Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Před konferencí Next.js Conf 2025 bylo oznámeno vydání nové verze 16 open source frameworku Next.js (Wikipedie) pro psaní webových aplikací v Reactu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Mar 10 09:14:27 linux sshd(pam_unix)[6570]: check pass; user unknown Mar 10 09:14:27 linux sshd(pam_unix)[6570]: authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty=NODEVssh ruser= rhost=ip.ip.ip.ip Mar 10 09:14:27 atpcevfc pam_winbind[6570]: request failed: No such user, PAM error was 10, NT error was NT_STATUS_NO_SUCH_USERRelevantni casti nastevani jsou: /etc/samba/smb.conf
winbind cache time = 10 # separate domain and username with '+', like DOMAIN+username winbind separator = + # use uids from 10000 to 20000 for domain users idmap uid = 8000-9000 # use gids from 10000 to 20000 for domain groups idmap gid = 8000-9000 # allow enumeration of winbind users and groups winbind enum users = yes winbind enum groups = yes winbind use default domain = yes/etc/pam.d/system-auth
#%PAM-1.0 # This file is auto-generated. # User changes will be destroyed the next time authconfig is run. auth required /lib/security/$ISA/pam_env.so auth sufficient /lib/security/$ISA/pam_unix.so likeauth nullok auth sufficient /lib/security/pam_winbind.so auth required /lib/security/$ISA/pam_deny.so #account required /lib/security/$ISA/pam_unix.so account sufficient /lib/security/$ISA/pam_unix.so account sufficient /lib/security/pam_winbind.so password required /lib/security/$ISA/pam_cracklib.so retry=3 type= password sufficient /lib/security/$ISA/pam_unix.so nullok use_authtok md5 shadow nis password required /lib/security/$ISA/pam_deny.so session required /lib/security/$ISA/pam_limits.so session required /lib/security/$ISA/pam_unix.so/etc/nsswitch.conf
passwd: files nis winbind shadow: files nis group: files nis winbind
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: