Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
mysql> show variables like 'character_set'; +---------------+--------+ | Variable_name | Value | +---------------+--------+ | character_set | latin1 | +---------------+--------+Děkuju.
Dobry den, da sa to zariadit viacerymi sposobmi. Najjednoduchsie je prepisat subor my.cnf (v debiane je v /etc/mysql/my.cnf, vo fedore neviem, ale myslim, ze lokacia by mohla byt podobna) a do neho zapisat do polozky [mysqld] riadok:
default-character-set = kodovanie
Zoznam podporovanych kodovani je v subore /usr/share/mysql/charsets/Index
yum --enablerepo=development update mysql-server
, tak mi to vyhodí pět stránek závislostí a pak to skončí na Error: Missing Dependency: libdb_cxx-4.2.so is needed by package openoffice.org-libs
mysql-4.1.10a-1.src.rpm
a mysqlclient10-3.23.58-5.src.rpm
např. z ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/core/development/SRPMS
z balíčku mysql se po překompilování vytvoří binární balíčky klienta i serveru databáze (mysql a mysql-server), mysqlclient10 je tam kvůli zpětné kompatibilitě.
Pozor: před samotnou kompilací vytvořte soubor /usr/src/redhat/SOURCES/filter-requires-mysql.sh
s tímto obsahem:
#!/bin/sh /usr/lib/rpm/perl.req $* | grep -v "perl(th"a nastavte mu práva na spouštění. Jinak sice kompilace a test proběhnou úspěšně, ale balíčky se nevytvoří. pak stačí:
rpm -Uvh mysql-4.1.10a-1.i386.rpm \ mysql-server-4.1.10a-1.i386.rpm \ mysqlclient10-3.23.58-5.i386.rpma mělo by být všechno OK.
Tiskni
Sdílej: