plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dovod: vo vseobecnosti je zaujimave prepajat kancelarsky balik s databazou. Napr. pre funkciu Mail Merge (spominanu aj v clanku) alebo pre dotiahnutia dat do tabulkoveho procesora, kde sa mozu spracovavat jednoduchsie nez v CLI SQL. Vid posledne dva odkazy medzi Suvisiacimi clankami. Sprava datovych zdrojov v OO ponuka zopar funkcii podobnych Accessu - to je to co ma prekvapilo. Daju sa tam navrhovat tabulky, robit query atd. Evidentne jeden zo Suvisiacich clankov hovori o formoch - dalsi kusok Accessu. Skoda ze OO tieto veci tak zasil. Mam pocit akoby tam ten Access bol, len bol kuskoch poschovavany kde kade. To co chyba je vyvazene tym, ze mozes robit s lubovolnou ODBC databazou a nie nejakym blbym .mdb.
Odhliadnuc od toho, som dufal ze pomozem ludom snaziacim sa pripajat na MySQL cez ODBC z cohokolvek ineho - nielen z OO. Az po tom ako som poslal clanok sem, som zistil, ze ODBC driver priamo od MySQL (zvany MyODBC) nejde skompilovat na systeme s poslednym MySQL. De facto ten patch by som mal poslat ako do unixODBC.org tak do MySQL. Ktovie ako je to ale s inymi distribuciami - mozno RedHat/Mandrake/SuSe/... instaluju MySQL aj s funkcnym ODBC driverom. Neviem. Pripajanie cez JDBC mi tiez neslo, ale to bude len tym, ze som nevenoval dost casu skumaniu co vlastne JDBC chce. Navyse pre male veci sa to neoplati.
Tiskni
Sdílej: