David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
sudo
a podobné věci budou asi to, co chcete. Když už tady ale ten dotaz padl, tak...
pushd /; ls -l; popd
time { pushd /; ls -lR; popd; }
To sice ano, ale pro zadání hesla mu to asi nepomůže, na to by spíš potřeboval něco jako
- Takhle se lze jedním příkazem přepnout do kořenového adresáře, vypsat jeho obsah a vrátit se zpět:
pushd /; ls -l; popd
#echo "heslo" > su
(tohle je samozřejmě blbost)
echo "heslo" | su
. A ono to nejde, je tam pojistka.
Proto je nutné nastavit SUID bit na /bin/sh, čímž se uvedené problémy vyřeší. Na druhé straně tím vzniknou celé soustavy problémů nových
Dlouho, předlouho jsem uvažoval nad tím, zda tam pro jistotu nedodat nějaké to "PS: FTÍÍÍP", ale pak jsem usoudil, že to můžu vynechat. Že textů na téma SUID a s tím spojených rizik existují taková kvanta, že snad ani nemůže existovat člověk, který by znal zápis 'chmod +s ...' a alespoň jeden z těch textů nečetl... Nicméně, máte pravdu, asi předpokládám příliš mnoho.
Ale existuje i dost jiných důvodů, proč neopouštět terminál, jste-li přihlášeni jako uživatelv manuálu vyložil tak, že ono kouzelné 'root
. Napsat 'rm -rf /
' zabere jen několik sekund.
rm -rf /
' je něco jako vlock
a jal se to hned vyzkoušet… Podotýkám, že byl o pár hodin dříve informován o tom, co dělá příkaz rm
, včetně vysvětlení parametru -r
.
Jestliže jste server (jako root) jednou nainstaloval a správně nastavil (tj. včetně příslušných inicializačních skriptů), tak ten server prostě běží, a to tak, že pořád.
Ostatní uživatelé jej mohou používat coby jeho klienti (tj., mohou se k němu připojovat). Žádný jiný způsob "použití serveru uživatelem" není legitimní, není žádoucí a v zásadě ani neexistuje.
Pokud se skutečně snažíte docílit situace, aby řadový uživatel mohl na daném stroji dle libosti spouštět (a ukončovat) FTP server (a z vašeho nepříliš šťastně formulovaného dotazu to tak vypadá), tak svůj požadavek přehodnoťte.
gtkftpd
mi tak trochu běhá mráz po zádech, takže se neodvažuji zjišťovat, jestli je můj první dojem správný…
Máte pravdu, spojení "GTK" a "FTPD" v jednom názvu mi způsobuje zježení veškerého ochlupení. Dal jsem si tu práci, copypastnul název software do Googlu, a našel toto. Pasáž "What is it?" mě vyděsila ještě víc, než název programu.
Každopádně, pokud to někdo chce používat, já jsem ten poslední, kdo by mu to rozmlouval. Ve svých lepších dnech bych byl dokonce ochoten takového člověka i litovat.
kftpd
… :-)
Tiskni
Sdílej: