Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.origPozději pochopíš, že okomentovaný konfigurák vydá za celou příručku. A ty grafická udělátka to dost mrší. vyzkoušej program
system-config-sambaNezabera li ani toto zkus naistalovat správu samby přes web je to balíček swat. Konfiguruje se pak přes vebové rozhraní. Je to docela přehledné.
shift-4
, samozřejmě na anglické klávesnici. Používání české pro psaní příkazů je vyhrazeno masochistům.
Pozor na to, že dolar má v bashi speciální význam a musí se escapovat - buď pomocí backslashe text\$s\$dolary
nebo uzavření do apostrofů 'text$s$dolary'
.
Co se týče Samby, ta sama nic nepotřebuje. V dotazu ale zcela chybí popis problému. Kromě toho základního (co na tom vlastně nefunguje?) také popis co je cílem. Ta samba má být PDC, nebo jen jako vedlejší server v domene? Pokud ano, co je zač PDC? Nebo vůbec nemá být v doméně a stačí jako standalone server? (Pokud ano, není nutné přidávat stanice jako uživatele).
Rozchození serveru zařazeného do domény je problematika netriviální a rozsahem zcela mimo možnosti těchto diskusí. Jinými slovy: doporučuji nějakou literaturu. Minimálně Samba HOWTO, případně i nějakou knížku. Tady se IMHO výsledku nedobereme Rád bych se zeptal, zda SAMBA souvisí nějak s dalšími serverovými službami, jako je DHCP, DNS a podobně. Nemůžu ji rozchodit, ale žádnou jinou serverovou službu jsem mimo tu SAMBU nekonfiguroval, takže to bude asi tím. Musím tedy přednostně konfigurovat jiné služby?No, DHCP s ní naprosto nesouvisí, DNS už trošičku ano. Ale nic si z toho nedělej, damonu NMBD bude stačit i správně vyplněný /ETC/HOSTS - minimálně Loopback, ale ten je tam defaultně.
Ještě bych rád věděl, jak je to s názvem klientských stanic, jejich manuální registrací v databázi uživatelů systému a samby. Dle manuálu např. useradd -d /dev/null -g 103 -s /bin/false stanice013$ smbpasswd -a -m stanice013Jojo, už zde je níže popsáno. Jedná se jen o řadu NT/2000/XP - ale upozorňuji, že XP Home nelze do domény přidat!
K čemu to jako je? To souvisí se SAMBOU nebo s jinou službou? Ještě nevím jak jednoduše napsat v textovém režimu znak $. Jaký je nejjedodušší způsob, ty rady v knížkách jsou děs a nechci to vzdávat. Neexistuje v Linuxu nějaká číselný kód jako např. ALt a 123?No k čemu to je ... kdo umí administrovat Windows servery, tak to ví. A kdo ne, měl by se podívat třeba i do téhle literatury. Souvisí to s důvěryhodností klientského PC proti serveru a ten příkaz vytváří Důvěryhodný účet na serveru pro konkrétní PC založené na NT. Pro Win9x to není třeba. Mj. funkce popisované níže jsou až od Samby 3.x ! A s tím dolarem ti už taky níže odpověděli ... díky, to jsem taky nevěděl
Nemám z FEDORY CORE 3 přejít na něco jiného?Proč proboha? Jen kvůli Sambě? To je jako by jsi napsal: Neumím se přihlásit v XPčkách, nemám přejít třeba na 98čky? Takže, rozhodně ne, pokud se chceš učit. V principu není špatná. (Prosím Debianisty o nekomentování...díky)
Kdo odpoví na všechny otázky je borec. Dík. Už nemůžu.Hmm, tak to nejsem, protože jsem neodpověděl na ten dolar, hi. To už stihnul někdo jiný.
Tiskni
Sdílej: