MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
checking for GD support... yes checking for the location of libjpeg... /usr checking for the location of libpng... yes checking for the location of libXpm... no checking for FreeType 1.x support... yes checking for FreeType 2... yes checking for T1lib support... no checking whether to enable truetype string function in GD... yes checking whether to enable JIS-mapped Japanese font support in GD... no checking for jpeg_read_header in -ljpeg... (cached) yes checking for png_write_image in -lpng... yes If configure fails try --with-xpm-dir=(DIR) no - FreeType 2.x is to be used instead checking for gdImageString16 in -lgd... no checking for gdImagePaletteCopy in -lgd... no checking for gdImageCreateFromPng in -lgd... no checking for gdImageCreateFromGif in -lgd... no checking for gdImageGif in -lgd... no checking for gdImageWBMP in -lgd... no checking for gdImageCreateFromJpeg in -lgd... no checking for gdImageCreateFromXpm in -lgd... no checking for gdImageCreateFromGd2 in -lgd... no checking for gdImageCreateTrueColor in -lgd... no checking for gdImageSetTile in -lgd... no checking for gdImageEllipse in -lgd... no checking for gdImageSetBrush in -lgd... no checking for gdImageStringTTF in -lgd... no checking for gdImageStringFT in -lgd... no checking for gdImageStringFTEx in -lgd... no checking for gdImageColorClosestHWB in -lgd... no checking for gdImageColorResolve in -lgd... no checking for gdImageGifCtx in -lgd... no checking for gdCacheCreate in -lgd... no checking for gdFontCacheShutdown in -lgd... no checking for gdNewDynamicCtxEx in -lgd... no checking for gdImageCreate in -lgd... no configure: error: GD build test failed. Please check the config.log for details.configure zadavam s
./configure \
--with-apxs2=/usr/local/apache2/bin/apxs \
--with-mysql \
--with-mysql-sock=/tmp/mysql.sock \
--with-zlib \
--with-zlib-dir \
--with-bz2 \
--with-gd=/usr/local \
--enable-gd \
--enable-gd-native-ttf \
--with-jpeg-dir=/usr \
--with-png-dir \
--with-ttf \
--with-freetype-dir \
--with-iconv=/usr/local \
--with-curl=/usr/local \
--enable-track-vars \
--with-gettext \
--with-config-file-path=/usr/local/apache2/conf \
--enable-trans-id \
--enable-ftp \
--with-cpdflib=/usr/local \
--enable-mbstring \
--enable-mbstring-encoding-translation \
--with-openssl \
--with-calendar \
--with-xsl \
--with-readline \
--enable-debug=yes
ted mi jiste napisete ze se mam podivat na gd knihovnu.(to ja vim) ale ozazka by lepe zmela co sni ? (kompilova nerze ze zdroje 2.0.33). problem asi tkvi v tom ze v systemu byla nainstalovana gd knihovna z balicku (podpora pro perl) a asi to nejak zkolidovalo. odinstaloval jsem vsechny balicky ktere jsem povazaoval za kriticke a zacal jsem kopilovat pomocne knihovny pro gd znovu a pak jsem zdase bez problemu gd zkompiloval ale php uz ne. (doufam ze jsem to popsal dobre, kdyztak se jeste zeptejte.)
configure:36327: gcc -c -g -O2 -I/usr/local/include conftest.c 1>&5
configure: In function `main':
configure:36322: warning: assignment makes pointer from integer without a cast
configure:36674: checking for gdImageCreate in -lgd
configure:36693: gcc -o conftest -g -O2 -Wl,-rpath,/usr/local/lib -L/usr/local/lib \
-Wl,-rpath,/usr/local/lib -L/usr/local/lib conftest.c -lgd \
-lgd -lfreetype -lpng -lz -ljpeg -lcurl -lcpdf -ljpeg \
-lbz2 -lz -lresolv -lm -ldl -lnsl -lssl -lcrypto -ldl \
-lcurl -lssl -lcrypto -ldl -lz 1>&5
/usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_open'
/usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_close'
/usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv'
collect2: ld returned 1 exit status
configure: failed program was:
#line 36682 "configure"
#include "confdefs.h"
/* Override any gcc2 internal prototype to avoid an error. */
/* We use char because int might match the return type of a gcc2
builtin and then its argument prototype would still apply. */
char gdImageCreate();
int main() {
gdImageCreate()
; return 0; }
/usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_open' /usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_close' /usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv'Teď je čas podívat se na knihovnu gd. Co vypíše
ldd /usr/local/lib/libgd.so?
No a je to jasně vidět kde je problém:/usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_open' /usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv_close' /usr/local/lib/libgd.so: undefined reference to `libiconv'Teď je čas podívat se na knihovnu gd. Co vypíšeldd /usr/local/lib/libgd.so?
ldd /usr/local/lib/libgd.so
libjpeg.so.62 => /usr/lib/libjpeg.so.62 (0x40051000)
libfreetype.so.6 => /usr/local/lib/libfreetype.so.6 (0x4006f000)
libpng12.so.0 => /usr/local/lib/libpng12.so.0 (0x400d5000)
libz.so.1 => /usr/lib/libz.so.1 (0x40103000)
libm.so.6 => /lib/libm.so.6 (0x40116000)
libc.so.6 => /lib/libc.so.6 (0x40138000)
/lib/ld-linux.so.2 => /lib/ld-linux.so.2 (0x2aaaa000)
-lrecodeNo, je to docela detektivní práce... ono bude lepší se pořádně podívat, jaké VŠECHNY knihovny se používají při kompilaci gd, a pak je všechny používat při kompilaci všeho co gd používá. To je bohužel obecný problém kompilace s dynamickými knihovnami a jediným řešením jsou balíčky se správně definovanými závislostmi.
-lrecode3) Pokud to není recode, tak je ta gd asi opravdu blbě zkompilovaná. 4) Woody už není stable, možná by stálo za to přejít na sarge. 5) Což takhle se vykašlat na zdrojáky a použít balíčky? A když uy kompilovat, tak z unstable do balíčků.
Tiskni
Sdílej: