Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
CC [M] /tmp/vmware-config18/vmmon-only/vmcore/compat.o
CC [M] /tmp/vmware-config18/vmmon-only/vmcore/moduleloop.o
LD [M] /tmp/vmware-config18/vmmon-only/vmmon.o
Building modules, stage 2.
MODPOST 1 modules
CC /tmp/vmware-config18/vmmon-only/vmmon.mod.o
LD [M] /tmp/vmware-config18/vmmon-only/vmmon.ko
make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernels/2.6.22.9-61.fc6-i586'
cp -f vmmon.ko ./../vmmon.o
make: Leaving directory `/tmp/vmware-config18/vmmon-only'
Unable to make a vmmon module that can be loaded in the running kernel:
insmod: error inserting '/tmp/vmware-config18/vmmon.o': -1 Invalid module format
There is probably a slight difference in the kernel configuration between the
set of C header files you specified and your running kernel. You may want to
rebuild a kernel based on that directory, or specify another directory.
LD [M] /tmp/vmware-config21/vmmon-only/vmmon.o
Building modules, stage 2.
MODPOST 1 modules
CC /tmp/vmware-config21/vmmon-only/vmmon.mod.o
LD [M] /tmp/vmware-config21/vmmon-only/vmmon.ko
make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernels/2.6.22.9-61.fc6-i586'
cp -f vmmon.ko ./../vmmon.o
make: Leaving directory `/tmp/vmware-config21/vmmon-only'
Unable to make a vmmon module that can be loaded in the running kernel:
insmod: error inserting '/tmp/vmware-config21/vmmon.o': -1 Invalid module format
gcc --version cat /proc/version
make-kpkg clean (používám Debian). Jak jsem zjistil, do balíčku "linux-headers" se nevkládají všechny potřebné soubory, nezbytné pro zkompilování jaderných modulů vmware. Od té doby proto po zkompilování nového jádra zabalím celý adresář včetně binárních souborů, abych ho mohl v případě potřeby znovu použít, a make-kpkg clean spouštím až po zkompilování všech modulů pro vmware.
Kompilace a vytvoření instalačních balíčků v Debianu je zcela triviální - rpm distribucí se poněkud štítím, takže už nejsem schopen poradit jak vytvořit instalační balíčky tam, ale bude to nejspíš podobné.
Jinak mám ještě další dva dotazy. O jaký vmware se jedná? Server nebo workstation? A jaký build? Je to instalované přes rpm nebo z tarballu? Jakou verzi vmwary-any-to-any jste zkoušel? Poslední je tuším 113
Tiskni
Sdílej: