Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
sudo
a podobné věci budou asi to, co chcete. Když už tady ale ten dotaz padl, tak...
pushd /; ls -l; popd
time { pushd /; ls -lR; popd; }
To sice ano, ale pro zadání hesla mu to asi nepomůže, na to by spíš potřeboval něco jako
- Takhle se lze jedním příkazem přepnout do kořenového adresáře, vypsat jeho obsah a vrátit se zpět:
pushd /; ls -l; popd
#echo "heslo" > su
(tohle je samozřejmě blbost)
echo "heslo" | su
. A ono to nejde, je tam pojistka.
Proto je nutné nastavit SUID bit na /bin/sh, čímž se uvedené problémy vyřeší. Na druhé straně tím vzniknou celé soustavy problémů nových
Dlouho, předlouho jsem uvažoval nad tím, zda tam pro jistotu nedodat nějaké to "PS: FTÍÍÍP", ale pak jsem usoudil, že to můžu vynechat. Že textů na téma SUID a s tím spojených rizik existují taková kvanta, že snad ani nemůže existovat člověk, který by znal zápis 'chmod +s ...' a alespoň jeden z těch textů nečetl... Nicméně, máte pravdu, asi předpokládám příliš mnoho.
Ale existuje i dost jiných důvodů, proč neopouštět terminál, jste-li přihlášeni jako uživatelv manuálu vyložil tak, že ono kouzelné 'root
. Napsat 'rm -rf /
' zabere jen několik sekund.
rm -rf /
' je něco jako vlock
a jal se to hned vyzkoušet… Podotýkám, že byl o pár hodin dříve informován o tom, co dělá příkaz rm
, včetně vysvětlení parametru -r
.
Jestliže jste server (jako root) jednou nainstaloval a správně nastavil (tj. včetně příslušných inicializačních skriptů), tak ten server prostě běží, a to tak, že pořád.
Ostatní uživatelé jej mohou používat coby jeho klienti (tj., mohou se k němu připojovat). Žádný jiný způsob "použití serveru uživatelem" není legitimní, není žádoucí a v zásadě ani neexistuje.
Pokud se skutečně snažíte docílit situace, aby řadový uživatel mohl na daném stroji dle libosti spouštět (a ukončovat) FTP server (a z vašeho nepříliš šťastně formulovaného dotazu to tak vypadá), tak svůj požadavek přehodnoťte.
gtkftpd
mi tak trochu běhá mráz po zádech, takže se neodvažuji zjišťovat, jestli je můj první dojem správný…
Máte pravdu, spojení "GTK" a "FTPD" v jednom názvu mi způsobuje zježení veškerého ochlupení. Dal jsem si tu práci, copypastnul název software do Googlu, a našel toto. Pasáž "What is it?" mě vyděsila ještě víc, než název programu.
Každopádně, pokud to někdo chce používat, já jsem ten poslední, kdo by mu to rozmlouval. Ve svých lepších dnech bych byl dokonce ochoten takového člověka i litovat.
kftpd
… :-)
Tiskni
Sdílej: