Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
/etc. Ale je to vrchol amaterismu, tak bych potreboval od Vas rady co a jak predelat a vylepsit. Tady je:
#!/bin/sh CIL="/zaloha" ZDROJ="/etc" NAZEV="`date +'%Y%m%d%M'`.tar.bz2" tar cfj $CIL/$NAZEV $ZDROJ find $CIL -mmin +30 -print0 | xargs -0 rm -f echo Zaloha $ZDROJ byla provedena...
Je to zkusebni verze, takze v cronu mam nastaveno spousteni kazdych 10 minut ( */10 * * * * /usr/local/scripts/zaloha > /var/log/zaloha.log
). Soubory starsi 30 minut se mi automaticky mazou. To je fajn. Ja bych ale potreboval:
1. aby mi hlaska zaloha /etc byla provedena... nesla jen do /var/log/zaloha.log, ale odeslala se i mailem.
2. jak do logu dostanu datum a cas zapisu?
3. aby me pro zmenu mailem nechodila hlaska tar: Removing leading `/' from member names .
4. aby mi hlaska z bodu 1 nechodila a stare soubory se nesmazaly, kdyz neco selze a nova zaloha se neprovede. Ale aby me treba prislo Zaloha se neprovedla..bla bla
5. a jeste se mi, prosim, podivejte, jestli by prikaz tar atd.. nesel nejak vylepsit..
Mockrat Vam dekuju.
echo `date` ?
3. Google je dnes vypnutý?
4. tar ... && find ... Ty dva ampersandy jsou takovým logickým and, viz man bash. Logickým or jsou dvě trubky: ||
5. Je to celkem dobrý - prostě to bude balit. Zato u toho findu je zbytečný xargs (zas tolik těch souborů tam nebude).
BTW. opravdu nechcete rdiff-backup?
man sh
1. Mohla by stacit premenna prostredia MAIL na zaciatku crontab-u, ak je ziaduce ci akceptovatelne zapnut odosielanie vystupov mailom pre vsetky cron joby; viac man crontab.
2. Hadam by stacil aj samotny date, nie?
3. Som rad, ze aj niekto iny ako ja dal takuto odpoved. Ale pozor na to, niektorych lenivcov takato odpoved tak znechuti, ze Ti ju budu najblizsich par mesiacov vykrikovat vo vsetkych diskusiach; to budes mat ako vdaku za to, ze si urobil pracu za nich.
5. Ten xargs mozno neriesi pocet suborov, ale nazvy suborov s medzerami a pod.; aj ked ak su tam len tie zalohy, tento pripad by nemal nastat. Akokolvek, riesenie s find a xargs je prenositelne a robustne.
Vytvoril jsem si "skriptik" na zalohu /etc. Ale je to vrchol amaterismu, tak bych potreboval od Vas rady co a jak predelat a vylepsit.
V principe si urobil spravnu vec: jednoduchy skript na riesenie jednoducheho problemu. Super, len tak dalej! Videl som jednoriadkove skripty, ktore spravne pomenovane a spravne umiestnene boli elegantne a genialne svojou jednoduchostou. Ako napisal Exupery: "Dokonalost je tam, kde nemozno nic odobrat, nie tam, kde nemozno nic pridat."
#!/bin/sh
CIL="/zaloha"
ZDROJ="/etc"
NAZEV="`date +%Y%m%d%M`.tar.bz2"
tar -cjf ${CIL}/${NAZEV} "$ZDROJ" 2>/dev/null &&
find "$CIL" -mmin +30 -print0 | xargs -0 rm -f
if [[ `echo $?` -eq 0 ]]; then
echo -e "`date`\nZaloha "$ZDROJ" byla provedena." > /var/log/zaloha.log
mail -s "zaloha "$ZDROJ"" prijemce@domena.cz <<-MESSAGE
`date`
Zaloha "$ZDROJ" byla provedena.
MESSAGE
else
echo -e "`date`\nZaloha "$ZDROJ" skonsila chybou!" > /var/log/zaloha.log
mail -s "zaloha "$ZDROJ"" prijemce@domena.cz <<-MESSAGE
`date`
Zaloha "$ZDROJ" skonsila chybou!
MESSAGE
fi
Si si isty, ze ten skript je shellovsky a nie bashovsky?#!/bin/sh
Jsem rad i za malou pochvalu (snad jsem si to nevylozil spatne:) od cronina.Pochvala bola myslena uplne vazne.
Ted nevim, jestli se mam ubirat smerem rady od messy (bod 4) nebo pouzit skript od Honzy-S, ktery je urcite funkcni,Tot dilema. Nastastie je tu v zapati riesenie:
ale nerad bych ho jen kopcil a nerozumel muJa osobne uprednostnujem shellovske riesenia pred bashovskymi, uz len preto, ze to, co skriptujem, musi byt casto pouzitelne v Linuxe, BSD aj Solarise. No a napr. v takom FreeBSD defaultne bash nie je.
#!/bin/sh zaměnit za #!/usr/bin/env bash , jinak nebude fungovat.
#!/bin/bash .. ale nevim proc...
env spouští uvedené utitlity/programy v závislosti na nastaveném prostředí. Zatímco #!/bin/bash funguje pouze v případě, že se bash nachází pod uvedenou absolutní cestou.
Například /home/uzivatel/zaloha. Veškerá data, určená k zálohování se soustředí do tohoto adresáře a a celý tento adresář se vypálí na DVD. Pro úsporu místa je možné
adresář zabalit (tar, zip, rar) a pak teprve vypálit. Dělám to přesně tak.
/var/.... ... Abych nezakladal nove vlakno, chtel bych se jeste zeptat, co mam spatne v radku: find "$CIL" -mmin +120 -print0 | xargs -0m -f. Cron jsem nastavil, aby skript (stale jen zkusebne) provadel kazdou hodinu a mazaly se soubory starsi nez 2 hodiny (120 minut), ale vzdy se mi smazou vsechny a zustane jen posledni zaloha. Kdyz jsem to mel na tech napr. 30 minut, tak vsechno fungovalo bezvadne...
find "$CIL" -mmin +30 -print0 | xargs -0 rm -f. Takhle to funguje, ale kdyz jsem tam dal dve "spojene" promenne nebo cestu /zaloha/etc_* , tak me skript vypsal, ze /zaloha/etc_* neni souborem ani adresarem. Kdyz jsem uvozovky zrusil, tak to slo. Nejak my z toho vyplyva, ze find "$CIL" -mmin +30 -print0 | xargs -0 rm -f je to same jako find $CIL/* -mmin +30 -print0 | xargs -0 rm -f . Nebo se pletu?
${$VAR}${$VAR2} .... nebo /zaloha/${VAR}
takhle jsem to myslel (ale blbě napsal): ${VAR}${VAR2}
[ales@pepa ~]$ ha=trdlo
[ales@pepa ~]$ echo $ha
trdlo
[ales@pepa ~]$ echo "$(echo $ha)neco/g"
trdloneco/g
[ales@pepa ~]$ echo "${ha}neco/g"
trdloneco/g
Ale:
[ales@pepa ~]$ echo "$haneco"
[ales@pepa ~]$ echo "$haneco/g"
/g
#!/usr/bin/env bash
# promenne
MOUNT="//jana-pc/D"
CIL="/usr/zaloha"
ZDROJ="/mnt/jana-D"
PREFIX="jana-D_"
POSTFIX=`date +%d%m%y`.tar.bz2
NAZEV=${PREFIX}${POSTFIX}
# primountuje sdilenou slozku Win
mount -t cifs ${MOUNT} ${ZDROJ} -o iocharset=utf8,codepage=1250,username=jana,password=jana
# vyzalohuje adresar $ZDROJ
tar -cjf ${CIL}/${NAZEV} "$ZDROJ" 2>/dev/null &&
# nalezne a smaze zalohy starsi xx dni
find ${CIL}/${PREFIX}* -mtime +7 -print0 | xargs -0 rm -f
# zasle informacni e-mail a zapise stav do logu
if [[ `echo $?` -eq 0 ]]; then
echo -e "`date` Zaloha "$ZDROJ" byla provedena." >> /var/log/zaloha.log
mail -s "zaloha "$ZDROJ"" root@example.net <<-MESSAGE
Dobry den,
Zaloha "$ZDROJ" byla provedena v `date +%H:%M` `date +%d.%m.%Y`
a je ulozena na serveru v "$CIL/$NAZEV"
Vas zalozni server :)
MESSAGE
else
echo -e "`date` Zaloha "$ZDROJ" SKONCILA CHYBOU!" >> /var/log/za
mail -s "zaloha "$ZDROJ"" root@example.net <<-MESSAGE
Dobry den,
Zaloha "$ZDROJ" NEBYLA PROVEDENA v `date +%H:%M` `date +%d.%m.%Y`.
Vas zalozni server :(
MESSAGE
fi
# end
Diky..
Tiskni
Sdílej: