OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
BE CAREFUL, THERE'S A TRAP: Most common webbrowsers like Mozilla or Netscape can't cope with this certificate type. In the former sections we created certificates in PEM format. But those browsers need the certificate to be in another type, like PKCS#12. Therefore we do a conversion: d) Convert user certificate and import it in your browser # openssl pkcs12 -export -clcerts -in garex.CRT -inkey garex.KEY -out garex.P12 During the conversion dialog you will be asked for an export password; enter anything you can remember, but don't let it be empty. What you get now is a file which not only keeps the certificate, but also your private Key. Copy this file to your workstation (Windows/Linux/Mac OS X), start Mozilla and go through the browsers menu structure like Preferences -> Privacy & Security -> Manage Certificates -> Your Certificates -> Import -> Choose file Now enter your formerly chosen export password, then the passphrase of your previously generated private key, which is contained in the P12 file. Finished! But still there's a catch: the browser does not know anything about the CA which created and signed your new user certificate. To complete this task we have to import the root CA certificate as well. This is very easy, although it took me 2h to find out how to do with Mozilla :). Just put the garexCA.CRT on a public http port 80 webserver, enter the URL in your browser and click on the garexCA.CRT. http://www.garex.net/garexCA.CRT and - what a surprise - the browser recognizes this certifiacte as a new root CA certificate and offers you to import this certificate to your root CA chain. :)) Internet Explorer, the thing from a different world Once again Microsoft's Internet Explorer has its own standards: it only accepts certificates of the type DER. Therefore we have to convert our user certificate and the root CA certificate: # openssl x509 -inform PEM -in garex.CRT -outform DER -out garex.CRT.der # openssl x509 -inform PEM -in garexCA.CRT -outform DER -out garexCA.CRT.der Import these two certificates via IE and you are finished.
Tiskni
Sdílej: