Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Zdravicko, nechapu jednu vec. Pri instalaci Debianu, jak 4.0 r3 tak r4 se me pta,v jakym jazyce komunikovat. Dam cesky, a pak klavesnici take cz. A hned nato se pta na jmeno stroje. A neni tam cz klavesnice. YZ mam otoceny, zadny hacky, nic. To je jedna vec.
hned po instalaci, kdyz udelam vsechny konfigurace (+APACHE, MYSQL) tak mi SQL databaze i tabulky a vse vytvari ve swedstine. Tak me napadlo, jestli v tom nejni spojitost. Jako ze ta klavesnice v debianu je taky swe... ???
Dekuji za rady :)
Chce to nainstalovat a nastavit balíček locales, kde se zaškrtne příslušné kódování (mám zaškrtnuté UTF-8 a iso-8859-2. dále mám
v konfiguráku Apache2 sekci takto:
#
#AddDefaultCharset ISO-8859-1
AddDefaultCharset WINDOWS-1250
Jinak název stroje skutečně nemusí mít diakritiku.
Jazyk se pak dá nastavit v grafickém prostředí (pro KDE je to balíček kde-i18n-cs), lze přidat české rozložení klívesnice, atd..
MySQL jde také nastavit, ale ponechávám nefaultní nastavení, ve výpisu sestav v PHP+HML je to v pořádku, pokud se nadefinuje na stránce kódování.
No dobre, apache a sql beru az na druhym miste. Ty me tolik netizej. Ale chci cestinu do debianu, pze mam y a z prohozeny a hacky carky taky nic. A kdyz pak pisu zdroj html, tak nemuzu psat v cestine.
A s tim nazvem stroje-to jsem nemyslel jako davat tam diakritiku. To bych si snad ani nedovolil :) slo o qwertZ/Y. Uvedl jsem to jen proto, ze nechapu tu absurditu, kdy "zaskrtnu" ceskou klavesnici a hned na dalsim screenu(tedy nazev stroje) mam nejakou eng, nebo snad dokonce swe klavesnici :)
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "cz"
Tiskni
Sdílej: