Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Za názory a připomínky předem díky
Pokud jste se bavil o vlastním notebooku, pak je jedno, kde a jak se připojujete (není-li v cestě NAT). Nakonfigurujete to jako road warrior a autentizace stejně probíhá pomocí páru klíčů.
Nic se nemá přehánět, ani paranoia. Všechno je jenom kompromis mezi bezpečností a účelností...
My máme dedikovaný stroj, na kterém běží jen a pouze sshd, a na nějž firewall to ssh přihlášení pustí. Z tohoto stroje se pak následně dá, opět pouze pomocí ssh, přihlásit na další produkční servery. Samozřejmě se podporuje pouze protocol 2, klíč pro přihlášení na ten přihlašovací stroj je jiný, než klíč pro přihlášení na ostatní stroje, a na přihlašovacím stroji žádné privátní klíče nejsou.
Věci jako portknocking bych řadil do kategorie "hezké, ale koně to nikdy nenahradí".
Jo, přesně tak. Až si kdejaký moula nainstaluje knocker.rpm, kolik se jich asi bude obtěžovat, aby v /etc/knocker.conf změnili defaultní "klepací obrazec" na nějaký jiný?
Navíc je třeba si uvědomit, že knocking je doplňková ochranná technika, nikoliv spása světa. "Opravdová" bezpečnost závisí na jiných věcech, jako je aktualizovaný, dobře nakonifugrovaný systém, vhodná hesla, atd.... Nevyřeší se jakousi (polopofiderní) obfuskační vrstvou. Nehledě k tomu, že každá taková vrstva s sebou přináší rizika navíc - riziko DoS, riziko, že chyba je právě v knocker.rpm a podobně. A podle mého (uznávám zcela subjektivního) názoru, "absolutní míra" těchto dodatečných rizik je větší než "absolutní míra" zvýšení bezpečnosti vyplývající z instalace knockeru - tedy, celková míra bezpečnosti systému v důsledku toho poklesne.
Prostě si myslím, že jedna pořádná zeď je lepší, než polorozpadlý plot, napůl vypuštěný vodní příkop, zlomená cedulka se zákazem vstupu, bezpečnostní zámek z Kauflandu a sedmdesát dalších ne-tak-docela-dokonalých opatření, která spolu navíc naprosto nevyzpytatelným způsobem interagují.
Jo, to máte naprostou pravdu. Internet se hemží návodama "Nastavte si svůj firewall snadno a rychle" a kdejaký debil na jejich základě "nainstaluje ipchains", cosi nastaví a pak se plácá po rameni, jakej že není fajrwolovej guru. Hlavně, že má naprosto bezpečně zakázáno všechno ICMP, nicméně na to SMTP open-relay se nějak pozapomnělo...
Tiskni
Sdílej: