Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
apt-get install kde
hodilo chybu podobnou teto:
Some packages could not be installed. This may mean that you have requested an impossible situation or if you are using the unstable distribution...atd...a pak
...Sorry, but the following packages have unmet dependencies: KDE: Depends: kdelibs but it is not going to be nstalled Depends: libkmid or...atd. a nasledovany vypisem vsech balicku KDE v tomto stylu. A pak to cele konci slovy
...E: Sorry, broken packages. Zkousel jsem apt-get update, apt-get upgrade i apt-get dist-upgrade, ale pri upgradu cele distribuce mi samozrejme akorat nesly instalovat balicky z distribucnich CD, jinak zadna zmena. Pak jsem si ty balicky i rucne stahal z ftp.kde.org/kde/stable/3.2.3/Debian/pool/main a vypalil - i s pomoci
dpkg-scanpackages
vytvorenym Packages.gz na CD, preinstaloval Debiana a uz neinstaloval zadny desktop environment, pridal do sources.list to CD, on si ho nacetl do databaze, ale pri apt-get install kde
opet vyhodil tu samou chybu.Na woodyho nemá cenu instalovat novější KDETo není pravda. Několikrát jsem to dělal a proběhlo to bez problémů. Jinak však souhlasím s tím, že je teď lepší si nainstalovat rovnou Sarge. Sarge bude za chvilku prohlášen za stabilní. A "stabilní", to je ve světě Debianu úplně jiný pojem než v jiných distribucích. Za stabilní oni považují to, co je léty prověřené. Ne to, co prostě spolehlivě běhá. Unstable Debian se stabilitou vyrovná stabilním verzím ostatních distribucí. To, co je v Debianu skutečně nestabilní, je větev Experimental.
# apt-get -o Debug::pkgProblemResolver=yes dist-upgradeDej sem výsledek.
# apt-get -o Debug::pkgProblemResolver=yes dist-upgrade
nejak nepomohlo. Spustil jsem tento prikaz a stahlo a nainstalovalo se mi asi 90MB balicku. Pak jsem zkusil apt-get install kde
, ale zadna zmena. Zkusil jsem proto jeste apt-get upgrade
a stahlo se dalsich 30MB balicku. Ale stale mi instalace KDE nejde.# apt-get -o Debug::pkgProblemResolver=yes install kdeno a hodilo to takový dlouhý výpis - nechal jsem si to vypsat do souboru a protože je to hrozně dlouhý, hodil jsem to k sobě na testovací stránky.
/etc/apt/sources.list
řádky z Malého Jardy - konkrétně tyto:
deb http://www.fs.tum.de/~bunk/debian woody/bunk-1 main contrib non-free deb-src http://www.fs.tum.de/~bunk/debian woody/bunk-1 main contrib non-free deb http://www.debian.cz/pub/debian-czsk/kde/Debian/woody/i686 ./ deb http://www.debian.cz/pub/debian-czsk/kde/Debian/woody/compat ./No a pak jsem musel místo
apt-get install kde
zadat apt-get install kdebase
, pak apt-get install kdelibs
a nakonec apt-get install kdm
. No a pak už další věci, jako kdegraphics
, kdemultimedia
, kdeadmin
atd...
Tiskni
Sdílej: