Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává výrobce |
32MB DDR
Dualhead
Matrox G550 Dual Head
Na instalacnim CD je adresar Linux. V nem jsou binary pro Xfree 4.0.3 a 4.1.0, v adresari drivers je install.sh, ktery (za predpokladu vyse uvedenych verzi X) nainstaluje nove modul.
Skript navic akceptuje parametr "restore". ktery vrati zpet puvodni moduly - v pripade problemu.
Na CD je i Matrox Powerdesk na konfiguraci X. Krome toho jsou tam ke vsemu i tar.gz.
Instalacni skript ma jednu nevyhodu: predpoklada uz rozjete, fungujici (a nakonfigurovane) X verze 4.0.3 nebo
4.1.0. To muze byt obcas problem.
Na Mandrake 8.0 odmital fungovat instalacni skript. Duvod byl jednoduchy, Mandrake rozjel tu G550 pomoci framebufferu z 3.3.6, proto instalacni skript nahlasil chybu a skoncil. Tykat se to muze samozrejme i jine distribuce.
Musel jsem rucne doinstaloval X 4.0.3, posleze upravit link /etc/X11/X tak, aby ukazoval na binarku 4.0.3 (skript ji spousi pro zjisteni verze). Posleze jsem
spustil instalacni skript a nakonec rucne upravil (podle README) /etc/X11/XF86Config-4.
Mam takovou poznamku. Kdyz jsem pouzil ovladace od vyrobce, tak se mi v X zmrsil kurzor mysky. Dlouho jsem nevedel cim to je, dokud jsem nepouzil mgapdesk a vypnul harwareovou mysku. Jinak mgapdesk je skvelej nastroj, pro konfiguraci 2 monitoru.
V distribuci Fedora 11 a 10 se s ovladacem mga nedari rozbehnout X v nejakem rozumnem rozliseni a obnovovaci frekvenci, resenim je pridat startovaci parametr pro fb vga mod, napriklad vga=0x318 Pote je jiz zobrazovani v X korektni i s mga ovladacem.
Dokument vytvořil: bibri, 10.10.2001 08:52 | Poslední úprava: Aldagautr, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Hynek Lavicka | Historie změn | Zobrazeno: 1047×
Tiskni
Sdílej: