Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim vsechny fandy novych technologii na linuxu
Pokoušel jsem se nainstalovat SUSE 9.2 z DVD (stazene z ftp) a podarilo se mi to pouze v textovem rezimu. Zkousel jsem 64 i 32 bitovou instalaci v grafickem i VESA rezimu.
Ani nasledne po instalaci v textovem rezimu se mi nepodarilo nainstalovat nejnovejsi driver od nvidii (1.0-6029). Po jejich instalaci (pri niz se driver rekompiloval) se mi nepodarilo spustit sax2 0=nvidia
. A to ani s paremetrem sax2 -l
(low resolution), ani s parametry sax2 --vesa 0:640x480@60
ci 0:640x480@56.
.
overil jsem si, ze neni natazen modul rivafb, ktery se dafultne SUSE pokousel pouzit.
Nepomohla ani rekompilace jadra + opetovna instalace driveru
Ani zmena jadra z defaultniho 2.6.8.x na 2.6.10.x a dalsi rekompilace jadra nepomohly.
Ve vsech vyse zminenych pripadech doslo k zobrazeni zcela rozhozeneho displeje se zelenymi oblastmi a velkym ctvercovym kurzorem mysi, klavesnice zamrzla a bylo nutne pocitac restartovat.
Pokud vas nekoho napada cim by to mohlo byt, pak predem dekuji za jakekoliv doporuceni. Musim poznamenat, ze WinXP mi na tomtez pc behaji zcela v pohode, takze to nejspis nebude hardwarovy problem.
Konfigurace HW:
Tiskni
Sdílej: