Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Ovladač: | dodává někdo jiný |
funkční - viz více http://www.knowplace.org/719x.html . Zde postup od Aleše Holečka:Binární moduly byly nefunkční (ačkoliv autor tvrdil, že s WD7193 pracují) a zdrojáky nešly přeložit. Každopádně po pár minutách laborování a drobných oprav jsem je přeložil a ... uspěl. Ke zprovoznění řadiče by měli postačit následující kroky: 1) Sežeňte si zrojové kódy jádra a rozbalte je
2) Do adresáře drivers/scsi zkopírujte všechny soubory, které získáte z distribuce na výše uvedené adrese 3) Spusťte konfigurační "skript" (např. make xconfig) 4) V "Code maturity level options" vyberte volbu "Prompt for development and/or incomplete code/drivers" 5) "SCSI low-level drivers" by nyní měla být dostupná volba "Western Digital WD7193/7197/7296 support" 6) Přeložte jádro a moduly, nainstlujte a --- máte hotovo. ----- Poznámky: Ovladač je přeložne s využitím kódu z firmware => není pod GPL licencí => není součástí oficiální distribuce. Pokud používáte i jiné ovladače scsi doporučuji je zkompilovat z "čistých" zdrojáků jádra. Já osobně jsem raději Makefile v distribuci jádra vůbec nemodifikoval a použil následující způsob: 2) Do adresáře /drivers/scsi zkopírujte pouze soubory odpovídající masce wd719x*.[ch] 3) Ve zmiňovaném adresáři pak přeložte modul pro wd719x s použitím stejných přepínačů jako při překladu modulů jádra. Je ovšem je nutné přidat definici, která "includuje" hlavičkový soubor s pro odpovídající verzi firmware řadiče: -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3A pro verzi 3a -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E pro verzi 3e -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_NT pro verzi firmware určenou do Win NT V mém případě vypadá volání překladače takto: gcc -DCONFIG_SCSI_WD719X_FW_3E -D__KERNEL__ -I/usr/src/linux/include -Wall -Wstrict-prototypes -Wno-trigraphs -O2 -fomit-frame-pointer -fno-strict-aliasing -fno-common -pipe -mpreferred-stack-boundary=2 -march=i586 -DMODULE -c -o wd719x.o wd719x.c (/usr/src/linux je cesta, kde mám rozbalené zdrojáky jádra) 4) Vzniklý modul 'wd719x.o' zkopírujte do adresáře cp wd719x.0 /lib/modules//kernel/drivers/scsi přiřaďte mu rootovská práva (pokud jste kompilaci jádra neprováděl jako root - což jistě není dobrý nápad) chown root:root /lib/modules//kernel/drivers/scsi/wd719x.o a updatujte závislosti mezi moduly depmod -a (Vše provádějte jako root) Uvedený způsob lze použít pouze pokud nemáte kořenový adresář na SCSI disku připojeném k použitému řadiči (používáte jej např. pouze pro připojení SCSI vypalovačky) a můžete jej používat jako MODUL. Pokud ovšem budete chtít bootovat ze SCSI disku na tomuto řadiči, budete muset zahrnout ovladač přímo do jádra! V tom případě použijte postup s Makefile. S pozdravem Aleš DOLEČEK
Dokument vytvořil: Martin Prochazka, 26.7.2000 10:52 | Zobrazeno: 841×
Tiskni
Sdílej: