Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Cast konfigu /dns/var/bind/ : ; named-fik $TTL 604800 @ IN SOA localhost. root.localhost. ( 1 ; Serial 604800 ; Refresh 86400 ; Retry 2419200 ; Expire 604800 ) ; Negative Cache TTL @ IN NS localhost. ; rozhrani etha0 fik IN A 10.1.1.1 nb IN A 10.1.1.4 tomnb IN A 10.1.1.7 ; rozhrani wlan0 fik IN A 10.1.1.129 nbw IN A 10.1.1.130 tomnbw IN A 10.1.1.131 ; named-fik-rev ; BIND reverse data file ; $TTL 1W @ IN SOA localhost. root.localhost. ( 1 ; Serial 604800 ; Refresh 86400 ; Retry 2419200 ; Expire 604800 ) ; Default TTL @ IN NS localhost. ; rozhrani etha0 1.1.1.10 IN PTR fik. 4.1.1.10 IN PTR nb. 7.1.1.10 IN PTR tomnb. ; rozhrani wlan0 129.1.1.10 IN PTR fik. 130.1.1.10 IN PTR nbw. 131.1.1.10 IN PTR tomnbw.
Za druhé: pokud už byste na tom trval, hledejte v dokumentaci k BINDu slovo view.
Násobný A záznam se používá už od počátku DNS, koneckonců i v příslušných RFC se taková možnost zmiňuje. Viz multihomed host - zkuste si např. resolvovat www.yahoo.com
nebo www.seznam.cz
Tazateli ale šlo o něco jiného: aby na stejný dotaz dostali jednotliví klienti různé odpovědi. Úplný nesmysl to také není, např. někdy se hodí, aby pod stejným jménem dostali klienti z vnitřní sítě jinou IP adresu než klienti vnější (i když je to většinou jen kvůli maškarádě (budiž tísíckrát prokleta)). Proto to také BIND umožňuje, ale mělo by se to ponechat pro specifické situace, kdy to opravdu něčemu pomůže.
Důvodem pro různé odpovědi na stejný dotaz může být nejen maškaráda. Konkrétní případ z naší sítě (bude se sice týkat reverzních dotazů, ale logika je stejná): určitý rozsah IP adres je vyčleněn pro infrastrukturu a pokud si vy, jako "normální člověk", budete hledat reverz k 1.2.3.4 (například v rámci nějakého toho tracert), dozvíte se 4.3.2.1.cosi.net. Pokud stejný dotaz zadám já, dozvím se nazev_rozhrani.nazev_zarizeni.nazev_lokality... - prostě interní informace pro rychlou identifikaci, po kterých opravdu nikomu jinému nic není...
Čistě ze zvědavosti: vím, co je dummy interface, vím, jak se to nastavuje. Můžete mi uvést jeden příklad situace, kdy je to k něčemu užitečné? Protože se přiznám, že jsem ještě nikdy necítil ani okrajovou potřebu to použít - ale když už to někdo implementoval, tak to nejspíš k něčemu je. Akorát já netuším k čemu.
1. Co se týče příkladu se změnou DNS, k tomu nepotřebuju žádné dummy rozhraní, to ošetřím SNAT/DNATem.
2. Nechápu. O dynamickém routingu toho vím nemálo. Pokud "něco vypadne" a "něco jiného" najednou přestane fungovat, tak to znamená jenom to, že je ten routing blbě nastavenej.
Rozpovídal jste se hezky, děkuju vám za snahu. Ale opravdu jsem ještě pořád nepochopil, k čemu je k...a to dummy rozhraní dobré. Kdyby se vám chtělo (a mě to fakt zajímá), zkuste to takto: "mám router X nastavený takto: <výpis o délce N> Jak v konfiguraci vidíte, používám dummy rozhraní. Kdybych ho tam totiž neměl, musel bych <funkcionalitu abc> zajistit takto: <výpis o délce alespoň 10*N>. Eventuálně - taková funkcionalita by zajistit nešla.
Nezlobte se, mně ty vaše příklady připadaj akorát jako demonstrace, že neumíte pořádně nastavit OSPF, a že dummy používáte k vytloukání klínu klínem.
Tiskni
Sdílej: