Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dovod: vo vseobecnosti je zaujimave prepajat kancelarsky balik s databazou. Napr. pre funkciu Mail Merge (spominanu aj v clanku) alebo pre dotiahnutia dat do tabulkoveho procesora, kde sa mozu spracovavat jednoduchsie nez v CLI SQL. Vid posledne dva odkazy medzi Suvisiacimi clankami. Sprava datovych zdrojov v OO ponuka zopar funkcii podobnych Accessu - to je to co ma prekvapilo. Daju sa tam navrhovat tabulky, robit query atd. Evidentne jeden zo Suvisiacich clankov hovori o formoch - dalsi kusok Accessu. Skoda ze OO tieto veci tak zasil. Mam pocit akoby tam ten Access bol, len bol kuskoch poschovavany kde kade. To co chyba je vyvazene tym, ze mozes robit s lubovolnou ODBC databazou a nie nejakym blbym .mdb.
Odhliadnuc od toho, som dufal ze pomozem ludom snaziacim sa pripajat na MySQL cez ODBC z cohokolvek ineho - nielen z OO. Az po tom ako som poslal clanok sem, som zistil, ze ODBC driver priamo od MySQL (zvany MyODBC) nejde skompilovat na systeme s poslednym MySQL. De facto ten patch by som mal poslat ako do unixODBC.org tak do MySQL. Ktovie ako je to ale s inymi distribuciami - mozno RedHat/Mandrake/SuSe/... instaluju MySQL aj s funkcnym ODBC driverom. Neviem. Pripajanie cez JDBC mi tiez neslo, ale to bude len tym, ze som nevenoval dost casu skumaniu co vlastne JDBC chce. Navyse pre male veci sa to neoplati.
Tiskni
Sdílej: