Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Rozšíření webového prohlížeče Urban VPN Proxy a další rozšíření od stejného vydavatele (např. 1ClickVPN Proxy, Urban Browser Guard či Urban Ad Blocker) od července 2025 skrytě zachytávají a odesílají celé konverzace uživatelů s AI nástroji (včetně ChatGPT, Claude, Gemini, Copilot aj.), a to nezávisle na tom, zda je VPN aktivní. Sběr probíhá bez možnosti jej uživatelsky vypnout a zahrnuje plný obsah dotazů a odpovědí, metadata relací i
… více »QStudio, tj. nástroj pro práci s SQL podporující více než 30 databází (MySQL, PostgreSQL, DuckDB, QuestDB, kdb+, …), se stal s vydáním verze 5.0 open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Abych pravdu řek tak Slackware byl nakonec jediný linux ve kterém jsem se jakž takž dokázal zorientovat v konfiguraci. Jinak základní problémy jako je kolečko myši nebo instalace tiskárny jsou tady v diskuzích docela slušně popsány. Neumím anglicky takže jsem se vlastně všechno naučil většinou tady. Slax umí ještě jednu docela dobrou srandičku, při startu se systém kompletně natáhne do paměti a pak můžeš používat kompletní desktop bez jakéhokoliv disku. Umřel mě comp a týden mě doma jel nouzově starý comp jenom s pamětí a práci jsem si ukládal na netu. Až jsem byl překvapený jak to bylo použitelné.
To kvantum hlasok co vypise po starte... Uf. Detekcia hardwaru asi tiez nebude idealna,Pozor, nenech se mylit tim, ze nektere distro ti presne tyto hlasky prikryje milosrdnymi barvickami :))) to je v podstate nedulezita vec, protoze volne nastavitelna. Live distribuce se chovaji trochu jinak nez ty "mrtve" uz z povahy veci, napr. co se tyce swapovani ci rychlosti. Detekce hardware muze byt docela dobre voditko - ale ne absolutni, je zavisla na tom, co zahrnul tvurce distribuce a urcite neplati, ze je to 1:1 v Knoppixu a Debianu, ci ve Slaxu a Slackware. Osobne bych ti radil na poznavani Linuxu "zevnitr" spise Gentoo nebo Slackware :), ale nemam se SuSe skoro zadne zkusenosti. Vyber distribuce je taky dost iracionalni zalezitost a hodne zalezi na subjektivnim dojmu... Proto myslim, sahni po te, co TOBE pripada nejvic sexy a asi nebudes litovat :)
SLAX se chova oproti jinym Live CD dost jinak. Na CD jsou soubory zkomprimovane.Knoppix je taky zkomprimovaný, jenom je trochu větší
Jak fungují ostatní, to nevím, ale asi podobně.
.
Tiskni
Sdílej: