Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Dobry den.
Napada me od jednoducheho ke slozitemu: acl,chroot,selinux.
Pokud ale jde o to povolit jim spusteni prave jednoho scriptu, pouzil bych ssh s klicem.
marek
alias irssi='irssi'
alias *='exit'
Jestli jde o to povolit jen dva prikazy, potom doporucuji to ssh. Je to jednoduche a prakticky neprustrelne.
Funguje to tak, ze si uzivatele vygeneruji dsa, nebo rsa klic (umi to vpodstate jekykoli klient - openssh, putty .....).
Pro openssh to vypada tak, ze na klientske stanici napiseme: ssh-keygen -t dsa # vylezou z toho .ssh/id_dsa.pub a .ssh/id_dsa
Na serveru: dame obsah .ssh/id_dsa.pub do (/home/uzivatel).ssh/authorized_keys.
Na zacatek radky pridame command="/cesta/irssi"
Je potreba nastavit prava tohoto souboru na cist jenom pro vlasnika (chmod 400 /home/uzivatel/.ssh/authorized_keys; chown -R uzivatel /home/uzivatel/.ssh).
Jeden uzivatel muze mit vic klicu a prihlasovat se pro kazdy prikaz s jinym klicem(u openssh parametr -i).
Reseni zavisle na konkretnim shellu, ktery se uzivateli spusti(alias ...), je tak snadne obejit, ze to snad ani nema cenu zavadet.
marek
#!/bin/bash
while true; do
echo -n '$ '
read ARGV
CMD=${ARGV%% *}
case $CMD in
ls) $ARGV ;;
date) $ARGV ;;
*) echo 'Invalid command!' ;;
esac
done
Raději napiš čeho přesně tímto chceš dosáhnout. Uživatel se svými příkazy stejně moc škody udělat nemůže, dají se nastavit limity na pamět, procesy, quoty na disk, přes acl až po selinux (což už je hardcore).
Tiskni
Sdílej: