Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi v zájmu jejich bezpečí na internetu. Prohlásila to včera předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž řada zemí Evropské unie volá po zavedení věkové hranice pro sociální sítě. EU částečně řeší bezpečnost dětí v digitálním prostředí v již platném nařízení o digitálních službách (DSA), podle německé političky to však není dostatečné a
… více »Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.

xkb_symbols "czech" {
include "vok(basic)"
include "level3(CapsLock_switch)"
...
key <CAPS> { symbols[Group1]= [ Control_L ] };
key <LCTL> { symbols[Group1]= [ Caps_Lock ] };
Řešení dotazu:
, ale všechny klávesy jsou definovány na jednom místě. Při stisknutém right_altu lze psát české znaky. Doufám, že to aspoň trochu pomůže
.
#!/bin/bash setxkbmap -rules xfree86 -model pc101 -symbols "xxx" #-option "grp_led:scroll"a v xorg.confu:
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc101"
Option "XkbSymbols" "xxx"
Option "Protocol" "Standard"
Option "AutoRepeat" "500 30"
EndSection
. Modifikátor 1 je definice které klávesy se budou používat jako alt. Sekce v InputDevices dělá to samé jako ten ruční program, ale automaticky.
. Pokud to nejde jednoduše poladit, tak na to kašlu, jsem velmi spokojený, že to mám v této podobě
Takze problem s tim, ze po prihlaseni mi neco prepnulo klavesnici na anglickou, jsem vyresil editaci souboru .kde4/share/config/kxkbrc:
LayoutList=cshack(us_cz_qwerty)
Ale stale zbyva zasadni problem, klavesa WIN nefunguje.
Ano je, toto:
key <LWIN> { [ Meta_L ],
[ Meta_L ] };
Nahradil jsem vsechny vyskyty Meta_ za Super_ a znovu nahodil rozlozeni pomoci setxkbmap, bohuzel beze zmeny. Totez s Hyper_
Ve spravci klavesovych zkratek opravdu jsou, pouzivam WIN+1234 na prepinani ploch a WIN+R na zobrazeni okna Spustit prikaz (zvyk je zvyk). Kdyz nahodim US nebo klasickou CZ klavesnici, WIN+cokoliv funguje.
Zkousel jsem ten xev, na klavesu WIN reaguje.
No a zkusil jsem prepnout na KDE 3.5, ktere mi stejne mimochodem vyhovuje vic nez KDE 4.1 a tam je vse funkcni, tedy cshack v te podobe, kterou si mi pomohl vytvorit a kterou jsem pouzival v openSuse 10.3 rovnez v KDE 3.5.
Co tedy muze ve 4.1 byt jineho, ze mi to zpusobuje takovy problem? Uvidime, zda-li to nebude v 4.2 lepsi, ale spis ocekavam, ze ne.
Jeste sem hodim nastaveni tech modifikatoru:
modifier_map Mod1 { Alt_L, Alt_R};
modifier_map Mod2 { Num_Lock };
modifier_map Mod5 { Scroll_Lock };
modifier_map Mod3 { Meta_R };
modifier_map Shift { Shift_L, Shift_R };
modifier_map Lock { Caps_Lock };
modifier_map Control{ Control_L, Control_R };
Aha, prve jsem spatne pochopil to prirazeni modifikatoru. Tak v 3.5 to opravdu je, ale tam je vse ok. V 4.1 to nemohu najit.
Dnes jsem nainstaloval Kubuntu 9.04. Ani v KDE 4.2 ta moje klávesnice neběhá, situace je ještě o něco horší, po nahození totiž nejen že přestane fungovat klávesa Win, ale dokonce i šipky a insert, delete, home, end, page up a down. Nezačnou fungovat ani po návratu zpátky na us klávesnici (příkaz setxkbmap -layout us). Nepřišel jsem na to proč a ani jak je znovu zprovoznit, jedině restartem.
Asi budu muset do kubuntu nacpat zase KDE 3, ale nepřešel si mezitím náhodou na KDE 4? Sám to asi nedám dohromady.
.
Sorry, nejak jsem na to zapomnel. Mezitim jsem se zase vratil do OpenSuse 11.1 a KDE 3, kde mi to funguje, mel jsem spoustu jine prace a nemel cas na testovani 
Ted jsem vyzkousel i neco jineho nez KDE - Gnome, Fluxbox, FVWM, IceWM, TWM, a dalsi. Prijde mi, ze ta moje klavesnice funguje jenom v KDE3, takze asi mam problem :) Je fakt, ze treba zrovna ve Fluxboxu sem neprisel na to, jak proverit funkcnost klavesy win, ale v nekterych ano (vcetne Gnome) a je tam stejny problem jako v KDE4, takze asi opravdu mam problem :)
Zkusil jsem ten xev ve Fluxboxu i KDE4, reaguje to na nej, tady je nejaky vypis:
fluxbox, stisk klavesy win, us klavesnice
KeyPress event, serial 38, synthetic NO, window 0x1400001,
root 0x128, subw 0x0, time 386212, (411,71), root:(1160,96),
state 0x10, keycode 115 (keysym 0xffeb, Super_L), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
XmbLookupString gives 0 bytes:
XFilterEvent returns: False
KeyRelease event, serial 38, synthetic NO, window 0x1400001,
root 0x128, subw 0x0, time 386644, (411,71), root:(1160,96),
state 0x50, keycode 115 (keysym 0xffeb, Super_L), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
XFilterEvent returns: False
fluxbox, stisk klavesy win, cshack
KeyPress event, serial 40, synthetic NO, window 0x1400001,
root 0x128, subw 0x0, time 426066, (49,315), root:(798,340),
state 0x10, keycode 115 (keysym 0xffe7, Meta_L), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
XmbLookupString gives 0 bytes:
XFilterEvent returns: False
KeyRelease event, serial 40, synthetic NO, window 0x1400001,
root 0x128, subw 0x0, time 426343, (49,315), root:(798,340),
state 0x30, keycode 115 (keysym 0xffe7, Meta_L), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
XFilterEvent returns: False
Da se z toho neco vycist?
Perfektní, tak to nebylo zas tak těžké, díky moc!
Funguje to úplně všude.
Teď tam tedy mám toto:
modifier_map Mod1 { Alt_L, Alt_R};
modifier_map Mod2 { Num_Lock };
modifier_map Mod4 { Super_L, Super_R };
modifier_map Mod5 { Scroll_Lock };
modifier_map Shift { Shift_L, Shift_R };
modifier_map Lock { Caps_Lock };
modifier_map Control{ Control_L, Control_R };
PS: Asi budu přecházet na Xfce :)
. Btw tomu říkám dlouhá a přesto úspěšná diskuze
.
To prodloužení bylo hlavně způsobené mým častým zaneprázdněním, jsou měsíce, kdy se v ničem nehrabu, jsem rád, že vše funguje a od rána do večera buším kód 
Ještě mám takový malý problém, ale s tím mě už asi nepomůže ani Linus Torvalds s Billem Gatesem dohromady :-) - v Linuxu i ve Windows na vzdálené ploše přes rdesktop mám klávesnici cshack a nedokážu na té vzdálené ploše psát znaky s diakritikou, po stisku caps lock začnou aplikace na vzdálené ploše divně problikávat a při psaní to napíše každé třetí písmeno
, ale zřídkakdy potřebuju na vzdálené ploše diakritiku a když už, napíšu si to v Krusaderu dole v příkazáku a přes schránku zkopíruju, jsem na to zvyklý, protože ve Windows v aplikacích, které jsou založeny na GTK (Gimp, Pidgin, ...) také nefunguje diakritika při zapnutém cshacku, ale i tam zřídkakdy potřebuju diakritiku. To bylo jen pro zajímavost, abyste věděli, jaký to mám těžký život s cshackem, přesto ale mi spoustu času ušetří, takže to už neřešte
)))))))))))))))
Kazdopadne jeste jednou diky za kvalitni pomoc!

.
P.S. Můj layout hlavně taky vznikal dost ve spěchu a slepováním kousků ostatních map. Vlastně ani nevím jestli je validní nebo správně použitý, ale funguje (a vo tom to je
).
setxkbmap není problém, ale já tak nějak chci vidět ikonku/vlaječku a musel bych si asi udělat vlastní aplet aby se to chovalo korektně. Což bych ještě snad oželel, ale bojím se že si pak zvyknu, a díky té výše uvedené větičce na freedesktop.org, „někdo“ udělá „malou“ změnu v rámci evoluce, a pro mě/nás to bude revoluce a skupiny budou v trapu.
). Jen tak pro zajímavost, jakej to byl soubor?
(nebo myslíš country.sys?)
Jinak jsem se na spoustě kompech setkal s tím, že v českým rozlišení ten ralt funguje zrcadlově oproti tomu mýmu xxx rozložení a pak ještě funguje navíc přepnutí do us. Konkrétně to byla nějaká předposlední fedora a SLED 11.2 (a to v defaultní konfiguraci). Takže buď to mají stejně jako já a funguje to a nebo se to dá udělat kompatibilně.
P.S. Jo takového evolučního skoku se taky mírně děsím
.
.
. Někde bych snad taky vyhrabal svý ikony, co jsem kreslil k písničkám nahranejm sb16 z rádia
(já měl počítač pozdě, takže to bylo jen deset let zpátky
).
Tak sem to otestoval a funguje to.
Tiskni
Sdílej: