OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ta licence zaručuje, že ti co ke kódu přispěli v čase T mají nárok na změny, které učiní někdo jiný v čase T+t. Tak jako on mohl využít jejich předchozí dílo i oni mají právo užít to následné.Ehm, ne. Nic takového GPL nezaručuje. Dokonce bych řekl že je to proti duchu té licence, protože ta je vyloženě uživatelo-centrická a na vývojáře v upstreamu úplně dlabe. GPL zjednodušeně řečeno vynucuje povinnosti na tom kdo software šíří a to směrem dolů. A to takové, aby pokud už někomu něco z toho díla zpřístupňuje, tak aby umožnil přístup k všemu tomu k čemu se sám dle té licence sám může dostat/domáhat. Nic jako povinnost zpřístupnit svoje změny zpět tomu od koho kód získáte tam není. Dokonce pokud si necháte dílo jen sami pro sebe tak je dle GPL všechno OK i kdyby jste tam přidali já nevím co případně opravili sebekritičtější chybu.
Je zajímavé jak otázku krádeže vytahují zejména ti co chtějí pouze brát a nikoli již na oplátku dávat. Zloděj křičí, chyťte zloděje!.Tady máte pravdu, ale naštěstí doba, kdy bylo otevřeně doporučováno aby lidé do kódu s ne-GPL licencí vkládali svůj kód a vyžadovali na těch pár řádek GPL licenci (Takže pak nemohl být začleněn do upstreamu pod původní licencí). Už skončila před lety.
Tiskni
Sdílej: