MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
tcg:~# smbstatus load_client_codepage: filename /usr/share/samba/codepages/codepage.000 does not exist. Unknown parameter encountered: "comments" Ignoring unknown parameter "comments" Samba version 2.2.3a-14.1 for Debian Service uid gid pid machine ---------------------------------------------- IPC$ op op 1113 run (192.168.5.1) Wed Mar 23 11:41:44 2005 No locked files tcg:~#ale na win stanici vidim jen prazdnou slozku Tiskarny. Jeste pripojuji smb.conf
[global]
obey pam restrictions = yes
passwd program = /usr/bin/passwd %u
passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n .
dns proxy = no
available = no
encrypt passwords = true
workgroup = OL5Q
server string = %h server (Samba %v)
syslog = 0
client code page = cp1250
socket options = TCP_NODELAY
character set = iso8859-2
log file = /var/log/samba/log.%m
invalid users = root
max log size = 1000
[homes]
comment = Home Directories
browseable = yes
writable = no
create mask = 0700
directory mask = 0700
;[netlogon]
; comment = Network Logon Service
; path = /home/samba/netlogon
; guest ok = yes
; writable = no
; share modes = no
[Z]
comments = diskZ
writeable = yes
browseable = yes
path = /home/op/samba
public = yes
; path=/var/data1
[printers]
comment = All Printers
browseable = no
path = /tmp
printable = yes
public = no
writable = no
create mode = 0700
[cdrom]
comment = Samba server's CD-ROM
writable = no
locking = no
path = /cdrom
public = yes
cemu nerozumim, co delam spatne?
[Z] comments = diskZ writeable = yes browseable = yes path = /home/op/samba public = yesa jeho obsah
[global]
workgroup = domena.cz
netbios name = SERVER
encrypt passwords = yes
domain master = yes
local master = yes
os level = 65
security = user
domain logons = yes
logon path = \\%L\profiles\%u\%m
add machine script = /usr/sbin/useradd -c "Machine account" -d /dev/null -g 1002 -s /bin/false %u
logon script = logon.bat
dos charset = CP852
unix charset = ISO8859-2
display charset = ISO8859-2
max log size = 5000
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
[netlogon]
comment = Network Logon Service
path = /home/netlogon
public = no
writable = no
browseable = no
write list = kama admin root
[Profiles]
path = /home/profiles
browseable = no
writeable = yes
guest ok = yes
create mask = 0600
directory mask = 0700
[stereo7]
comment = ucetni sw ver 7
path = /home/stereo7
public = yes
writeable = yes
valid users = kamil lida ludka
write list = kamil lida ludka
create mode = 0777
directory mask = 0777
[JEDUN]
comment = Jednoduche ucto
path = /home/jedun
public = yes
writeable = yes
valid users = kamil karel lida
write list = kamil karel lida
create mode = 0777
directory mask = 0777
[PSQLDATA]
comment = Pervasive databases
path = /home/k2
public = yes
force user = psql
force group = pvsw
read only = No
writeable = yes
valid users = radka jarda
write list = radka jarda
create mode = 0777
create mask = 0777
directory mask = 0777
[PVPIPE$]
comment = Pervasive pipes
path = /usr/local/psql/etc/pipe
# only members of group pvsw will have access
valid users = @pvsw ludka radka jarda
# Absolutely necessary - prevents caching
oplocks = no
level2 oplocks = no
read only = yes
browseable = No
[global]
passwd program = /usr/bin/passwd %u
passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n .
dns proxy = no
available = no
encrypt passwords = true
workgroup = OL5Q
server string = %h server (Samba %v)
syslog = 0
client code page = cp852
socket options = TCP_NODELAY
character set = iso8859-2
log file = /var/log/samba/log.%m
invalid users = root
max log size = 1000
os level = 65
[homes]
comment = Home Directories
browseable = no
writable = no
create mask = 0700
directory mask = 0700
[Z]
comment = diskZ
writeable = yes
browseable = yes
path = /home/op/samba
public = yes
valid users = op
write list = op
create mode = 0777
directory mask = 0777
[printers]
comment = All Printers
browseable = no
path = /tmp
printable = yes
public = no
writable = no
create mode = 0700
[global]
workgroup = homelinux
printing = cups
printcap name = cups
printcap cache time = 750
cups options = raw
printer admin = @ntadmin, root, administrator
username map = /etc/samba/smbusers
map to guest = Bad User
include = /etc/samba/dhcp.conf
logon path = \\%L\profiles\.msprofile
logon home = \\%L\%U\.9xprofile
logon drive = P:
security = user
encrypt passwords = yes
passdb backend = smbpasswd
ldap idmap suffix = ou=Idmap
ldap machine suffix = ou=Computers
netbios name = ibmlab
ldap suffix = dc=example,dc=com
[homes]
comment = Home Directories
valid users = %S
browseable = no
read only = no
inherit acls = yes
[profiles]
comment = Network Profiles Service
path = %H
read only = no
store dos attributes = yes
create mask = 0600
directory mask = 0700
[users]
comment = All users
path = /home
read only = no
inherit acls = yes
veto files = /aquota.user/groups/shares/
[groups]
comment = All groups
path = /home/groups
read only = no
inherit acls = yes
[printers]
comment = All Printers
path = /var/tmp
printable = yes
create mask = 0600
browseable = no
[print$]
comment = Printer Drivers
path = /var/lib/samba/drivers
write list = @ntadmin root
force group = ntadmin
create mask = 0664
directory mask = 0775
[maxtor]
comment = storage
path = /mnt/maxtor
browseable = yes
read only = no
inherit permissions = yes
guest ok = no
printable = no
[2005/03/26 00:42:04, 0] smbd/server.c:main(698) smbd version 2.2.3a-14.1 for Debian started. Copyright Andrew Tridgell and the Samba Team 1992-2002 [2005/03/26 00:42:04, 0] lib/charset.c:load_client_codepage(213) load_client_codepage: filename /usr/share/samba/codepages/codepage.000 does not exist.
[2005/03/26 00:42:00, 0] nmbd/nmbd.c:sig_term(63) Got SIGTERM: going down... [2005/03/26 00:42:02, 0] nmbd/nmbd.c:main(783) Netbios nameserver version 2.2.3a-14.1 for Debian started. Copyright Andrew Tridgell and the Samba Team 1994-2002 [2005/03/26 00:42:02, 0] lib/charset.c:load_client_codepage(213) load_client_codepage: filename /usr/share/samba/codepages/codepage.000 does not exist. [2005/03/26 00:42:06, 0] nmbd/nmbd_responserecordsdb.c:find_response_record(237) find_response_record: response packet id 9833 received with no matching record. [2005/03/26 00:42:06, 0] nmbd/nmbd_responserecordsdb.c:find_response_record(237) find_response_record: response packet id 9834 received with no matching record. [2005/03/26 00:46:34, 0] nmbd/nmbd_incomingrequests.c:process_name_refresh_request(183) process_name_refresh_request: unicast name registration request received for name ADMINISTRATOR<03> from IP 192.168.5.1 on subnet UNICAST_SUBNET. [2005/03/26 00:46:34, 0] nmbd/nmbd_incomingrequests.c:process_name_refresh_request(184) Error - should be sent to WINS server [2005/03/26 00:46:34, 0] nmbd/nmbd_incomingrequests.c:process_name_refresh_request(183) process_name_refresh_request: unicast name registration request received for name RUN<1f> from IP 192.168.5.1 on subnet UNICAST_SUBNET. [2005/03/26 00:46:34, 0] nmbd/nmbd_incomingrequests.c:process_name_refresh_request(184) Error - should be sent to WINS serverDiky za trpelivost!
[root@white-box ~]# cat /etc/samba/smb.conf
# Global parameters
[global]
workgroup = DOMENA
server string = Pandora`s Box
interfaces = 192.168.12.205/27
encrypt passwords = yes
smb passwd file = /etc/samba/smbpasswd
security = DOMAIN
password server = [PDC]
; guest account =
passwd program = /usr/bin/passwd %u
passwd chat = *New*password* %n\n *Retype*new*password* %n\n *passwd:*all*authentication*tokens*updated*successfully*
unix password sync = Yes
log level = 2
log file = /var/log/samba/%m.log
max log size = 3000
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
load printers = No
printcap name = /etc/printcap
local master = No
; remote announce = 10.251.1.255
case sensitive = No
preserve case = yes
#Definice zdileni
[Pandora]
comment = Pandora`s Box
path = /data/pandoras_box/
valid users = +qusers, +qadmins
read only = No
create mask = 775
force create mode = 775
; browseable = no
[kleopatra]
comment = test disk
path = /data/kleopatra/
valid users = +pgrup
read only = No
create mask = 777
force create mode = 777
browseable = no
[robko]
comment = data
path = /home/robko/data/
valid users = +robko
read only = NO
create mask = 777
force create mode = 777
browseable = no
Ked si nebudes vediet dat rady mozes ma kontaktovat na ICQ> 151-026-665
Tiskni
Sdílej: