadky: alias irda0 stir4200 options stir4200 rx_sensitivity=6 qos_mtt_bits=1
Prajem vela stastia...
...prepac, prava zmenit na 666
ircomm
.
Na Ubuntu 6.10 nemám soubor /etc/modprobe.conf Nějaký nápad, kam zapsat tebou zmiňované volby?
# ls /etc/mod* /etc/modules /etc/modprobe.d: aliases blacklist-framebuffer blacklist-watchdog isapnp alsa-base blacklist-modem bluez lrm-video arch blacklist-oss ibm_acpi.modprobe nvidia-kernel-nkc arch-aliases blacklist-pata ipw3945 options blacklist blacklist-scanner irda-utils toshiba_acpi.modprobe /etc/modutils: apm bluez irda-utils nvidia-kernel-nkc setserial #
irattach
, v gammu
nebo jinde.
$ cat .gammurc [gammu] port = /dev/ircomm0 connection = at19200 model = auto $ gammu --identify Unknown model type string. Check config file. $ ~$ cat .gammurc [gammu] port = /dev/ircomm0 connection = irda mode $ gammu --identify No response in specified timeout. Probably phone not connected. $
Ahoj. S UBUNTU Ti neporadim, ale skus preluskat fora na:http://ubuntuforums.org/tags/index.php/irda/ Dufam ze to pomoze...
$ gammu textall --identify [Gammu - 1.07.00 built 10:26:01 Jul 3 2006 in gcc 4.1] [Connection - "irda"] [Model type - ""] [Device - "/dev/ircomm0"] [Run on - Linux, kernel 2.6.17-11-generic] [ERROR 14: No response in specified timeout. Probably phone not connected.] No response in specified timeout. Probably phone not connected. $Kopírovat soubory přes ircp a obexftp lze.
- Dostat kontakty z telefonu do pocitace - Vytocit cislo - Odeslat SMS - Zjistit stav baterieTo je dost malo. S telefonem jde komunikovat pres AT prikazy, ovsem zadny komfortni program, ktery by znal AT prikazy specificke pro tento telefon zatim neni. KMobileTools neprekrocil verzi 1.0 a podle toho to vypada. Pokud se rozhodnete jej pouzit, tak pozor, /dev/ircomm0 ma nastavena pristupova prava dost restriktivne, cili zkuste pustit KMobileTools jako root.
[gammu] port = /dev/ircomm0 connection = at
Tiskni Sdílej: