Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
cp /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.origPozději pochopíš, že okomentovaný konfigurák vydá za celou příručku. A ty grafická udělátka to dost mrší. vyzkoušej program
system-config-sambaNezabera li ani toto zkus naistalovat správu samby přes web je to balíček swat. Konfiguruje se pak přes vebové rozhraní. Je to docela přehledné.
shift-4
, samozřejmě na anglické klávesnici. Používání české pro psaní příkazů je vyhrazeno masochistům.
Pozor na to, že dolar má v bashi speciální význam a musí se escapovat - buď pomocí backslashe text\$s\$dolary
nebo uzavření do apostrofů 'text$s$dolary'
.
Co se týče Samby, ta sama nic nepotřebuje. V dotazu ale zcela chybí popis problému. Kromě toho základního (co na tom vlastně nefunguje?) také popis co je cílem. Ta samba má být PDC, nebo jen jako vedlejší server v domene? Pokud ano, co je zač PDC? Nebo vůbec nemá být v doméně a stačí jako standalone server? (Pokud ano, není nutné přidávat stanice jako uživatele).
Rozchození serveru zařazeného do domény je problematika netriviální a rozsahem zcela mimo možnosti těchto diskusí. Jinými slovy: doporučuji nějakou literaturu. Minimálně Samba HOWTO, případně i nějakou knížku. Tady se IMHO výsledku nedobereme Rád bych se zeptal, zda SAMBA souvisí nějak s dalšími serverovými službami, jako je DHCP, DNS a podobně. Nemůžu ji rozchodit, ale žádnou jinou serverovou službu jsem mimo tu SAMBU nekonfiguroval, takže to bude asi tím. Musím tedy přednostně konfigurovat jiné služby?No, DHCP s ní naprosto nesouvisí, DNS už trošičku ano. Ale nic si z toho nedělej, damonu NMBD bude stačit i správně vyplněný /ETC/HOSTS - minimálně Loopback, ale ten je tam defaultně.
Ještě bych rád věděl, jak je to s názvem klientských stanic, jejich manuální registrací v databázi uživatelů systému a samby. Dle manuálu např. useradd -d /dev/null -g 103 -s /bin/false stanice013$ smbpasswd -a -m stanice013Jojo, už zde je níže popsáno. Jedná se jen o řadu NT/2000/XP - ale upozorňuji, že XP Home nelze do domény přidat!
K čemu to jako je? To souvisí se SAMBOU nebo s jinou službou? Ještě nevím jak jednoduše napsat v textovém režimu znak $. Jaký je nejjedodušší způsob, ty rady v knížkách jsou děs a nechci to vzdávat. Neexistuje v Linuxu nějaká číselný kód jako např. ALt a 123?No k čemu to je ... kdo umí administrovat Windows servery, tak to ví. A kdo ne, měl by se podívat třeba i do téhle literatury. Souvisí to s důvěryhodností klientského PC proti serveru a ten příkaz vytváří Důvěryhodný účet na serveru pro konkrétní PC založené na NT. Pro Win9x to není třeba. Mj. funkce popisované níže jsou až od Samby 3.x ! A s tím dolarem ti už taky níže odpověděli ... díky, to jsem taky nevěděl
Nemám z FEDORY CORE 3 přejít na něco jiného?Proč proboha? Jen kvůli Sambě? To je jako by jsi napsal: Neumím se přihlásit v XPčkách, nemám přejít třeba na 98čky? Takže, rozhodně ne, pokud se chceš učit. V principu není špatná. (Prosím Debianisty o nekomentování...díky)
Kdo odpoví na všechny otázky je borec. Dík. Už nemůžu.Hmm, tak to nejsem, protože jsem neodpověděl na ten dolar, hi. To už stihnul někdo jiný.
Tiskni
Sdílej: