Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mohl bys tu popsat presny postup, jak na to ssh? docela by mne to zajimalo. diky
Prvni promenna je CVSROOT=:ext:server.domena:/adresar/na/serveru
A druha: CVS_RSH=ssh
Na serveru cvs nemusi bezet, jako pri pristupu pres pserver. Dale je pak rozdil, ze se nepouziva prikaz cvs login a cvs logout, ale heslo se zadava pri kazdem prikazu. Chci-li si usetrit zadavani hesla, musim pro ssh vygenerovat klice a spravne je nahrat do konfigurace ssh.
Klice se generuji pomoci prikazu: ssh-keygen -t rsa
Tento prikaz vygeneruje dva soubory: id_rsa - privatni klic, ten je ulozen na klientovi v adresari $HOME/.ssh
a id_rsa.pub - ten patri na server. Jeho obsah se prida do souboru $HOME/.ssh/authorized_keys
Pak by vse melo chodit bez otazky na heslo. Podobne se lze pripojit i na CVS server z Windowsu, ale to uz je trochu jine tema.
Pavel
Tady je posup jak rozchodit cvs pres ssh:
1) na cvs serveru rozjet ssh
2) na klientovi (v ~/.profile) nastavit:
export CVSROOT=cvs:/home/cvs
export CVS_RSH=ssh
3) na klientovi vytvorit ~/.ssh/config s obsahem:
Host cvs
Hostname 192.168.1.100
Port 22
Compression yes
User cdave
IdentityFile ~/.ssh/identity
4) vygenerovat klic na klientovi (klidne bez hesla): ssh-keygen
5) pridat prislusny radek z klient:~/.ssh/identity.pub do server:~/.ssh/authorized_keys
A uz by to melo svistet!
Tiskni
Sdílej: