Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v jádře |
Jedna se o zprovozneni teto karty pod XFree86 4.0.1 ne pod starym XFree86 3.3.x! Takze, pocatecni informace na strankach projektu XFree86 vas mohou zmast neb tam neni vypsana podpora pro tuto kartu. Jelikoz RedHat zahrnul nove XFree86 do sve distribuce s cislem 7.0 uvedomil take uzivatele o tom, ze tuto kartu je mozne zprovoznit pod XFree86 4.0.1 (URL: http://hardware.redhat.com/redhatready/cgi-bin/us/detaillist.cgi?item=1027). Z teto adresy se dostaneme na stranky nVidia kde mame moznost stahnout si ovladac pro tuto kartu. Jedna se o adresu ftp://ftp1.detonator.nvidia.com/pub/drivers/english/XFree86_40/. V dobe kdy toto pisu je posledni ovladac oznacen cislem 0.9-5, takze si stahneme soubory NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz a NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz.
NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz
tar xvfz NVIDIA_kernel-0.9-5.tar.gz cd NVIDIA_kernel-0.9-5 make make installNVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gzPosledni krok (make install) musime provest jako uzivatel root. V tomto kroku se vytvori prislusne zarizeni v /dev/, upravi se modules.conf (ci conf.modules - pozna sam), nainstaluje se spravny modul a pote se zavede.
kernel 2.4.0-test10: Byl sem upozornen Petrem Husakem, ze to nelze zkompilovat na tomto kernelu, protoze byla odstranena nektera makra pro praci s moduly. Po nahrazeni maker se kompilace sice zdari, Xserver je mozne spustit, ale system se stane znacne nestabilnim. Zmeny jsou provedeny v souboru wrapper.h.
tar xvfz NVIDIA_GLX-0.9-5.tar.gz make/etc/X11/XF86ConfigPosledni krok (make) provedte jako root. Timto krokem se nainstaluji prislusne sdilene knihovny (libGL.so.xx, libGLcore.so.xx, libglx.so.xx) a ovladac pro XFree86 4.0.1 (nvidia_drv.o).
Jak toto nastavit se podivejte prosim do manualove stranky ci zkonzultujte primo na strankach projektu XFree86. Jedine co mohu poradit, tak ze "Driver" v sekci "Device" je "nvidia".
Puvodni ovladac 'nv', ktery je soucasti XFree86 4.0.1 nefunguje. Je nutne si stahnout ovladace pod Linux primo ze stranek nVidia. Osobne doporucuji nestahovat zadna RPMka, ale stahnout si zdrojaky (NVIDIA_kernel-0.9-769.tar.gz a NVIDIA_GLX-0.9-769.tar.gz) a prekompilovat si je.
Instalace je podrobne popsana v prislusnych balicich a je velmi jednoducha. Mam dojem, ze u modulu jadra staci spustit 'make install' a vse se vyresi samo. U modulu GLX je nutne krome 'make install' jeste trochu pozmenit konfiguracni soubor XF86Config-4 (podrobnosti viz prislusny Readme).
Pak staci restartovat X server, spustit si treba Quake 3 a kochat se...
Je take dobre se ujistit, ze se spousti novy modularni X server 4.0.1 a ne nejaky stary 3.3.6.
Pokud s tim mate nejake problemy nebo zkusenosti, napiste!
Dokument vytvořil: Robert Vojta, 9.12.2000 19:48 | Poslední úprava: David Heidelberg, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Redakce, Jan Nejedly | Historie změn | Zobrazeno: 1008×
Tiskni
Sdílej: