abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:55 | IT novinky

    Společnost Perplexity AI působící v oblasti umělé inteligence (AI) podala nevyžádanou nabídku na převzetí webového prohlížeče Chrome internetové firmy Google za 34,5 miliardy dolarů (zhruba 723 miliard Kč). Informovala o tom včera agentura Reuters. Upozornila, že výše nabídky výrazně převyšuje hodnotu firmy Perplexity. Společnost Google se podle ní k nabídce zatím nevyjádřila.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    Intel vydal 34 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20250812 mikrokódů pro své procesory řešící 6 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.25 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | IT novinky

    Provozovatel internetové encyklopedie Wikipedie prohrál v Británii soudní spor týkající se některých částí nového zákona o on-line bezpečnosti. Soud ale varoval britského regulátora Ofcom i odpovědné ministerstvo před zaváděním přílišných omezení. Legislativa zpřísňuje požadavky na on-line platformy, ale zároveň čelí kritice za možné omezování svobody slova. Společnost Wikimedia Foundation, která je zodpovědná za fungování

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 nástroje pro synchronizaci dat mezi vícero počítači bez centrálního serveru Syncthing (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:33 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump se v pondělí osobně setkal s generálním ředitelem firmy na výrobu čipů Intel Lip-Bu Tanem. Šéfa podniku označil za úspěšného, informují agentury. Ještě před týdnem ho přitom ostře kritizoval a požadoval jeho okamžitý odchod. Akcie Intelu v reakci na schůzku po oficiálním uzavření trhu zpevnily asi o tři procenta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    11.8. 04:55 | Nová verze

    Byl vydán Debian GNU/Hurd 2025. Jedná se o port Debianu s jádrem Hurd místo obvyklého Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    11.8. 02:44 | Komunita

    V sobotu 9. srpna uplynulo přesně 20 let od oznámení projektu openSUSE na konferenci LinuxWorld v San Franciscu. Pokuď máte archivní nebo nějakým způsobem zajímavé fotky s openSUSE, můžete se o ně s námi podělit.

    lkocman | Komentářů: 6
    9.8. 21:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13 s kódovým názvem Trixie. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (50%)
     (20%)
     (4%)
     (5%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (17%)
    Celkem 364 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Dotaz: iptables a siet s verejnymi IP

    20.4.2005 02:33 fireboy
    iptables a siet s verejnymi IP
    Přečteno: 105×
    potrebujem pred funkcnu siet s verejnymi IP postavit firewall... chcel by som pouzit iptables.. funguje to aj takto?? lebo vsetky navody co som nasiel su take ze je iba jedna verejna IP a ostatne su privatne... pomoze niekto? dikes :o)

    Odpovědi

    wake avatar 20.4.2005 07:38 wake | skóre: 30 | blog: wake | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    jo takhle to funguje (pravidla jsou ve forward chainu), jen musite mit jeste nastavenou routovaci tabulku (man ip).
    Tento příspěvek má hlavičku i patičku!
    20.4.2005 07:41 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    A proč by to nešlo od toho přece firewally slouží a je jedno jaké IP používáte jednou je to IP :-)

    Prostě záleží co si tam nastavíš za pravidla.

    Po cestě také můžete jet na kole nebo i pěšky a budete se ptát zda to jde když je cesta určená pro auta ? :-))))
    20.4.2005 08:48 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP

    Předpokládám, že máte nějaké připojení od svého poskytovatele, na něm máte blok veřejných adres a připojenu přímo vaši síť. V takovém případě je to s firewallem trochu složitější, protože ho vpodstatě nemáte kam zapojit. Řešení mě napadá několik:

    1. Domluvíte se se svým poskytovatelem, k jeho připojení si připojíte pouze svůj firewall (poskytovatel vám pro něj dá nějakou další IP adresu) a bude přes něj routovat ten váš stávající blok veřejných adres do sítě, kterou budete mít za firewallem. Pak nastavujete firewall stejně jako ve všech běžných návodech, akorát vám z toho vypadávají maškarády.
    2. Pokud by výše uvedená možnost nebyla pro poskytovatele z nějakého důvodu únosná, mezi připojení od poskytovatele a svou LAN zapojíte firewall nastavený jako bridge, a místo iptables použít něco jako ebtables, akorát to se vám bude "klasický IP firewall" nastavovat dost blbě.
    3. Ke svému poskytovateli si připojíte jenom firewall na jedné z těch veřejných adres, a do své LAN si přidělíte vlastní privátní adresy, pak se to celé mění na "úplně klasický firewall".
    4. Pokud byste nějak chtěl ty veřejné adresy ve své LAN využít, můžete použít buď ARP-PROXY a prostě je do své LANky "protlačit", anebo můžete na firewallu vhodně nastavit SNAT/DNAT a mapovat privátní adresy z LAN 1:1 na veřejné adresy.

    Jak vidno zříti, možností je celá řada, v zásadě žádná z nich není lepší ani horší, záleží víceméně jen na tom, co přesně potřebujete.

    20.4.2005 12:52 fireboy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    co presne potrebujem.. no dostal som za ulohu zabezpecit taku strednu siet asi 50 kompov, ktore su zosietovane pomocou switchou a hubov na hlavny switch ktory ma pripojku 100Mbps... vsetky tieto pocitace maju verejne IP a ziadne zabezpecenie.. no a mojou ulohou je pred ten switch zaviest firewal aby bola siet chranena.. da sa to spravit tak aby som v sieti nemusel nic menit a iba zaviest firewal ktory bude celu prevadzku filtrovat??
    20.4.2005 13:03 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    Tuto radu myslím smrtelně vážně: nemůže-li to počkat, dokud se to nenaučíte, svěřte to raději někomu, kdo tomu rozumí. You have been warned.
    20.4.2005 13:09 fireboy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    rad by som ale je tu jeden problem.. SKOLA... musim sa to naucit a spravit to ja.. a toto forum je moj prvy krok.. najpr chcem vediet ci to je mozne spravit takto ako by som to chcel .. no a ked ano tak dufam ze niekto poradi ... :o)
    20.4.2005 13:13 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    Ale to by opravdu měl nastavovat někdo, kdo tomu rozumí. Neříkám, že to nemůžete být vy, ale podle všeho zatím ne. A na nějaké rozsáhlejší vysvětlení fungovnání netfilteru tu není prostor, takže bych na vašem místě začal dokumentací na www.netfilter.org.
    20.4.2005 13:22 fireboy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    No mam na to este mesiac tak dufam ze sa za ten cas nieco naucim.. a ako som uz pisal uz som co to precital.. len stale neviem ci to ide aj tak.. v najhorsiom pripade to navrhnem z privatnymi IPckami.. myslim ze to by som dokazal..mozno :o) ja to v podstate realizovat na tej sieti nemam iba navrhnut projekt a predviest ho na dvoch PC :o)
    20.4.2005 13:27 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    Jde to samozřejmě i tak, naopak, je to normální řešení. Překlad adres je jen nouzová berlička, kterou se řeší nedostatek IPv4 adres a která přináší problémy navíc. U IPv6 žádné maškarády (doufám) nebudou a neznamená to, že nebude možné používat firewall.
    20.4.2005 13:14 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    1. Z výše uvedeného použijte bod 1. Sdělte svému poskytovateli, že chcete svou síť připojit za svůj firewall a požádejte jej, ať vám přidělí IP spojku pro firewall a přes něj routuje váš stávající blok adres. Každý provider, hodný tohoto označení, bude přesně vědět, co po něm chcete. Tímto si vytvoříte prostor, aby ten firewall vůbec šlo realizovat.
    2. Co se týče fáze jak firewall realizovat, řiďte se předchozí radou kolegy Kubečka, je to (naprosto bez ironie) velmi dobrá rada. On totiž špatně nastavený firewall je mnohem horší než žádný firewall. Žádný a špatný firewall totiž mají stejný technický efekt, ale špatný firewall to navíc zhoršuje psychologickým efektem neexistujícího bezpečí. Prezervativ, o němž nevíte, že je prasklý, je taky horší než žádný prezervativ, protože v případě žádného byste se nejspíš zařídil jinak.
    20.4.2005 13:33 fireboy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: iptables a siet s verejnymi IP
    1. ide iba o navrh a labolatornu ukazku takze providera asi do toho zatahovat nebudem :o) 2. ved preto ho necem robit sam a poradit sa aby ten firewall tam na nieco bol :o) a kedze uz nejake tie skripty nastavenych firewallov mam aj s popismi myslim ze podla nich to nejako spravim :o)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.