Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
root (hd0,0) Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83 kernel /boot/wmlinuz-2.6.5-1.358 ro root=LABEL=/rhgb quiet [Linux-bzImage, setup=0x1400, size=0x1235b7] initrd /boot/initrd-2.6.5-1.358.img [Linux-initrd @ 0x7fc1000, 0x2eefc bytes] Uncompressing Linux....Ok, booting the kernel. audit(1107601934,523:0): initialized Red Hat nash version 3.5.22 starting EXT3-fs: error loading jounal. mount: error 22 mounting ext3fs pivotroot: pivot_root(/sysroot,/sysroot/initrd) failed: 2 umount /initrd/proc failed: 2 Kernel panic: No init found. Try passing init= option to kernelNevím co s tím. S diskem ani s oddíly jsem nic nedělal. Mám FC2. Nejdříve to píše že mám ext2fs přitom mám ext3fs.... Děkuji... LFCIB
Zkusil jsem se na disk podívat z Partition Magic ve Windows, oddíly se mi jeví správně a v korektních velikostech a na správných místech až na ten linuxový. Jen když chci jakékoliv info o hlavním linuxovém oddílu, tak se nic nestane. Navíc se mi oddíl hlásí jako plný jinak z něj žádné další info nedostanu. Ale plný, to je blbost, bylo na něm přes 30GB volného místa. Jinde ve volném místu jsem vytvořil nový oddíl ext3fs uplně vklidu. I swapovací oddíl jde připojit. Live distribuce mi namountovala oddíl hdb1 nebo nějak tak, ale nešlo z důvodu neznámě chyby se na něj dostat.
Zajímalo by mě, zda je to hardwarová chyba, nebo jen(pouze) nějaká (velká) nekonzistence systému souborů. Dá se to nějak zjistit, abych nebyl u reklamace za debila, že reklamuji disk, který je OK, ale mám pouze poškozen systém souborů.
/usr/sbin/smartctl -a /dev/hdX
hdX - oddíl Linuxu nefunguje. Prosím o radu.
1. system suborov by sa nemal poskodit... ak s nim nieco nerobis a prave sa ti nesekne nieco s ramkou
2. zle zalozit sa neda(teda vsetko sa da ;) ale staci kusok prachu a vznikne ti tam studeny spoj tomu sa nevyhnes... alebo mozno nefunguje len jedna "banka" na ramku.
Tiskni
Sdílej: