Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Meta, mateřská firma sociálních sítí Facebook, Instagram a Threads, ruší v USA program ověřování faktů (en). Nahradí ho modelem podle Muskovy sociální sítě 𝕏, tj. Community Notes.
Tiskni
Sdílej:
Ta licence zaručuje, že ti co ke kódu přispěli v čase T mají nárok na změny, které učiní někdo jiný v čase T+t. Tak jako on mohl využít jejich předchozí dílo i oni mají právo užít to následné.Ehm, ne. Nic takového GPL nezaručuje. Dokonce bych řekl že je to proti duchu té licence, protože ta je vyloženě uživatelo-centrická a na vývojáře v upstreamu úplně dlabe. GPL zjednodušeně řečeno vynucuje povinnosti na tom kdo software šíří a to směrem dolů. A to takové, aby pokud už někomu něco z toho díla zpřístupňuje, tak aby umožnil přístup k všemu tomu k čemu se sám dle té licence sám může dostat/domáhat. Nic jako povinnost zpřístupnit svoje změny zpět tomu od koho kód získáte tam není. Dokonce pokud si necháte dílo jen sami pro sebe tak je dle GPL všechno OK i kdyby jste tam přidali já nevím co případně opravili sebekritičtější chybu.
Je zajímavé jak otázku krádeže vytahují zejména ti co chtějí pouze brát a nikoli již na oplátku dávat. Zloděj křičí, chyťte zloděje!.Tady máte pravdu, ale naštěstí doba, kdy bylo otevřeně doporučováno aby lidé do kódu s ne-GPL licencí vkládali svůj kód a vyžadovali na těch pár řádek GPL licenci (Takže pak nemohl být začleněn do upstreamu pod původní licencí). Už skončila před lety.