Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Přepsal jsem program, který byl původně napsán pro windows a používal ovladače z windows tak, aby šel přeložit a spustit pod linuxem. Program pracuje se zařízením připojeným na USB. Pod windows na to byl ovladač a knihovna pro ovládání přímo od výrobce, ale pod linuxem na to používám knihovnu libusb (nebudu psát modul do jádra), která umožnuje pracovat obyčejným programům se zařízením připojeným na USB.
Problém je v tom, že pokud se volají funkce z libusb musí program běžet s právy roota, aby to celé fungovalo (alespoň se domnívám že to tak je, protože jinak některé funkce z libusb vrací chybu místo úspěšného provedení funkce). Z toho tedy plyne potenciální nebezpečí. Chci se zeptat, jak co nejjednodušeji a nejefektivněji zařídit to, aby program pracoval s právy roota pouze pokud volá funkce z libusb. Napadlo mě používat fce getuid, geteuid, seteuid a setuid, programu nastavit suid bit, vlastníka a skupinu root.
Nikdy jsem nic podobného neprogramoval, tak potřebuji poradit jak na to a hlavně jak to udělat správně. Případně jak to celé vyřešit jinak. Díky.
Možná mi něco uniká nebo nechápu podstatu něčeho základního :(Ano, evidentně.
No, problém je právě v tom, že nepoužívám pro komunikaci se zařízením žádný ovladač z jádraTo bude asi ono, není mi jasné z čeho vzniká tento názor. Přeci se používá ovladač na USB, ne? Nebo něco nechápu a ono záhadné zařízení je řadič USB?
$ echo 'nejaky_nazev 0x0003 vendor product'\ ' 0x0000 0x0000 0x00 0x00 '\ '0x00 0x00 0x00 0x00'\ ' 0x00000000' > /etc/hotplug/usb/nejaky_nazev.usermap $ cat > /etc/hotplug/usb/nejaky_nazev <<EOT #!/bin/bash GROUP=skupina if [ "$ACTION" = "add" ] && [ -f "$DEVICE" ] then # check if $GROUP really exists if getent group $GROUP > /dev/null; then chmod 660 "$DEVICE" chown root.$GROUP "$DEVICE" fi fi EOT $ chmod +x /etc/hotplug/usb/nejaky_nazev
Tiskni
Sdílej: