FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
10.10.13.10 - - [09/May/2007:10:44:24 +0200] "GET /joomla/index.php HTTP/1.1" 200 8845vysledkem by mel o byti toto:
10.10.13.10 - - [09/May/2007:10:44:24 +0200] "GET /joomla/index.php HTTP/1.1" 200 8845Bojuji s tim uz dlouho a opravdu si nevim rady
... pripadne by mi pomohlo kdyby nekdo "vytahl" alespon retezce
[09/May/2007:10:44:24 +0200] "GET /joomla/index.php HTTP/1.1"
(\d+\.\d+\.\d+\.\d+)\s*?(\-)\s*?(\-)\s*?(\[.*\])\s*?(\".*\")\s*?(\d+)\s*?(\d+)
(\d+\.\d+\.\d+\.\d+)\s*?(\-)\s*?(\-)\s*?(\[.*?\])\s*?(\".*\")\s*?(\d+)\s*?(\d+)
Jinak jeste pro autora: vyborna vec na hrani si s a testovani regularnich vyrazu je Pyreb.
GET /?]" HTTP/1.0 Host: example.comPokud to tedy Apache do logu uloží neescapovaně (jako např. Jetty)…
\" ...
v tom prípade pomôže pridať na koniec $ ... a v mojej nižšie zapísanej verzii treba aj %r opraviť na .*, popr .*?, popr trochu zložitejšie (?: (?:\\\\)* (?:\\\")?[^\"])*
qr/ (\S+) # %h \s+ (\S+) # %l \s+ (\S+) # %u \s+ (\[[^\]]*\]) # %t \s+ (\"[^\"]*\") # \"%r\" \s+ (\d+) # %>s \s+ (\S+) # %b /x%b môže obsahovať aj
-.

s/(
(?: [^\[\"]\S* )
| (?: \" (?: (?:\\\\)* (?:\\\")?[^\"])* \" )
| (?: \[ .*? \] )
) \s+/$1\n/xg;
my @vars = split /\n/;
(ps. netestované, nechcelo sa mi ...)
Jinak hezká ukázka toho, že RE je lepší používat jen na jednoduché věci nebo jednorázově, protože složitější RE jsou write-only

Ale stejně, že by bylo na první pohled jasné, co to dělá… Tenhle konkrétní případ je ještě dobrý, ale pak si někdo vzpomene, že tam mohou být i jednoduché uvozovky, a je problém. Tedy ne že bych sám nenapsal složitější RE. Ale tohle je podle mě dobrý příklad toho, že RE jsou sice mocné, ale občas se vyplatí použít něco tak obyčejného, jako cyklus a switch.
Tiskni
Sdílej: