Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Ovladač: | dodává někdo jiný |
funkční - viz více http://www.knowplace.org/719x.html . Zde postup od Aleše Holečka:Binární moduly byly nefunkční (ačkoliv autor tvrdil, že s WD7193 pracují) a zdrojáky nešly přeložit. Každopádně po pár minutách laborování a drobných oprav jsem je přeložil a ... uspěl. Ke zprovoznění řadiče by měli postačit následující kroky: 1) Sežeňte si zrojové kódy jádra a rozbalte je
2) Do adresáře drivers/scsi zkopírujte všechny soubory, které získáte z distribuce na výše uvedené adrese 3) Spusťte konfigurační "skript" (např. make xconfig) 4) V "Code maturity level options" vyberte volbu "Prompt for development and/or incomplete code/drivers" 5) "SCSI low-level drivers" by nyní měla být dostupná volba "Western Digital WD7193/7197/7296 support" 6) Přeložte jádro a moduly, nainstlujte a --- máte hotovo. ----- Poznámky: Ovladač je přeložne s využitím kódu z firmware => není pod GPL licencí => není součástí oficiální distribuce. Pokud používáte i jiné ovladače scsi doporučuji je zkompilovat z "čistých" zdrojáků jádra. Já osobně jsem raději Makefile v distribuci jádra vůbec nemodifikoval a použil následující způsob: 2) Do adresáře /drivers/scsi zkopírujte pouze soubory odpovídající masce wd719x*.[ch] 3) Ve zmiňovaném adresáři pak přeložte modul pro wd719x s použitím stejných přepínačů jako při překladu modulů jádra. Je ovšem je nutné přidat definici, která "includuje" hlavičkový soubor s pro odpovídající verzi firmware řadiče: -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3A pro verzi 3a -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E pro verzi 3e -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_NT pro verzi firmware určenou do Win NT V mém případě vypadá volání překladače takto: gcc -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E -D__KERNEL__ -I/usr/src/linux/include -Wall -Wstrict-prototypes -Wno-trigraphs -O2 -fomit-frame-pointer -fno-strict-aliasing -fno-common -pipe -mpreferred-stack-boundary=2 -march=i586 -DMODULE -c -o wd719x.o wd719x.c (/usr/src/linux je cesta, kde mám rozbalené zdrojáky jádra) 4) Vzniklý modul 'wd719x.o' zkopírujte do adresáře cp wd719x.0 /lib/modules//kernel/drivers/scsi přiřaďte mu rootovská práva (pokud jste kompilaci jádra neprováděl jako root - což jistě není dobrý nápad) chown root:root /lib/modules//kernel/drivers/scsi/wd719x.o a updatujte závislosti mezi moduly depmod -a (Vše provádějte jako root) Uvedený způsob lze použít pouze pokud nemáte kořenový adresář na SCSI disku připojeném k použitému řadiči (používáte jej např. pouze pro připojení SCSI vypalovačky) a můžete jej používat jako MODUL. Pokud ovšem budete chtít bootovat ze SCSI disku na tomuto řadiči, budete muset zahrnout ovladač přímo do jádra! V tom případě použijte postup s Makefile. S pozdravem Aleš DOLEČEK
Dokument vytvořil: Martin Prochazka, 26.7.2000 10:52 | Zobrazeno: 835×
Tiskni
Sdílej: