abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 10
    dnes 03:55 | Bezpečnostní upozornění

    Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Nová verze

    Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 02:11 | Komunita

    Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Nová verze

    D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.3. 23:22 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.3. 10:22 | Upozornění

    Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    11.3. 10:11 | IT novinky

    Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (0%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (25%)
    Celkem 1065 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 08:56
    Rozcestník

    Dotaz: Samba a domena

    12.6.2007 21:24 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Samba a domena
    Přečteno: 521×
    Ahoj, mam obcasny problem s prihlasenim WinXP do domeny, ktera bezi na Sambe.Obcas se prihlaseni nepovede s chybou, ze windows nemohly nacist profil. Staci se jen odhlasit, znovu prihlasit a vsechno jede. Protoze se to stava hlavne po ranu, tak typuji ze se na server prihlasuje najednou vice uzivatelu a nekde neco nestihne vcas odpovedet. I kdyz je mi to trochu divny, je to dvoujadrovy Opteron s 2 GB RAM pripojeny na gigovy switch a nic jineho nez samba na nem nebezi.Ma tu nekdo podobnou zkusenost, pripadne jeste lepe reseni?

    Dik

    Odpovědi

    Max avatar 12.6.2007 22:06 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    A copak povídají logy? Od toho přeci jsou, ne? A když nic, tak dočasně zvýšit logování, aby se vědělo, co se děje ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    12.6.2007 22:16 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Logy na sambe nerikaji nic zajimaveho. a na windows je neco o tom, ze sytem nemohl pripojit disk.
    13.6.2007 08:18 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Dvoujádrový Opteron vám v tomhle nepomůže, kritický je disk. Každý profil má několik až několik desítek MB (a pokud si uživatel ukládá obrázky, powerpointové prezentace a videa na plochu, může mít i několik set MB). Na Sambě s tím přímo asi nic neuděláte (tedy kromě zrychlování odpovědí, ale tím jen snížíte četnost takových hlášení). Na straně Windows je možné nastavit některé timeouty pro profily a určit, co se má dělat při zjištění pomalé sítě. Ovšem vždy jsem měl pocit, že to nefunguje úplně na 100 %. Narychlo jsem našel odkazy na nastavení v Group Policy: 1, 2, 3, 4. To samé se dá nastavit i v položkách registry – něco je např. zde a také tady.

    Důležité je udržovat co nejmenší profily. Složka Dokumenty by měla být přesměrována na síťový disk (Windows profil občas zapomenou nebo zničí, takže pak aspoň uživatel nepřijde o všechny dokumenty), pro poštu je dobré používat IMAP a nějak přinutit poštovního klienta, aby si zprávy neukládal do lokální keše (to se mi i Thunderbirdu nikdy nepodařilo), zakázat kešování na disk internetovému prohlížeči a zkontrolovat další programy, zda neukládají nějaká velká data zbytečně do profilu, a případně je přesměrovat jinam nebo jim to zakázat (např. prohlížeč obrázků od Zoneru si standardně ukládá do profilu náhledy, které mají desítky nebo stovky mega; některé produkty od Adobe také do profilu něco podobného ukládaly; Sunovská Java do profilu uloží instalačku JRE a nechá jí tam). No a nakonec naučit uživatele, že na Plochu si můžou odložit nějaké věci během práce, ale nemají si tam nechávat nic trvale. Opět – pokud Windows profil ztratí, věci z Plochy se jim ztratí. Trochu tomu jde pomoci tak, že v noci spustíte z cronu skript, který všechny soubory v profilech na ploše větší než X smaže. Pak pochopí marnost ukládání na Plochu i zabedněnější uživatelé…
    13.6.2007 10:38 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Ahoj cekal jsem ze problem bude ve velkych profilech, ale s jejich velikosti nic neudelam. Zkusim nastavit ty timeouty a dam vedet jestli to pomohlo. Prosel jsem velikost profilu a jsou tak kolem 700MB, rekord je 3,6GB. To s tim mazanim velkych souboru je dobry napad, ale jsme placeni za to ze se jim data neztraci a ne naopak ;-).

    Dik za odpoved.
    13.6.2007 10:53 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    To jsou ty profily fakt moc velké. Vždyť se to celé musí přenést př každém přihlášení na počítač a při každém odhlášení zpět na server. Data se uživatelům bohužel budou ztrácet sama od sebe, pokud je budou mít uložena v uživatelských profilech. Pokud se Windows z jakéhokoli důvodu nepodaří správně načíst profil (ať už že byl poškozen při předchozím zápisu – např. uživatel překročil diskovou kvótu, nebo se jej nepodaří správně stáhnout), Windows vytvoří profil nový a při následném odhlášení jej zkopírují zpět na server – a data z původního profilu jsou pryč. Proto doporučuju udělat ty úpravy, co jsem psal výše – důležitá data pak nejsou závislá na tom, co si zrovna Windows usmyslí udělat s profilem. A čím menší profil, tím větší šance, že se přenese správně a nic se nepoškodí.
    13.6.2007 11:17 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Aspon pro zacatek presmeruj uzivatelum slozku Dokumenty na jiny sitovy disk, ne do profilu. Da se to udelat bez problemu, disk se namapuje z login skriptu a nebudou se zbytecne kopirovat gigabajty dat sem a tam. Cekat pri prihlasovani, nez se po siti prenesou 4GB, to bych asi driv vyrost. A plochu mazat, mazat a mazat (pripadne presouvat do dokumentu), to je fakt sileny zvyk ukladat tam soubory.
    13.6.2007 21:49 linuxik | skóre: 32 | Milovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Ahoj

    vzydcky jsem si myslel ze se prenasi jen zmenene soubory. A i rychlost tomu odpovide prihlaseni nebo odhlaseni trva tak 1-2 minuty.
    14.6.2007 01:05 misace2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Jo přenášej se jen změny, ale srovnávání profilu na serveru s tím na klientu trvá taky pěkně dlouho, aspon teda na 100 Mbit síti.
    14.6.2007 08:20 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Ze serveru na stanici se v případě, že se lokálně nekešují, musí přenést celý profil. A jak by se zjistilo, že je soubor změněný? To by záleželo na tom, že je na všech stanicích i serveru nastaven správný čas, a na to se asi těžko dá spolehnout.
    14.6.2007 08:30 pasmen | skóre: 45 | blog: glob | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    O nastaveni spravneho casu se prece muze postarat NTP a vynutit se to muze napr. pomoci Kerberosu, ne?
    14.6.2007 08:48 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Může, ale nemusí. A pochybuju o tom, že by cestovní profily spoléhaly zrovna na spolehlivou distribuci přesného času v síti, když byly vymyšleny právě proto, aby to celé mohlo fungovat i na nespolehlivých sítích…
    14.6.2007 08:51 pupala | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    A este je dobre zrusit právo užívateľa zapisovať do adresara Desktop, samozrejme po vymazani ploch. A ak sa niekomu cudziemu staras o system, tak to dajte do pravidiel pouzivania siete. Zrejme sa tieto vypadky stavju aj nadriadenym "nechapajucich" pouzivatelov a budu poteseny zlepsenym stavom po takomto administrativno-systemovom zasahu. S pozdravom
    14.6.2007 08:57 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba a domena
    Máte vyzkoušené, že to funguje? Podle mne pokud dojde k chybě při zápisu souborů z profilu na síťový disk, nedokončí se celý přenos profilu, který se tím poškodí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.