MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
Mam tento Notebook a nainstaloval jsem si na nej SuSe 10.2 ale nefunguje mi vubec nic (Zvuk ,WIFI ,BlueTooTh ,ctecka otisku prstu ,Think Vantage ,SMS2 ...nicZvuk, WiFi i BT samozřejmě fungují, ke zprovoznění čtečky otisků je třeba poměrně dost laborovat, ale návod existuje tuším na již zmíněné thinkwiki (mně to za to nestojí, to si raději zašifruji disk, což jde v openSUSE už nastavením z instalátoru). Fungují i Fn+tlačítka (zvuk, jas) a i automatické uspání systému do RAM při zaklapnutí monitoru - out-of-the-box. Nějak mi zatím nefunguje hibernace (tj. uspání na disk), ale moc mě to netrápí - v tomhle směru se dá očekávat nějaké zlepšení v novějších verzích. ThinkVantage si můžete spustit před bootováním systému (taky vám to tam píšou), akorát nevím, k čemu to bude... snad kromě nějakých testů HW. SUSE si nainstalujte podle návodů (uživatelské příručky) a dokonfigurejte podle výše zmíněných stránek thinkwiki.org a taky se podívejte na opensuse.org - bohužel v češtině je toho pomálu. Pokud jste naprostý začátečník a nemáte ambice se v systému sám hrabat, existuje možnost zakoupit si k openSUSE českou technickou podporu, která by teoreticky měla vaše problémy vyřešit (pokud ji využijete, napište o tom pak na abclinuxu recenzi
).
Tiskni
Sdílej: