Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
echo 600000 > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/cpuinfo_max_freq
cpufreq-set --min 600000
.
Neco takoveho to asi dela, ale v kombinaci s tichym chodem to je vice tichy a i to mene vari, se mi zda. Jako by vypinal/zpomaloval i neco dalsiho...
Nevim nevim, ale mozna bych to ani moc s klasickym ACPI v kernelu nespojoval.
Vec se ma takhle - me paraty prave spocivaji na IBM Thinkpadu X31. Pokud nekdo mate neco od IBM, tak asi vite, ze tyhle notebooky maji taky funkcni klavesy - jenomze ne tak uplne standartni. Nektere (ztmavovani a zesvetlovani LCDcka) funguji naprosto nezavisle na systemu (resp. funguji uz v zavadeci a snad i pred nim).
Mam takovy pocit (za tenhle obrat me prosim nekamenujte, proste to nevim jiste a dokud to funguje, tak se v tom neminim vrtat), ze tyhle veci pristupuji primo na HW toho pocitace. Abych byl presnejsi - v novem rozsireni pro IBM-ACPI system v kernelu je vyuzivano jakehosi zvlastniho registru (mozna casti pameti), pres ktery tyhle veci komunikuji snad primo s BIOSem, pripadne podobnou nizkourovnovou veci.
Tyhle klavesy (pripadne kombinace Fn + neco) negeneruji standartni keycody - prave proto, ze to pro HW v podstate ani nejsou klavesy - spis neco jako ACPI (jak zminil kolega). Problem je v tom, ze to neni standartni ACPI (uznavam, ze mluvit vubec o nejakych standartech ve spojeni s ACPI je trosku zcestne). Snad kazdy vyrobce se s tim vyrovnava po svem a zalezi jenom na tom vasem jak se s tim popasuje a jestli zverejni alespon specifikace.
Mimochodem - u toho meho IBM je to taky docela sranda. Neco (brightness na LCD, ovladani LEDky nad monitorem) jede v pohode nezavisle na systemu, a jine veci (napr. ovladani hlasitosti, mute, prepinani LCD-externi display, ...) zase funguje ciste a jenom za pomoci systemu. Takze treba ja jsem si na tohle stahl specialni utilitku pro IBM laptopy, ktera je schopna tyhle veci chytat a mapovat na to nejake systemove akce (napr. ovladani alsy, uspavani, ...). A pritom treba konkretne to ovladani hlasitosti jeste o verzi driv >(X30) fungovalo v pohode mimo system.
Takze jak vidite, veci okolo ACPI a ruzne brand-specific features nejsou zas az takova sranda jak se zda... Omlouvam se za mirne off-topic odpoved, ale chtel jsem alespon zhruba nastinit cestu, po ktere jsem sel ja (i kdyz u jine znacky).
Preju hodne stesti s resenim....
Tiskni
Sdílej: