Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jedna se o zprovozneni teto karty pod XFree86 4.0.1 ne pod starym XFree86 3.3.x! Takze, pocatecni informace na strankach projektu XFree86 vas mohou zmast neb tam neni vypsana podpora pro tuto kartu. Jelikoz RedHat zahrnul nove XFree86 do sve distribuce s cislem 7.0 uvedomil take uzivatele o tom, ze tuto kartu je mozne zprovoznit pod XFree86 4.0.1 (URL: http://hardware.redhat.com/redhatready/cgi-bin/us/detaillist.cgi?item=1027). Z teto adresy se dostaneme na stranky nVidia kde mame moznost stahnout si ovladac pro tuto kartu. Jedna se o adresu ftp://ftp1.detonator.nvidia.com/pub/drivers/english/XFree86_40/. V dobe kdy toto pisu je posledni ovladac oznacen cislem 0.9-5, takze si stahneme soubory NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz a NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz.
NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz
tar xvfz NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz cd NVIDIA_kernel-0.9-5 make make installNVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gzPosledni krok (make install) musime provest jako uzivatel root. V tomto kroku se vytvori prislusne zarizeni v /dev/, upravi se modules.conf (ci conf.modules - pozna sam), nainstaluje se spravny modul a pote se zavede.
kernel 2.4.0-test10: Byl sem upozornen Petrem Husakem, ze to nelze zkompilovat na tomto kernelu, protoze byla odstranena nektera makra pro praci s moduly. Po nahrazeni maker se kompilace sice zdari, Xserver je mozne spustit, ale system se stane znacne nestabilnim. Zmeny jsou provedeny v souboru wrapper.h.
tar xvfz NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz make/etc/X11/XF86ConfigPosledni krok (make) provedte jako root. Timto krokem se nainstaluji prislusne sdilene knihovny (libGL.so.xx, libGLcore.so.xx, libglx.so.xx) a ovladac pro XFree86 4.0.1 (nvidia_drv.o).
Jak toto nastavit se podivejte prosim do manualove stranky ci zkonzultujte primo na strankach projektu XFree86. Jedine co mohu poradit, tak ze "Driver" v sekci "Device" je "nvidia".
Puvodni ovladac 'nv', ktery je soucasti XFree86 4.0.1 nefunguje. Je nutne si stahnout ovladace pod Linux primo ze stranek nVidia. Osobne doporucuji nestahovat zadna RPMka, ale stahnout si zdrojaky (NVIDIA_kernel-0.9-769.tar.gz a NVIDIA_GLX-0.9-769.tar.gz) a prekompilovat si je.
Instalace je podrobne popsana v prislusnych balicich a je velmi jednoducha. Mam dojem, ze u modulu jadra staci spustit 'make install' a vse se vyresi samo. U modulu GLX je nutne krome 'make install' jeste trochu pozmenit konfiguracni soubor XF86Config-4 (podrobnosti viz prislusny Readme).
Pak staci restartovat X server, spustit si treba Quake 3 a kochat se...
Je take dobre se ujistit, ze se spousti novy modularni X server 4.0.1 a ne nejaky stary 3.3.6.
Pokud s tim mate nejake problemy nebo zkusenosti, napiste!
Dokument vytvořil: Robert Vojta, 9.12.2000 19:48 | Poslední úprava: David Heidelberg, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Jan Nejedly | Historie změn | Zobrazeno: 1007×
Tiskni
Sdílej: