Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ovladač: | dodává někdo jiný |
funkční - viz více http://www.knowplace.org/719x.html . Zde postup od Aleše Holečka:Binární moduly byly nefunkční (ačkoliv autor tvrdil, že s WD7193 pracují) a zdrojáky nešly přeložit. Každopádně po pár minutách laborování a drobných oprav jsem je přeložil a ... uspěl. Ke zprovoznění řadiče by měli postačit následující kroky: 1) Sežeňte si zrojové kódy jádra a rozbalte je
2) Do adresáře drivers/scsi zkopírujte všechny soubory, které získáte z distribuce na výše uvedené adrese 3) Spusťte konfigurační "skript" (např. make xconfig) 4) V "Code maturity level options" vyberte volbu "Prompt for development and/or incomplete code/drivers" 5) "SCSI low-level drivers" by nyní měla být dostupná volba "Western Digital WD7193/7197/7296 support" 6) Přeložte jádro a moduly, nainstlujte a --- máte hotovo. ----- Poznámky: Ovladač je přeložne s využitím kódu z firmware => není pod GPL licencí => není součástí oficiální distribuce. Pokud používáte i jiné ovladače scsi doporučuji je zkompilovat z "čistých" zdrojáků jádra. Já osobně jsem raději Makefile v distribuci jádra vůbec nemodifikoval a použil následující způsob: 2) Do adresáře /drivers/scsi zkopírujte pouze soubory odpovídající masce wd719x*.[ch] 3) Ve zmiňovaném adresáři pak přeložte modul pro wd719x s použitím stejných přepínačů jako při překladu modulů jádra. Je ovšem je nutné přidat definici, která "includuje" hlavičkový soubor s pro odpovídající verzi firmware řadiče: -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3A pro verzi 3a -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E pro verzi 3e -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_NT pro verzi firmware určenou do Win NT V mém případě vypadá volání překladače takto: gcc -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E -D__KERNEL__ -I/usr/src/linux/include -Wall -Wstrict-prototypes -Wno-trigraphs -O2 -fomit-frame-pointer -fno-strict-aliasing -fno-common -pipe -mpreferred-stack-boundary=2 -march=i586 -DMODULE -c -o wd719x.o wd719x.c (/usr/src/linux je cesta, kde mám rozbalené zdrojáky jádra) 4) Vzniklý modul 'wd719x.o' zkopírujte do adresáře cp wd719x.0 /lib/modules//kernel/drivers/scsi přiřaďte mu rootovská práva (pokud jste kompilaci jádra neprováděl jako root - což jistě není dobrý nápad) chown root:root /lib/modules//kernel/drivers/scsi/wd719x.o a updatujte závislosti mezi moduly depmod -a (Vše provádějte jako root) Uvedený způsob lze použít pouze pokud nemáte kořenový adresář na SCSI disku připojeném k použitému řadiči (používáte jej např. pouze pro připojení SCSI vypalovačky) a můžete jej používat jako MODUL. Pokud ovšem budete chtít bootovat ze SCSI disku na tomuto řadiči, budete muset zahrnout ovladač přímo do jádra! V tom případě použijte postup s Makefile. S pozdravem Aleš DOLEČEK
Dokument vytvořil: Martin Prochazka, 26.7.2000 10:52 | Zobrazeno: 831×
Tiskni
Sdílej: