Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.
Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.
s ní jsem neměl zatím nikdy problémy.
# Xorg configuration created by system-config-display
Section "ServerLayout"
Identifier "single head configuration"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz"
Option "XkbVariant" "qwerty"
EndSection
Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
ModelName "LCD Panel 1440x900"
HorizSync 31.5 - 100.0
VertRefresh 59.0 - 75.0
Option "dpms"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "vesa"
Option "MetaModes" "1440x900"
Option "ConnectedMonitor" "DFP"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Videocard0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
Modes "1440x900" "1280x1024" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection
A tady je konfigurace, kterou mi vytvorila livna....s tou se mi bohuzel nenastartuji X.
# Xorg configuration created by livna-config-display
Section "ServerLayout"
Identifier "single head configuration"
Screen 0 "Screen0" 0 0
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
Section "Files"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection
Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "on"
EndSection
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz"
Option "XkbVariant" "qwerty"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "fglrx"
Option "VideoOverlay" "on"
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Videocard0"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Viewport 0 0
Depth 24
Modes "1440x900"
EndSubSection
EndSection
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
pokud to je opravdu tim, ze proste ovladace jeste nejsou, neslo by aspon zprovoznit DVI konektor a rozliseni 1440x900 na VESA ovladacich?
<pre> kod co se má zobrazit </pre>nebo
<pre class="kod"> A zde taky zadat kod....pokud to chceš v rámečku </pre>
fglrx.ko for kernel 2.6.21-1.3228.fc7 was not found. fglrx DRI will not be enabled until one is found.[VAROVÁNÍ]dal jsem vyhledat fglrx.ko a je umisteny v /lib/modules/2.6.21-1.3228.fc7/extra/fglrx/fglrx.ko ...... porad nikdo nevi???
aticonfig --initialKed budes instalovat ovladace z livny spsti sluzbu fglrx, tusim
service fglrx startReboot a malo by to ist. Otestuj to prikazmi
fglrxinfoalebo
glxinfoTiez som s tym stravil cas, ale ked sa mi to padarilo, stratil som trpezlivost a vymenil ati za nvidiu. S nou mi ide aj beryl na prvy sup. p.
primo na livna.repo jsem ovladace nenasel, ty jsem nasel az na livna-testing.repo tak jsem to stahnul tam, ale porad ten samy problem..nevytvori se xorg.conf ...nevite nekdo co s tim?Zdravím, nevím jestli jsem dobře pochopil otázku. Fedora 7 obsahuje novou verzi Xorg pro kterou ještě nejsou ati ovladače (díky ati). Očekávalo se, že budou k dispozici někdy v létě (zatím ale nejsou). Řešením je zůstat u FC6, nebo použít starší verzi Xorg + fglrx z FC6. Tak jsem tomusel vyřešit já, protože Atinu z notebooku vyndat nemůžu. Nic jiného se zatím (pokud vím) nefunguje
Tiskni
Sdílej: