Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
*** Prejit ke konkurenci. ***
Neni nic jineho, co by donutilo velkou spolecnost k podpore nejakeho standardu. Jen odliv zakazniku a pokles zisku. Jedine, co je zajima, jsou penize. Nedivme se proto, ze nas povazuji za nestandardni exoty, kteri zbytecne buzeruji. Jejich Internet banking je pekna otrava. Po zadani peti (!) kodu a cisel se clovek dostane ke strankam, ktere umozni provadeni pouze zakladnich operaci s uctem. Zadna podrobna historie, zadny komfort. Navic, CS NUTI lidi k pouzivani tohoto rozhrani, nebot chce setrit naklady na lidi u prepazek. Ale lidi jsou nenahraditelni. Nezajima je ten, ktery nadava na kvalitu sluzeb, ale pritom ma u nich ucet.
Zajímalo by mě, které banky v ČR fungují bezproblémově v Linuxu a v Mozille. Kromě Ebanky mám pocit, že by mohla fungovat Union banka, alespoň podle info z jejich webu.
A ted : kam chcete jit? Mel jsem ucet u eBanky i u Sporitelny a i pres nesrovnatelny rozdil v kvalite internet bankingu jsem si ten u Sporitelny nechal a ten u eBanky zrusil. Problem totiz v soucasnosti neni jen jestli a kde (v IE se 40bit, v IE se 128 bit, v NN, Mozille) funguje internet banking, ale taky za kolik a jak je dana instituce pro mne jako klienta duveryhodna. No a po poslednich akcich eBanky (od zacatku dubna) je pro mne z techto dvou instituci duveryhodnejsi Sporitelna. Nejsem zadnej jejich fanousek, ale zatim to tak vypada, ze je to nejmensi zlo, pokud jsou pro vas dulezite i naklady na vedeni uctu, ne jen to, v jakem prohlizeci se da spustit internet banking. BTW, muze to byt jen docasne reseni, ale co zkusit kombinaci WinE a IE, kdyz windows nemate a nechcete a jim to jinak nez s IE nejde?
Sqely napad, az na to, ze to nefunguje. IE samostatne ve WinE nebezi - diky sve "provazanosti" s windows, takze jedine spustit plny start Windows a to znamena si je stejne koupit, takze opet nanic, ale reseni by to jiste bylo.
Skoda.
Peter
Motto:"A pak se mi lidi divi, proc nemam rad Mikrosoft"
Muzes mi poradit jak k temto softwarum prijdu? A jak je nainstaluju do sveho linuxu?
Nechci si "spinit/zabordelovavat" svuj pocitac ani za penize ani nelegalne zadnym M$ shitem....
Takze je nejake reseni?
(Jelikoz zde jeste nemam ucet, a nevim jestli budu schopen precist si zde odpoved, muzes mi ji poslat na dmladek@netbenas.com)
Takze si myslim, ze o legalnosti jeho pouzivani bez legalne koupenych windoze to asi nebude uplne ruzove.
Opacil jsem mu, ze mi bude na nic, kdyz mi nebude fungovat Internet Banking. Souhlasil a doporucil mi, abych zaslat podrobnejsi specifikaci platformy na adresu online24@csas.cz
Tak uvidime, co mi odpovi - budu informovat ;)
David Škola
skoladavid@volny.cz
Predpokladam, ze problem je ve vazbe na IP adresu, ktera je v jejich aplikacnim protokolu aplikace pro IB, ale kdybych se mylil a "nejak" jsem to rozchodil, byl bych (a nasi uzivatele take) rad.
BTW: Ucet u CS nemam, takze to nemohu vyzkouset (a to jejich "demo" funguje -- dela to jen po regulernim prihlaseni). A proxy je SQUID a FW je CheckPoint FW-1.
Diky za pripadne odpovedi...
Jinak jsem napsal na klientske centrum CS a vyjadreni je takove, ze na podzim bude nova MULTIPLATFORMNI verze IB. Takze uvidime
Jarda
Nicméně RB údajně chystá koncem letošního roku uvést do provozu aplikaci pro Linux :))
Jakmile se dozvím víc, okamžitě dám vědět.
Jaroslav Černý
Tiskni
Sdílej: