Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »apt-get install libc6 libgcc1 libsdl-image1.2 libsdl-net1.2 libstdc++6
Bohuzel se to cely nejak porouchalo a vznikly nejake podivne problemy se zavislostmi (viz. prilozeny soubor). Doporucilo mi to zadat "apt-get -f install', to vsak v podstate zpusobi, ze se odinstaluji veskere balicky ke KDE a skoro celeho systemu (uvolni se pritom 1,5GB!!).
Co s tim?
Řešení dotazu:
Čtu seznamy balíků...
Vytvářím strom závislostí...
Pro opravení můžete spustit `apt-get -f install'.
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
gav: Závisí na: libc6 (>= 2.7-1) ale 2.3.6.ds1-13etch4 je nainstalován
Závisí na: libgcc1 (>= 1:4.2.1) ale 1:4.1.1-21 je nainstalován
Závisí na: libsdl-image1.2 (>= 1.2.5) ale není nainstalovaný
Závisí na: libsdl-net1.2 ale není nainstalovaný
libstdc++6: Závisí na: gcc-4.3-base (= 4.3.0-4) ale nedá se nainstalovat
Závisí na: libc6 (>= 2.7-1) ale 2.3.6.ds1-13etch4 je nainstalován
E: Nesplněné závislosti. Zkuste použít -f.
A co ted?
No, vono totiz tohle pise u cehokoliv, co chci nainstalovatTo mě nepřekvapuje
vam by se to asi taky nelibilo.To je právě ten problém: Mě by se to třeba nelíbilo, ale zjistil bych si, v čem je problém a třeba bych to i vyřešil. Zatímco vy jen naříkáte, že vám nic nejde a na otázky směřující k řešení problému nereagujete. Takže: problém je pravděpodobně v tom, že jste si nainstaloval do etche balíky z lennyho, ovšem bez odpovídajících závislostí. Řešení 1: Pokud vám stačí verze, co jsou v etchi, downgradujte ty balíky. Mělo by stačit spustit aptitude a v řešiteli najděte řešení, které neodstraňuje žádné balíky. Tzn klávesou "e" otevřete řešitele, v horní části máte navrhované řešení. Když tam bude něco k odstranění najeďte si v té horní půlce na ten balík k odstranění. Dole máte závislost, která to odstranění vyvolala, i s alternativami řešení. Takže najeďte na to odstranění v dolní části a zmáčkněte "r" (jako reject), mělo by se to dole (i nahoře) začervenit. Tím se to odstranění zakáže a v dalších řešeních už nebude. Pak zmáčknete ".", tím se přesunete na další řešení. Když se vám bude líbit zmáčknete "!" a pak dvakrát "g" a tím se to nainstaluje. Řešení 2a: Pokud vám verze v etchi nestačí, ale novější verze byly do etche backportovány (tzn. jsou v distribuci etch-backports): viz instrukce. Řešení 2b: Pokud potřebujete balíčky lennyho, můžete upgradovat na testing tak, že dáte testing do sources.list, pak apt-get update && apt-get dist-upgrade Řešení 2c: Můžete si nainstalovat některé balíky z lennyho, ale jako default si nechat etch. Přečtěte si man apt_preferences a pak postupujte obdobně jako v 2b s tím, že v sources.list budete mít lennyho i etche. Jaký balíky v jakých verzích v jaký distribuci jsou zjistíte na webu packages.debian.org (bohužel, dnes nějak nejede).
No, vono totiz tohle pise u cehokoliv, co chci nainstalovat. At zadam apt-get install cokoliv, tak to nejde nainstalovat,že by Etch byl v horší m stavu než před rokem a čtvrt unstable?
a tohle me vazne buzeruje, protoze myslim, ze vam by se to asi taky nelibilo.To je ale velmi zlej Debinek, když tě buzeruje, to mě teda nikdy nedělal, asi se k němu nechováš slušně.
Navic, ten gav si skutecne CHCI nainstalovat!!!si ho nainstaluj, kdo ti brani :-P
Takze, jak se to da vyresit?Tím, že si třeba přečteš pořadně co ti to píše, vyhledáš dokumentaci (http://debian.org/doc/manuals/apt-howto/) či manuál a přečteš si jak se v takové případy řešit. A skutečně si nemyslím, že k něčemu takovému bys přišel jen tím, že bys instaloval balíčky ze zdroje etche a vždy jen pomocí at-get...
cat /etc/apt/sources.listNezkoušel jsi si někdy testing, či unstable stromy? Jaký strom vlastně aktuálně používáš? Zkoušel jsi něco jako
aptitude update aptitude dist-upgradeJinak co vím, tak v etchi už spíše raději používat aptitude. Hlavně asi nekombinovat
. apt řeší oproti aptitude (nebo aptitude oproti apt, každý nechť si to přebere dle svého) závislosti jinak a může nastat potom bordel ...# dpkg --purge gav # pripadne s --force-*, kdyby to neslo # apt-get -f installa tím by se to mělo dostat do konsistentního stavu. Pak si zase můžete hrát s balíkem gav.
Tiskni
Sdílej: