Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
gprs
(což mi zatím nevadí), který jsem z tohoto návodu převzal, tak musím ještě ručně spustit skript /etc/rc.d/rc.firewall
s následujícím obsahem:#!/bin/bash # change to your internet access device: IFACE="ppp0" #IFACE="eth0" #IFACE="eth1" case $IFACE in ppp0) IFACEIP='getppp0' ;; eth0) IFACEIP='geteth0' ;; eth1) IFACEIP='geteth1' ;; esac iptables -F; iptables -t nat -F; iptables -t mangle -F #iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to $IFACEIP iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to 172.24.146.139 iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A INPUT -m state --state NEW -i ! $IFACE -j ACCEPT iptables -P INPUT DROP iptables -A FORWARD -i $IFACE -o $IFACE -j REJECTkde ručně zadávám dynamicky přidělenou IP adresu (což je značně nepohodlné).
IFACEIP='getppp0'Místo něj bych rád doplnil nějaký výraz, který proměnné IFACEIP přiřadí aktuální IP adresu a s tím si nevím rady. Asi to bude nějaká kombinace
ifconfig
a grep
Dále předpokládám, že když spuštění skritpu /etc/rc.d/rc.firewall
vložím do souboru /etc/ppp/ip-up
, tak se bude spouštět automaticky při nahození spojení. Je to tak, nebo jsem to z článku Vytáčené připojení a možnosti pppd (root.cz) pochopil špatně?
Dík předem za rady nebo nápady.
Lukáš
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j SNAT --to 172.24.146.139
použít
iptables -t nat -A POSTROUTING -o $IFACE -j MASQUERADE
?
ip-up/ip-down
při nahození resp. ukončení spojení pomocí pppd. Oba skritpy jsem nastavil na 755. V čem by mohl být problém? Je potřeba spouštění těchto skriptů nějak nakonfigurovat?
Lukáš
PS: Nemáte někdo tip na srozumitelné a dobře stravitelné popsání rozdílu maškarády a NAT?
INET_IP=`ifconfig ppp0 | grep inet | cut -d: -f2 | cut -d' ' -f1`
-j SNAT --to $INET_IP
výhodnější než volba -j MASQUERADE
, pak tohlle určitě využiju.
Lukáš
Tiskni
Sdílej: